Kurtinhaudan katselmus oli sitä, mitä sen saattoi kuvitellakin olevan. Kunnan virkamiehet, jotka oli muka velvoitettu keskustelemaan asiasta, olivat niin jyrkkiä ja öykkärimäisiä, että tilaisuudesta tuli hyvin kireä ja ikävä. Sitä pahensi vielä kesäpuvussaan paikalle ilmaantunut kunnanjohtaja, joka sammalikossa rypeytyen todisteli, että virkistysalue suorastaan paranee ja lisääntyy rakentamisen myötä.
Oulu-radion keskustelussa kaavoitusjohtaja ja Kristiina pro Kurtinhaudasta keskustelivat. Kiitos Kristiina, olit yliveto! Kaavoittaja hävisi 0-10.
Oulu-radion keskustelussa kaavoitusjohtaja ja Kristiina pro Kurtinhaudasta keskustelivat. Kiitos Kristiina, olit yliveto! Kaavoittaja hävisi 0-10.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ikävä mieli siitä tilaisuudesta jäi
Haukiputaan kunnan virkamiehet hoitavat jämäkästi töitään niin myös Kurtihauta-kaavoituksessa ja katselmointitilaisuudessa. Vallivaara ja Uusimaa ovat jämäköitä miehiä, joille on kaikenlaisten harrastelijoiden turha tulla räkyttämään.
Kurtihauta soveltuu asuinrakentamiseen ja silloin sinne myös rakennetaan taloja. Merenranta ei ole marjanpoimijoille tarkoitettu.
Jos viherpipertäjät sabotoivat Kurtihaudan asuinrakentamisen niin sitten kunnalla on varasuunnitelma: alueesta tehdään golfin harjoitusalue – näin pelimiehet saavat kadehdittavan vaikean golfharjoitusalueen meren rantaan.
Ketkähän siellä öykkäröi? Eiköhän siellä ollut pro Kurtinhauta liikkeen ihmiset, jotka meteliä pitivät.Toisaalta ymmärän kyllä. Niin minäkin tekisin jos jotain asiaa oikein kovasti puolustaisin. Pakkohan se on virkamiestenkin ääntä korottaa jos aikoo tulla kuulluksi. Minusta oli hienoa, että kunnanjohtaja tuli paikalle. Se että hän oli pukupäällä, johtui varmaan syystä,joka tulee tv:stä ulos 8.9. Kiitos sinulle nuorehko mies, joka uskalsit olla eri mieltä;o)Ja risuja sinulle vanhempi mies, joka kielsit häntä ottamasta kantaa, koska hän ei ole marttilainen. Mites on, saako asiasta puhua vain ALKUPERÄINEN MARTTILAINEN JA ASIAN PUOLUSTAJA?
Niin se metsä vastaa kun sinne huudetaan.
Tosin kunnan johtavalta virkamieheltä odottaisi
asiallista käytöstä. Eihän kaavaa ole vielä vahvistettu vai mitä Pasi?
Tuollainen kunnan isäkö meillä onkin minä kyselin kauhuissani kun kuuntelin millä tavalla rumasti kunnanjohtaja puhutti ihmisiä.Siinä oli vanhempia ihmisiäkin jotka olivat odottaneet asiallista keskustelua kunnan johdon taholta mutta petty mys tuli.Nyt on viimeinen aika panna mies ojennukseen tai sitten osoittaa ovea ja sanoa niin kuin kellolaiset sanoo kerjäläisille että siitä on pantu hirret poikki.
että kun olet samalla kannalla kuin pro kurtinhautaväki ja jakokunnan mailla majaa pitävät, niin on ihan sama kuka olet ja missä asut ja varsinkin mitä ja miten alatyylistä p...aa kirjoitat niin olet fiksu, asiallinen ja oikeamielinen kaikkien kuntalaisten puolella oleva. Mutta jos mielipiteesi onkin vähän eri kannalla, jopa olet typerä, sekava idiootti, jonka jutuista et saa mitään selvää. Eli asiasta saa puhua vain asiaa puolustava alkuasukas. Viestiketjun jatkuessa joku heitti ajatuksen kansanäänestyksetä, muuten hyvä idea mutta tässä asiassa taatusti suurin osa olisi nukkuvia koska kuntalaisista suurimmalle osalle on aivan sama mitä sille metikolle tapahtuu.
suusta...
Hyvin kirjoitettu.
En kyllä havainnut järjen häivää tuossa katkerassa vuodatuksessa, oliko taas PV asialla niin kuin käsialasta näyttää?
Toivottavasti kuntalaiset muistavat vaaleissa
miten heidän valitsemansa edustajat käyttäytyvät.
On tunne, että meillä valtuustossa istuu porukkaa, joka on vaan Pasin kumileimasin. Ettekö te tajua, että Pasi hakee koko ajan isompaan, kauniimpaa kuntaa, jonka valo hän voisi olla. Siihen jäävät sitten valtuutetut ruikuttamaan ja kokouspalkkiotkin loppuvat aikanaan....
Todennäköistä on ,että Vallinvaara esiintyy telkussa 8.9.2006 kun Kiviniemeä esitellään Suomen ykkösenä. Niinhän se Pasi tuossa edellä hehkuttaa. Kattokaa kaikki. Katotaan mitä meidän kaikkien yhteisellä isä aurinkoisella ja tasapuolisuuden ajajalla on sanottavaa.Pasi tykkää kun kaikki alamaiset kattoo ja ihailee. Onko travatti suorassa ja otsatukka kammattu?
kun siellä jakokunnan mailla saa ne mökit olla rantaa pilaamassa