Olen kerran kokeillut tuota drinkkiä ja mielestäni se oli karmeamman makuista kuin pelkkä kossu raakana. Mutta nyt vuosien kuluttua jo paatuneena juoppona makuaistini on jo tottunut jos jonkinmoiseen tärpättiin. Olenkin nyt alkanut vakavasti harkita tuota jaloa ja pelättyä juomaa, koska sen viattomasta ulkomuodosta voisi olettaa lasissa olevan pelkkää vettä, korkeintaan kivennäisvettä. Tämä siksi, että samassa taloudessa asuvat ihmiset eivät katso hyvällä silmällä juomistani, ja täten voisin juoda muiden nähden heidän tietämättä minun nauttivan alkoholia.
Koskenkorvan viina on kuitenkin suhteellisen arvokasta tavaraa. Mitä olette mieltä, että koskenkorvan sijaan ostaisin Suomi-viinaa tai Tasavalta-viinaa? Sopisivatko ne kenties yhtä hyvin tähän tarkoitukseen, vaikkakin sisältävät ''vain'' 32 % alkoholia?
Kossuvissy
3
9912
Vastaukset
- Juomanlatkija
Kossun prosentit (38 %)
Kossun makeus (3 g sokeria litrassa)
Hinta 8.30 € (Kossu 9.20 €) (ainakin Talvi 2006 -hinnastossa)
Tuottaja V&S Finland Oy eli Ruotsin Vin- och Spritcentralen (Altian vastine).
Kukaties tulee jopa samasta hanasta kuin Kossukin – on vain eri markkinointikanava? Kerrankos tuollaista markkinatalouden maailmassa tapahtuu?
Jos itse joutuisin etsimään Kossulle korviketta, niin Saunalahden viina olisi toki paljon lähempänä kuin Suomi tai Tasavalta.
Tasavalta on Altian markkinoimaa tavaraa, Suomi nimestään huolimatta tuon ruotsalaisfirman suomalaisen tytäryhtiön. Minä en kuitenkaan kutsuisi 32-prosenttiseksi vesitettyä litkua miksikään viinaksi, myy sitä kuka tahansa.- Ruben Distiller
Minun suosikki on Savon Wiina!
- Juomanlatkija
Ruben Distiller kirjoitti:
Minun suosikki on Savon Wiina!
Mikäpäs hänessä!
Kossun vahvuista, mutta kuivaa (ei sokerilisäystä). Hyvä niin. Hinnaltaan Saunalahden Viinan ja Kossun väliltä.
En kuitenkaan osta juuri koskaan neutraalia viinaa Alkosta. Tuon Tallinnasta (Saaremaata) sen minkä tuon. Yleensä ottaen suurin osa juomastani alkoholista kertyy viineistä. Oluttakin tulee litkittyä – ja väkevien puolella olen ennen kaikkea viskin ystävä. Kun esimerkiksi sellainen skotlantilainen kelpo arki-blended kuin Rob Roy maksaa Alkossa vain 12-13 % enemmän kuin Kossu, niin ei epäilystäkään kumpi pullo lähtee mukaani!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038