Hyväuskoiset pellet

Uskovatko move/s2e edustajat kaiken mitä ylälinja sanoo, ja varsinki O.A, M.R, ja V.V???

Siltä ainakin tuntuu kun edustajat täällä toistelevat heidän sanomisiaan ja tuntuvat pitävän niitä absoluuttisina totuuksina.

Eivätkö edustajat tiedä että ne heistä ketkä olivat Sevenissä mukana, kusettivat siellä ihmisiä minkä kerkesivät mm. lupailemalla liiketoimintaesittelyissä asioita jotka varmasti itse tiesivät valheiksi. Rahankiilto silmissä he kuitenkin puhuivat näitä asioita täysinä totuuksina ihmisille.

Uskotteko te edustajat kaiken mitä he teille sanovat vai onko teillä edes pientä varauksellisuutta "työnantajanne" suhteen?
3564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulle ainakin on jäänyt sellainen kuva, että Manu ainakin tekee tätä hommaa ihan siitä silkasta riemusta että saa auttaa kanssaihmisiään toteuttamaan unelmiaan. Katselin sen FST:n haastattelun ja ihan selkeästi miehestä tuli sellainen mielikuva kuin olisi Äiti Teresan ja Gandhin ristisiitos. Jos ei tekisi tätä, niin varmaan olisi palkkatyössä ja sitten palkkapäivänä polkisi ympäri Turkua Schimanot laulaen, jakaen vähäosaisille kaurapuuroa ja riihikuivaa käteistä.

Äänestä

Sama asia on minuakin ihmetyttänyt oikeastaan koko sen ajan kun olen tästä Movesta tietoinen ollut. On se kumma, että vaikka tilit on pakkasen puolella ja ihan omin silmin näkee, että hieno webbikauppa on täynnä skeidaa, niin hoetaan kuin jossain transsissa, että kyyyllä sitä rahaa ens viikolla sitten tulee. Hohhoijaa. Jonkinlaista itsesuggestiota nähdäkseni. Muutenkin touhu tuo mieleeni erilaisten hihhulilahkojen herätyskokoukset. Kielillä puhuminen ja ihmeparantaminen vain puuttuu...

Ystäväni tosiaan kilahti hommaan mukaan, eikä kuunnellut minkäänlaista järkipuhetta. Lopuksi homma meni siihen, että hän käski buukkaamaan keskusteluajan hänen ylälinjansa kanssa, jos on jotain valittamista. Nnoh. Pätkääkään ei tämmöinen esitelmä kiinnostanut (ei luvannut hyvää, kun googlen ensimmäinen osuma oli uutinen poliisitutkimuksesta ja kaikki muutkin jotain negatiivista), mutta huoli ystävän kohtalosta sai sitten minut ja erään toisen kaverini kuuntelemaan mitä sanottavaa moveheeboilla on. Täytyy sanoa, että vastassa oli lähinnä uskomaton farssi. Hotellin ala-aulassa hengaili kolme parikymppistä pukumiestä, jotka olivat olevinaan niin bisnesmiestä että. Koitin siinä jotenkin saada puhuttua ystävälleni järkeä ja nuo kolme pukukoijaria keskeyttivät joka välissä. Yksi lähinnä v-tuili päin naamaa ja hiiltyi, kun en uskonut hänen satujaan maailmanvalloituksesta. Itsellä alkoi jo aika vahvasti keittää yli, ja ilmeisesti pukujampat katsoivat minut vaaraksi ystäväni moveuskolle, joten yksi heistä raahasi minut sivummalle henk. koht. keskusteluun. Pääasiassa hän vain puhalteli röökinsavua naamalleni, sillä oli jo ilmeisesti tajunnut, että minulle on ihan turha koittaa piirrellä tikku-ukkokaavioita ja flirttailla. Sillä aikaa kaksi muuta sitten leperteli ja lässytteli kaverini uusiksi uskomaan Moven mahtiin. Huoh. Noh, eipä tuntunut tehoavan, sillä ystäväni heräsi aika pian tuon jälkeen ja lopetti itse. Kuulemma lopullisen päätöksen teki, kun ylälinja ei lupauksistaan huolimatta enää avittanut asiakkaiden hankinnassa. Kun ystäväni oli jo tonninsa maksanut, niin ystävällinen kohtelu ja kiva yhdessä hengailu loppui siihen. Jälkeenpäin kuulin, että tuokin minut sivummalle raahanut nuori mies lopetti myös ja teki jonkinlaisen henk. koht. konkurssin. Onneksi olkoon vaan heille. Toivottavasti keksii tulevaisuudessa jonkun kivan duunin, jossa voi hyödyntää varsin hyviä p*skanpuhumiskykyjään.

Äänestä
  • niitähän joka kauppa täynnä. Kaikenlaisia puhelimia ja tietokoneita ja vaatteitaki ja ruokaa. Kuka niitä nyt tarvii, ei kukaan.

    Höpö höpö hommaa koko kaupankäynti. Lopetetaanko Kesko ensimmäisenä. Lopettaas en tyhjän skeidan kaupaamisen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninjastep kirjoitti:

Uskovatko move/s2e edustajat kaiken mitä ylälinja sanoo, ja varsinki O.A, M.R, ja V.V???

Siltä ainakin tuntuu kun edustajat täällä toistelevat heidän sanomisiaan ja tuntuvat pitävän niitä absoluuttisina totuuksina.

Eivätkö edustajat tiedä että ne heistä ketkä olivat Sevenissä mukana, kusettivat siellä ihmisiä minkä kerkesivät mm. lupailemalla liiketoimintaesittelyissä asioita jotka varmasti itse tiesivät valheiksi. Rahankiilto silmissä he kuitenkin puhuivat näitä asioita täysinä totuuksina ihmisille.

Uskotteko te edustajat kaiken mitä he teille sanovat vai onko teillä edes pientä varauksellisuutta "työnantajanne" suhteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu