Mulla on dysfaatikko tarkkaavaisuushäiriöinen lapsi.
Lapsen kasvaessa on tullut harrastuksia ja laajennettu elinpiiriä. Menty enempi puistoihin jne.
Mä aina ensimmäisenä sanon uudessa harrastuksessa, pihan muille vanhemmille, puistotädeille jne. että mun lapsella on dysfasia ja tarkkaavaisuushäiriö.
Oon alkanu miettiä, että oisko kuitenkin parempi jos ei kaikki tietäis siitä.
Tää on mulle jotenkin hankala paikka. Toisaalta haluan, että ihmiset ymmärtää, miksi lapsi käyttäytyy niinkun käyttäytyy. Ymmärtää sen, että sille on vaikeampaa olla paikallaan ja sietää pettymyksiä kun normaalille lapselle. Toisaalta taas en haluis lapsen kasvaessa jokaisen osoittavan sitä sormella, että toi on se "erityislapsi" ja haluaisin myös, että lapsi sais yrittää lähteä samalta viivalta kun muut.
Miten on? Missä vaiheessa kerrotte lapsen olevan erityislapsi?
Kerrotteko muille?
1
320
Vastaukset
- äiti minäkin
murkkuikäset haluavat olla mahollisimman tavallisia, niin siinä iässä lopetin asiasta kertomisen, annoin vastuuta pojalle itselleen,pienempänä kerroin kaikille jotta osaisivat suhtautua ja kerroin paikallislehdessäkin yleisemmin mitä on elämä ADHDperheessä. tämä "kaapista ulostulo" vaikutti myös positiivisesti ihmisten suhtautumiseen pojan suhteen.koulussa tiedettiin asiasta koska poika piti saada erityisopetukseen jotta saisi henkilökohtaisenavustajan, sittemmin tämä avustaja toimi luokka-avustajana kunhan oli saanu pojan aloittamaan tehtävät.muut vanhemmat olivat siinä käsityksessä että opettaja on niin epäpätevä jotta tarvii avustajan luokkaansa, annoin niiden olla luulossaan.pääasia jotta opettaja jouti opettamaan muitakin lapsia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2252960Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1842606Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101227Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1351144- 701078
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2901060Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831055Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3481022Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20959Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808