jos 2-vaiheen suorit. myöhästyy

parilla päivällä?

2.-vaihe tulee suorittaa ennen lyhytaikaisen kortin vanhenemista. Mutta jos sen suorittaminen myöhästyy vaikka kahdella päivällä, niin täytyykö sitä oikeasti suorittaa kaikki teoriatunnit,ajotunnit,inssi ym. uudestaan, kun sanotaan, että pitää suorittaa uudestaan kuljettajantutkinto?

12

20584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoinen***

      Minulle sanottiin että pitää ehdottomasti käydä tarkalleen 24kk (2v) sisällä väliaikaisenkortin saannista.

      Mikäli on vanhentunut, niin pitää ilmoittaa poliisille ja anoa lisäaikaa väliaikaiselle kortille. HUOM! tätä saa vain raskauttavin perustein!

      Kuljettajat tutkinto käsittää teoria- ja ajokokeen (inssi).

      • saa tietoa

        kun lyhtaikainen ajokortti on umpeutunut vaikka parlla päiväällä et siis voi ilmottautua II-vaiheeseen. Sinulla on 6 kuukautta aikaa hakea uutta lyhytaikaista korttia niin ettei tarvitse suorittaa uutta tutkintoa (kirjallinen ja ajokoe).
        Uusi lyhytaikainen on voimassa taas 2 vuotta. Perusteiden vakavuus on ilmeisesti polisilaitos kohtainen. Niin siis 73.50€ rahaa mukaan ja poliisilaitokselle. VÄLIAIKAINEN ajokortti myönnetään kun LYHYTAIKAINEN tai PYSYVÄ ajokortti on kadonnut tai vahingoittunut tai lyhytaikainen on umpetunut ja olet hakenut uutta korttia tai nimesi on vaihtunut...


    • mies jostain kaukaa....

      en mä ainakaan joutunut, ja tosin 3.kertaa hain lykkäystä / jatkoaikaa väliaikaselle ajokortille.
      ja ihan helposti jatkoaikaa sai.
      en ainakaan tarvinnut sen erikoisempia raskauttavia syitä. ekalla lykkäys kerralla taisin sanoa et taloudellisen tilanteen takia en pysty menemään 2-vaiheseen. (olin opiskelija silloin). mutta 2. muulla kerralla en joutunut sen koommin selittelemään. siihen aikaan väliaikainen maksoi n.60 e ja 2. passi kuvaa piti olla mukana.

      • adf

        voiko toista vaihetta repuuttaa?


    • Jos korttisi on vanhentunut vaikka yhdellä päivällä, niin et voi mennä kakkoseen, koska siellä ajetaan ekana arvioiva ajo, josta olet itse vastuussa.

      Siis lisäaikaa ja se maksaa vissiin sen 60 €. Ja sit kortti on voimassa taas kaksi vuotta.

      Jotkut poliisipiirit vaativat hyvän syyn, antaakseen lisäaikaa. Jotkut taas ottavat vain rahat ja kirjoittavat uuden kortin.
      Mutta jos lähdet toista kertaa anomaan lisäaikaa, niin kyllä polliisi määrää uuteen tutkintoon, eli kirjallisiin ja ajokokeeseen.

      Eli käytäntö vaihtelee. Riippuu polliisista.

      Jos menee anomaan lisäaikaa, niin kannattaa ainaskin valmistella "puhe" valmiiksi.

      Mainitsit, että pitääkö teoria- ja ajotunnit käydä uudestaan. No ei. Koska olet jo kertaalleen käynyt ne.
      Mutta...tutkinnot saattaa olla edessä.
      ET SILLAI...

      • lisäys

        "Mutta jos lähdet toista kertaa anomaan lisäaikaa, niin kyllä polliisi määrää uuteen tutkintoon, eli kirjallisiin ja ajokokeeseen."

        Ei täälläpäin Suomea ainakaan. Itse en ole hakenut edes sitä ensimmäistä kertaa lisäaikaa, mutta tiedän pari tyyppiä, jotka ovat hakeneet kaksi kertaa. Se kuitenkin on täällä se ehdoton maksimi. Vaihtelee käytännöt tuossakin asiassa.

        En vain ymmärrä mitä järkeä on hakea kaksi kertaa lisäaikaa, kun se taitaa nykyisellään tulla jo melkein saman hintaiseksi kuin se toisen vaiheen suorittaminen. Se lisäaika kun taisi maksaa yli 70 euroa.

        Niin ja nuo kertomani ihmiset ovat sellaisia, jotka tunnen ja heidän korttinsakin olen nähnyt, joten ei sitten ole kyse huhupuheistakaan.


      • eläessäni kuulut

        moista, että joutuu tutkintoon jos uusii toistamiseen lyhytaikaisen ajokortin. Onha voinut olla, että yhteen lasketut rikeet ovat syynä uuteen tutkintoon. Neljä vuotta lyhytaikaisen kortin kuljettajana niin voi olla, että rikesaldo yllättää.


    • Linna

      Turha muistella vanhoja aikoja. Kannattaa aina kysyä mikä on nykyinen laki.

      Jos joku on hakenut jatkoaikaa aikoinaan ja toinen käynyt kokeissa eilen ei johdu siitä että eri paikkakunnilla olis eri pykälät.

      Kuulostaako luonnolliselta selitykseltä ?

      Siis jos kun haluaa kakkosvaiheeseen pitää olla voimassa oleva kortti jonka saa tekemällä kokeet uudestaan.

      Ainahan voi yrittää selittää, valittaa, uhkailla tai parkua muuten vaan kun näin kävi.

      • saa tiedon

        Tutkintoa ei tarvitse uusia kuin kahdesta syystä.
        1. Lyhytaikaisen kortin päättymisestä on kulunut yli 6 kk
        2. Olet syyllistynyt liikenerikkomukseen jonka johdosta poliisi on määränyt ajokiellon tai 2 vuoden aikana olet saanut liian monta huomautusta esim. vuoden sisällä kaksi huomautusta tai kahdessa vuodessa kolme huomautusta.


      • saa tiedon kirjoitti:

        Tutkintoa ei tarvitse uusia kuin kahdesta syystä.
        1. Lyhytaikaisen kortin päättymisestä on kulunut yli 6 kk
        2. Olet syyllistynyt liikenerikkomukseen jonka johdosta poliisi on määränyt ajokiellon tai 2 vuoden aikana olet saanut liian monta huomautusta esim. vuoden sisällä kaksi huomautusta tai kahdessa vuodessa kolme huomautusta.

        Olen ollut palaverissa poliisien kanssa ko. asiasta.

        Ainaskin meilläpäin on otettu tiukka linja. Elikkäs, jos menet hakemaan jatkoaikaa eka kertaa, niin pitää olla pätevä syy.
        Jos menet hakemaan toista kertaa, niin tutkinnon kautta sitä VAIN saa.
        Tästä poliisi oli jopa niin fiksu, että kirjoitti jutun paikallislehtiin.

        Linjan tiukentuminen on tullut vastikään, koska oli tietyt tyypit, jotka hakivat aina vaan lisää jatkista.

        En kyllä ymmärrä miksi. Paitsi jos kortti on on ollu hyllyllä tai hankittu sakkoja riittävästi.
        Et silai...


    • dödderö

      Jos sitä lykkäystä saa, niin pitääkö siitä viedä tieto autokoulule?

    • nebukatti

      Hei dödderö. Tämä ketju on viisi vuotta vanha. Systeemit on jonkun verran muuttuneet tämän jälkeen. Vastaus kuitenkin kysymykseesi. Ei tarvitse viedä tietöa autokoululle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      43
      8699
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6398
    3. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      80
      4812
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4558
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      160
      4446
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2993
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2186
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2078
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      156
      2015
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1795
    Aihe