Pitäisi ruveta tekemään tontin rajalle muuria valmiista vallikivistä, tämmöisistä:
http://www.hb-betoni.fi/view.php?page=document&document_id=233
Muurista tulee max. 60 cm korkea, joten anturaa en ajatellut tehdä enkä valaa pystyreikiin betonia. Kannattaisiko noihin pituussuuntaisiin uriin laittaa harjateräkset, vaikkei betonia käyttäisikään? Muuri tulee porrastamaan pituusssuunnassa sekä ala- että yläreunasta, miten tuossa tapauksessa murskepohjasta saa tukevan? Kertokaapa vinkkejä, mitä kannattaa huomioida asennuksessa?
Vinkkejä muurikivien asennukseen
3
1284
Vastaukset 3
- Lemminkäisen oppaasta
Kyllä aikalailla saat kuitenkin pohajtöitä tehdä, jos haluat muurisi pysyvän suorana. Vaikket anturaa tekisikään, joudut silti (maasta riippuen) kaivamaan aikamoisen perustuksen muurille. Roudalla on uskomaton (tuho)voima.
Tee se nyt vaan heti kunnolla ja paa rautaa väliin, niin ei tarvii myöhemmin katua...- oikeassa
älä vaan ala oikomaan tässä asiassa missään. Parempi kun tekee kunnolla heti aluksi niin ei tarvitse jälkikäteen alkaa korjailemaan. Muuten se muuri vuosi vuodelta menee yhä enemmän vinoon ja vinksalleen. Ei nättiä katseltavaa.
- pms68
Ensin se maa jolle alat niitä kiviä latoa on oltava todella tiivis. kivethän painaa aika reilusti mikä tarkoittaa sitä että ne myös painuu helposti. Jos kuorit maata niin kuori varovasti ja laita soraa asennusalustaksi. Multaa tai nurmea älä jätä alle!
Harjateräksistä ei ole juurikaan iloa jos et vala koko hoitoa tai ainakin jostain kohdista jolloin rikkoutumisvaara kyllä kasvaa. Harjateräs siellä välissä kun ei auta juuri mitään jos kivet itse liikkuvat. Laittaisin alimpaan ja ylimpään ja puoliväliin teräkset ja valaisin ne reijät. Näin siitä muurista tulee tukeva ja kestävä. Jos routa nostaa niin se nostaa koko palikkaa eikä vain jotain osaa. Betonia menee niin pieni määrä ettei sillä ole koko projektissa suurta väliä. Valamatta jos jätät niin varaudu oikomaan rivistöä keväällä..
Kun teet porrastuksen niin laita se teräs menemään edellisen kivirivin päältä sen seuraavan alle jolloin se hieman tukee. Paksua tavaraa niin aina paremmin. Seuraavaan varsiin vielä porraskohdalle rautaa niin tulee liikkumattomammaksi.
Murske ei ole hyvä alusta sillä sen junttaamiseen pitää olla jo vehkeet. Tietysti täryllä on hyvä käydä koko alusta läpi jos hyvän tahtoo.
Meillä tehtiin niin että tärytettiin maa ja asennusalusta. Eka varvi jää osittain maan alle kun nurmi kasvaa. Teräkset joka toiseen varviin ja valu. Styrox taakse paitsi kahteen ylimpään riviin.
Rivointa on jos kuravesi valuu kivien välistä..
Jos et ole ostanut kiviä niin ota kaikki kerralla sillä erien välillä voi olla eri korkeutta ja pituutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521030
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113984Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust27920Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7824- 83739
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3654Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it187610Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25597- 57593
- 73587