Pitäisi ruveta tekemään tontin rajalle muuria valmiista vallikivistä, tämmöisistä:
http://www.hb-betoni.fi/view.php?page=document&document_id=233
Muurista tulee max. 60 cm korkea, joten anturaa en ajatellut tehdä enkä valaa pystyreikiin betonia. Kannattaisiko noihin pituussuuntaisiin uriin laittaa harjateräkset, vaikkei betonia käyttäisikään? Muuri tulee porrastamaan pituusssuunnassa sekä ala- että yläreunasta, miten tuossa tapauksessa murskepohjasta saa tukevan? Kertokaapa vinkkejä, mitä kannattaa huomioida asennuksessa?
Vinkkejä muurikivien asennukseen
3
1223
Vastaukset
- Lemminkäisen oppaasta
Kyllä aikalailla saat kuitenkin pohajtöitä tehdä, jos haluat muurisi pysyvän suorana. Vaikket anturaa tekisikään, joudut silti (maasta riippuen) kaivamaan aikamoisen perustuksen muurille. Roudalla on uskomaton (tuho)voima.
Tee se nyt vaan heti kunnolla ja paa rautaa väliin, niin ei tarvii myöhemmin katua...- oikeassa
älä vaan ala oikomaan tässä asiassa missään. Parempi kun tekee kunnolla heti aluksi niin ei tarvitse jälkikäteen alkaa korjailemaan. Muuten se muuri vuosi vuodelta menee yhä enemmän vinoon ja vinksalleen. Ei nättiä katseltavaa.
- pms68
Ensin se maa jolle alat niitä kiviä latoa on oltava todella tiivis. kivethän painaa aika reilusti mikä tarkoittaa sitä että ne myös painuu helposti. Jos kuorit maata niin kuori varovasti ja laita soraa asennusalustaksi. Multaa tai nurmea älä jätä alle!
Harjateräksistä ei ole juurikaan iloa jos et vala koko hoitoa tai ainakin jostain kohdista jolloin rikkoutumisvaara kyllä kasvaa. Harjateräs siellä välissä kun ei auta juuri mitään jos kivet itse liikkuvat. Laittaisin alimpaan ja ylimpään ja puoliväliin teräkset ja valaisin ne reijät. Näin siitä muurista tulee tukeva ja kestävä. Jos routa nostaa niin se nostaa koko palikkaa eikä vain jotain osaa. Betonia menee niin pieni määrä ettei sillä ole koko projektissa suurta väliä. Valamatta jos jätät niin varaudu oikomaan rivistöä keväällä..
Kun teet porrastuksen niin laita se teräs menemään edellisen kivirivin päältä sen seuraavan alle jolloin se hieman tukee. Paksua tavaraa niin aina paremmin. Seuraavaan varsiin vielä porraskohdalle rautaa niin tulee liikkumattomammaksi.
Murske ei ole hyvä alusta sillä sen junttaamiseen pitää olla jo vehkeet. Tietysti täryllä on hyvä käydä koko alusta läpi jos hyvän tahtoo.
Meillä tehtiin niin että tärytettiin maa ja asennusalusta. Eka varvi jää osittain maan alle kun nurmi kasvaa. Teräkset joka toiseen varviin ja valu. Styrox taakse paitsi kahteen ylimpään riviin.
Rivointa on jos kuravesi valuu kivien välistä..
Jos et ole ostanut kiviä niin ota kaikki kerralla sillä erien välillä voi olla eri korkeutta ja pituutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1909569Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen304341Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1053898Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu953789- 2003266
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik182805Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1221347Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its661277- 901144
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151131