En ymmärrä mitään politiikasta (enkä halua ymmärtää), mutta eilen kuulin uutisista, että kokoomus on maanviljelijäiden asialla ja vieläpä huomauttanut useasti hallitusta tukien maksamisesta.
Nyt on maailmankirjat sekaisin. Eikö kokoomuksen pitäisi ajaa "kaikki pärjätköön omillaan" -politiikkaa, johon ei tukiaiset ja maaseudun kehittäminen kuulu. Vai aiKOOKO KOKOOmus metsästää keskustalaisten ääniä? Kehuhan se Saulikin, että on monesti käynyt navetassa:)
Nyt on maailmankirjat sekaisin. Eikö kokoomuksen pitäisi ajaa "kaikki pärjätköön omillaan" -politiikkaa, johon ei tukiaiset ja maaseudun kehittäminen kuulu. Vai aiKOOKO KOKOOmus metsästää keskustalaisten ääniä? Kehuhan se Saulikin, että on monesti käynyt navetassa:)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Te sitten olette. Ilmeisesti kansanliikkeessä
"kasat kasvaa navetan takana"
-:))))))))
noin olla? Vastahan kokoomuksen presidenttiehdokas julistautui työväen ehdokkaaksi. Nyt ollaan maanviljelijöiden asialla. Rankkaa työtähän viljelykin on, ei siinä sen puoleen.
Kenenkähän asialla sitä seuraavaksi? No, koko ajan rikkaan eliitin, mutta sitä ei kehdata sanoa. On niin vähän näitä kermankuorijoita, ettei tule eduskuntapaikkoja vaikka miljoonat korjaavatkin parempaan talteen
Paljon ei ole jäljellä, julistautuvat seuraavaksi kommunistien asialle.
Niinhän tuo Katainen väitti. Olisi saanut samalla kertoa, että missä on "toistuvasti vaatinut" tukimenetysten kompensointia. Eduskunnan puheenvuoroista niitä vaatimuksia ei ainakaan löydy. Ei viimeisen vuoden ajalta eikä edes koko vaalikaudelta!
Ei niitä löytynyt Zyskowiczinkaan puheista, ja muita en viitsinyt edes tarkistaa.
Sen sijaan löytyi Zyskowiczin linjaus eläkkeiden ostovoimasta kolmanneksen hävittäneestä taitetusta indeksistä:
"ei kokoomus ole luvannut sitä poistaa eikä poista."
Mutta eläkeläisten asialla kuitenkin ollaan, vai ollaanko sittenkään?