Alkoholismin määritteleminenhän on vaikeaa. Alkoholismiahan on eri asteisia, toisilla pahempia ja toisilla lievempiä. Kysynkin että onko alkoholismi sellainen sairaus joka lähtee aina etenemään vai voiko se jäädä kokonaan ns. lieväksi? Että periaatteessahan ihminen voi elää vähän paremman elämän "lievässä" alkoholismissa. Vai onko se mahdollista? Lääkärikirjojen kriteerien perusteella lähes jokainen ystäväni/lähiomaiseni olisi alkoholisti. Tuntuu vähän mahdottomalta ajatukselta että normaalit suht hyvin pärjäävät ihmiset olisivat alkoholisteja. Esimerkiksi juoppohulluus määritellään erittäin vakavaksi, hengenvaaralliseksi tilaksi joka johtuu pitkän aikaa jatkuneesta juomisesta. Silti lähes joka tavikselta saa kuulla tarinoita omista liskojen öistään. Vai onko ne vaan sen verran lieviä ettei voida puhua juoppohulluudesta. Se oli tekstin pointti että meneekö jokaisen "vähän juopon" elämä koko aika alaspäin vai voiko alkoholismi pysähtyä niin ettei se mene pahemmaksi?
Kysymys alkoholismista
Nimetön
4762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
alaspäin, suunta tuskin muuttuu muutoin kuin raitistumalla. Siihen taas on paljon konsteja. Yksinkertaisinta on olla vaan ottamatta. Joillekin se onnistuu, minulle aikoinaan ei. Sain kuitenkin apua ja nyt olen ollut pitkään raittiina alkoholistien toveriseuran vertaistuen ja ohjelman avulla.
jos vältyt juomiselta vähennä se on vakava sairaus parantumaton kun menee kirroosiin asti alussa paranee kun lopettaa juomisen.
Lueskelehhan noita kirjotuksia tuolta edempää, kyllä sieltä tietoa ja kokemusta löytyy. Ne kirjotukset joissa on paljon lukijiota, niin ne pakkaa olemaan semmosia että ollaan eri mieltä asioista.
Meehän lukemaan ja valitseen, mikä sinusta totta on. Ole rehellinen itsellesi, se on kaiken aja o.
määritelmää hajettu. Mene taaksepäin sivulla 6, siis tuosta seuraava-sanasta klikkaat taaksepäin.