98 se vai Me

Niin. Kumpihan olisi oma valintasi? Kokemuksia?
14917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos noista kahdesta pitää valita, niin Me. Mielummin ei kuitenkaan kumpaakaan. Kummastakin on vain huonoja kokemuksia, Me:stä tosin vähemmän. Win2k on mikrosohtin paras kötös.

Äänestä

On kokemusta molemmista muutaman vuoden ajalta.
ME on ehdottomasti parempi kuin 98:si.

Nykyisin minulla on XP Home Edition ja tämä on todella kaikkein paras Windows käyttis.

Äänestä

98 kaatuilee jatkuvasti. ME on todellinen risti. Ota hyvä mies XP. Etkös ole yhtään selannut näitä paltoja!

Äänestä
  • Olen seurannut kyllä. Ainoa asia mistä täällä puhutaan, on se että xp on onneton, susiviis ja susikasi vielä huonompia. Linux ei toistaiseksi käy ennenkuin saan varmuuden muutamien ohjelmien toimivuudesta siinä. Olen käyttänyt 98se:tä ja nyt me:tä, halusin vain muiden mielipiteitä ja näkemyksiä.. Xp:nkin asensin, mutta pari viikkoa meni tapellessa ja ihmetellessä minulle työkäyttöön sopivien asennusten hiomisessa. Xp:tä en tähän koneeseen enää asenna. Mikkisoftat on jotain ihan muuta kuin käyttäjäystävällisiä.

    Äänestä

  • Jake kirjoitti:

    Olen seurannut kyllä. Ainoa asia mistä täällä puhutaan, on se että xp on onneton, susiviis ja susikasi vielä huonompia. Linux ei toistaiseksi käy ennenkuin saan varmuuden muutamien ohjelmien toimivuudesta siinä. Olen käyttänyt 98se:tä ja nyt me:tä, halusin vain muiden mielipiteitä ja näkemyksiä.. Xp:nkin asensin, mutta pari viikkoa meni tapellessa ja ihmetellessä minulle työkäyttöön sopivien asennusten hiomisessa. Xp:tä en tähän koneeseen enää asenna. Mikkisoftat on jotain ihan muuta kuin käyttäjäystävällisiä.

    Linukka paras, mutta sinuna valkkaisin mielummin sen 98:n (tai 98SE:n). Kato noi mikkisoftan käyttikset on sen jälkeen alkanu mennä vaan huonompaan suuntaan, ME on jo yks mistä oon kuullu huonoa ja XP:stä vieläkin enemmän. Kaverilla oli Me ja se vaihto takaisin 98:iin. Älä hyvä mies sitä XP:tä vaikka sitä kuinka tyrkytettäis.

    Äänestä

pitäs toinen valita, niin itselläni ME on toiminut rankassa webbikamerakäytössä(oma kone toimii http-serverinä)välittäen maailmalle livestreamia tyyliin 24h/7vrk. Ja se on kaatunut viimeisen kuukauden aikana 2 kertaa johtuen eukon irti vetämästä töpselistä ja sähköyhtiön sähköntuotantokatkoksesta.

Äänestä

jos noista pitäis valita niin 98se koska se toimii luotettavemmin ja on muutenki paree...
ME ei oikeen toimi netti käytös ja muutenki 98se toimii vakkaammin esim. peli käytössä
on monia netin käyttöä helpottavia ohjelmia jotka eivät ME:ssä toimi, esim download acclerator ei toimi ME:ssä tai toimii ehkä se mutta sen jälkeen ku oot asentanu sen niin IE ei enää toimi joten mitä iloa siitä sitten on, ja on muitakin ohjelmia

Äänestä
  • Mulla on ME ja download acclerator plus, millälailla perustelet ettei IE toimi(v.6 ja sp1)?

    Äänestä

  • download accelerator toimii ja explorer toimii moitteetta me:ssa

    Äänestä

Noista en tosin ole kokeillut ME:tä

Vielä vähän aikaa sitten koneella oli 98se,w2k, xp ja linux.

Kyllä noista ensimmäisenä dumppasin äkspeen.

Jos tosiaan pakko valita noista kahdesta niin
en osaa suositella.

Äänestä
  • >Noista en tosin ole kokeillut ME:tä
    Vielä vähän aikaa sitten koneella oli 98se,w2k, xp ja linux.
    Kyllä noista ensimmäisenä dumppasin äkspeen.
    Jos tosiaan pakko valita noista kahdesta niin
    en osaa suositella.<

    Jo olet tavallinen Juntti kun Parasta käyttistä eli XP:tä et saa toimimaan, sehän on ylivoimaisesti kaikkein paras windowsin käyttis!

    Äänestä

  • Tyhmä.. kirjoitti:

    >Noista en tosin ole kokeillut ME:tä
    Vielä vähän aikaa sitten koneella oli 98se,w2k, xp ja linux.
    Kyllä noista ensimmäisenä dumppasin äkspeen.
    Jos tosiaan pakko valita noista kahdesta niin
    en osaa suositella.<

    Jo olet tavallinen Juntti kun Parasta käyttistä eli XP:tä et saa toimimaan, sehän on ylivoimaisesti kaikkein paras windowsin käyttis!

    Aivan loistava! Pidin koneellani reilun viikon ja heitin vesilintua..

    Äänestä

  • 98 on paras tarkista MB nettistä xp on ihan Wittusta piraatti pelit ei toimi ja wittun moisen määrään muistia, 98 heittää 250mb muistilla ohin niin että vaan haju jää!

    Äänestä

  • Kölvi kirjoitti:

    98 on paras tarkista MB nettistä xp on ihan Wittusta piraatti pelit ei toimi ja wittun moisen määrään muistia, 98 heittää 250mb muistilla ohin niin että vaan haju jää!

    äidinkielen tunnille, ääliö!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jake kirjoitti:

Niin. Kumpihan olisi oma valintasi? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu