Uskomatonta porvareilta

Jättivät Niinistön valitsematta presidentiksi.
6172
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja oikeistopojut huutelevat täällä aamusta iltaan, että Suomi on selvästi oikeistoenemmistöinen maa.

Missä se paljon puhuttu oikeistoenemmistö oli vaalipäivänä. Ei ainakaan vaaliuurnilla äänestämässä porvaria.

Pelkkää bluffia tuo mainostettu oikeistoenemmistö.

Äänestä
  • Niinistö jyräsi, ota paremmin asioista selvää. Ennakkoäänissä demarit lusmuilivat.

    Äänestä

  • nimenomaan vaalipäivänä kirjoitti:

    Niinistö jyräsi, ota paremmin asioista selvää. Ennakkoäänissä demarit lusmuilivat.

    Ja ensimmäisenä vaalipäivänä Halonen voitti Niinistön 670 000 äänellä.

    Kansa ei siten jättänyt arvailun varaa, kumpaa piti parempana.

    Äänestä

  • nimenomaan vaalipäivänä kirjoitti:

    Niinistö jyräsi, ota paremmin asioista selvää. Ennakkoäänissä demarit lusmuilivat.

    Tietysti, kun Halosen äänestäjät olivat varmoja äänestyspäätöksestään niin, että kävivät jo ennakkoon äänestämässä sankemmin joukoin kuin Niinistön äänestäjät, jotka olivat epävarmoja loppuun saakka, kumpaa äänestävät..

    Äänestä

  • 670 000 kirjoitti:

    Tietysti, kun Halosen äänestäjät olivat varmoja äänestyspäätöksestään niin, että kävivät jo ennakkoon äänestämässä sankemmin joukoin kuin Niinistön äänestäjät, jotka olivat epävarmoja loppuun saakka, kumpaa äänestävät..

    http://www.vaalikone.fi/presidentti2006/tulos/kierros2/tulos.jsp

    Äänestä

  • totuuden, lue: kirjoitti:

    Senkö, että Niinistön äänestäjät riensivät vasta varsinaisena äänestyspäivänä sankoin joukoin äänestämään Niinistöä?
    Niin kuin tuossa edellisessä sanottiinkin.
    Kun Halosen kannattajat olivat äänestäneet jo ennakkoon, kun olivat varmempia kannastaan kuin Niinistön kannattajat.

    Tässä lopullinen totuus 29.1.2006 tuloksista

    Halonen Tarja    SDP    1630980    51.8%
    Niinistö Sauli    KOK    1518333    48.2%

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Porvaripettääomatkin kirjoitti:

Jättivät Niinistön valitsematta presidentiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu