Turbo Mercuryyn

Vene on Finmar 510 HT ja siinä on 120hp Mercury sisäperäkone (3L nelonen).
Onko kukaan laittanut turboa koneen jatkoksi. Muuta ongelmaa siinä ei mielestäni pitäisi olla kuin lämpö. Turbo tuottaa sitä aika reilusti ja sisäperäkone on paketoitu aika tiukasti venee takaosaan.
Iloisella ja vapaalla 80-luvulla tuli pariinkiin autoon turbo laitettua, joten se tekniikantuntemus-puoli ja käsien taito on hallussa.
Nyt vain kiinnostaisi tietää, onko joku muu jo kokeillut, että saisi hyviä vinkkejä.
61163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laita vesijäähdytetty turbo niin lämpöongelmat ratkeavat

Äänestä
  • Kyllähän ne "solmut" nykyään on pääosin vesijäähdytettyjä. Vielä kun pikkusen parantelee konetilan tuuletusta ni ei sen lämmön kanssa tule ongelmaa. Tuohan on muuten mitä mainioin turbotus kohde kun ei tartte autojen tapaan miettiä lakipykäliä.

    Äänestä

Veneiden vesipakosarjahan on se ongelma, eli turbo pitäisi laittaa ennen kuin se vesi sen pakokaasun jäähdyttää, koska sen jäähdytyksen jälkeen kaasussa ei ole enää puhtia. Siis ensin tavallinen pakosarja , sitten turbo ja sitten jäähdytys. Olen miettinyt tätä Volvon neloskoneeseen. Homma olisi halpa jos voisi laittaa auton turbon.Mutta miten jäähdytys?
Toinen vaihtoehto olisi , että laittaisi remmiahtimen, eli blowerin. Niitä vaan ei taida olla kuin jenkkimoottoreihin. Ei tarvisi koskea pakokaasuhin ollenkaan.

Äänestä

  • Autoissa on vesijäähdytteisiä turboja

    Äänestä

  • Kyllä niitä mekaanisia ahtimia löytyy mihin moottoreihin tahansa ja ovat todella pieniä. Sisuskalut muistuttavat tavallista turboa.

    Käytettynä vois ottaa vaikka mazdan dieselistä. Volkkareissa on käytetty g ahdinta mutta se ei riitä noin isolle koneelle.

    Turbon kanssa on pakko laittaa nakutuksentunnistin. Venekäytössä nakutus on tuhoisaa koska aina kun ajaa liussa on kuormitus melko kovaa. Muuten voi jäädä kokeilut lyhyiksi. Kyllä siinä bensakoneen turbottamisessa on muitakin ongelmia. Autokäytössä ei ahdot ole kuin hetkellisesti korkealla mutta veneessä liussa ajettaessa ahdot on kokoajan tapissa. Ainakin öljyt pitää jäähdyttää erillisellä jäähdyttimellä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisää voimaa heti kirjoitti:

Vene on Finmar 510 HT ja siinä on 120hp Mercury sisäperäkone (3L nelonen).
Onko kukaan laittanut turboa koneen jatkoksi. Muuta ongelmaa siinä ei mielestäni pitäisi olla kuin lämpö. Turbo tuottaa sitä aika reilusti ja sisäperäkone on paketoitu aika tiukasti venee takaosaan.
Iloisella ja vapaalla 80-luvulla tuli pariinkiin autoon turbo laitettua, joten se tekniikantuntemus-puoli ja käsien taito on hallussa.
Nyt vain kiinnostaisi tietää, onko joku muu jo kokeillut, että saisi hyviä vinkkejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu