Freepascal ja Lazarus

Dyna A Mikko

8

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • garpage

      ..kokeile vaan, kaikissa kielissä saa muistivuotoja aikaan ellei varaukset ja vapautukset ole hanskassa, omia tuotoksia on testattu siten että ohjelma pyörii kuukauden ilman sammutteluja, jos muistivuotoja olisi niin luulisi niiden jo ilmenneen, koska tuo alkaa jo olla wintoosan maksimi pystyssäolo aikoja, muisti vuotojen toteamiseen on myös olemassa erillisiä ohjelmia google "memory leak"

      • Automaattinen on automaattinen

        "kaikissa kielissä saa muistivuotoja aikaan ellei varaukset ja vapautukset ole hanskassa"

        Ei, et ymmärrä mitä kysyn. Automaattinen roskien keruu tarkoittaa sitä, että itse ei tarvitse käsin varata ja vapauttaa muistia omassa koodissaan. Silloin ei tule muistivuotoja, ellei aivan tarkoituksella sellaista tee. Tämä tekniikka kehitettiin jo 1950-luvulla.

        Yritän uudelleen: pakottaako Lazarus minut hoitamaan muistinhallinnan aina itse, vai voinko _tarpeen mukaan_ käyttää siihen automaattisia menetelmiä? Minkälaisia keinoja se tarjoaa muistinhallintaan, jotta voin keskittyä oleellisempien ongelmien ratkomiseen tehdessäni ohjelmiani?

        Google-haku ei antanut mitään tietoa, vaikka lisäsin siihen Lazarus-sanan. Jo ensimmäisellä sivulla oli C-kieleen liittyvä osuma.


      • jöjöjö

        voisitko antaa esimerkin Java-ohjelmasta, jossa on muistivuoto?


      • a&a
        Automaattinen on automaattinen kirjoitti:

        "kaikissa kielissä saa muistivuotoja aikaan ellei varaukset ja vapautukset ole hanskassa"

        Ei, et ymmärrä mitä kysyn. Automaattinen roskien keruu tarkoittaa sitä, että itse ei tarvitse käsin varata ja vapauttaa muistia omassa koodissaan. Silloin ei tule muistivuotoja, ellei aivan tarkoituksella sellaista tee. Tämä tekniikka kehitettiin jo 1950-luvulla.

        Yritän uudelleen: pakottaako Lazarus minut hoitamaan muistinhallinnan aina itse, vai voinko _tarpeen mukaan_ käyttää siihen automaattisia menetelmiä? Minkälaisia keinoja se tarjoaa muistinhallintaan, jotta voin keskittyä oleellisempien ongelmien ratkomiseen tehdessäni ohjelmiani?

        Google-haku ei antanut mitään tietoa, vaikka lisäsin siihen Lazarus-sanan. Jo ensimmäisellä sivulla oli C-kieleen liittyvä osuma.

        Kaikki riippuu vähän millaisia menetelmiä käytät. On tyypillistä että pascalissa joutuu käyttämään vähemmän pointtereita kuin esim. C:ssä.

        Google haussa kannattaa käyttää myös Lazaruksen tilalla Delphi tai Pascal hakusanaa.

        Kannatanee tehdä alkuun joku testiohjelma.


    • ......................

      Ei ole.

      Ohjelmoi kauniisti, älä rumasti. Älä odota että joku tulee siivoamaan paskasi vaan siivoa itse oma työtilasi.

      Ja tottakai GC:n saa koodattua periaatteessa mihin tahansa kieleen, Pascaliinkin. Eihän se vaadi muuta kuin objectpoolin ja referenssien hallinnan pakottamista ja sitten kaikkien omien luokkien pakottamista tähän GC frameworkkiin. Tosin tietenkin sitä pystyy edelleen ampumaan itseään jalkaan jos ei käytäkään sitä frameworkiä vaan sooloilee sen ulkopuolella osassa koodia.

      • On muuten...

        .... Jumala. Tai yksi kovasta nelikosta.

        Patternseista löytyy tapa toteuttaa se GC jos sitä kaipaa. Boehm oli yksi kirjoittaja.


      • Vastaus sulta

        "Ohjelmoi kauniisti, älä rumasti. Älä odota että joku tulee siivoamaan paskasi vaan siivoa itse oma työtilasi."

        Kyse ei ole siitä osaanko, vaan haluanko.

        "Ja tottakai GC:n saa koodattua periaatteessa mihin tahansa kieleen, Pascaliinkin."

        Joissakin se on valmiina. Ratkesi jo kieliongelma tässä näin.


    • xxxxx

      Ainakin basiceissa tuo roskien poisto on ollut dynaamisissa merkkijonoissa aina.

      Sivulla http://www.allapi.net/vbtutor/iapi5.shtml
      on kerrottu miten saadaan nähtyä muistin määrä. Tee lyhyt testiohjelma ja tulosta muistin määrä ennen toimintoa ja sen jälkeen.

      Luulen kuitenkin että muistin vapautus tapahtuu sovelluksen sisällä eli muistia ei vapauteta windowsille. Tosin koska Windows hoitaa muistinkäsittelyn niin se on varmaan siitä riippuvainen.

      Tämä nyt meni vähän ohi kysymyksesi eikä oikein vastannut mihinkään (:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      139
      1697
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      289
      1286
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      905
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe