Ankkuri jäi pohjaan, mutta liinassa on vielä paljon käyttökelpoista pituutta. Onko kellään tietoa, miten liinan päähän tehdään uusi lenkki, teetetäänkö se jossain pajassa, vai miten? Vaikuttaa siltä, että hyväkään solmu ei siinä pidä samalla lailla kuin köydessä.
Vastaukset 6
- lenkki
Ompelemallahan nuo liinan lenkit yleensä tehdään. Jos et itse osaa ommella, niin ainakin purjeneulojat osaavat... Ja kyllä tavallinen paalusolmu pitää liinassakin.
Suutarille kun viet, ei maksa paljon ja varmaan kestää, ompelemalla. Itse ompelutin trailerivinssin hihnan ja hyvä tuli.
- Ankarolina
Meillä on ankaroliinan oma kiinnike, joka ei tarvitse mitään solmuja tai ompeluja. Liina pujotellaan paikoilleen ja hyvin on pysynyt.
- itse sen
kotona tavallisella paffi koneella, kalastajan langalla, hyvä tuli.
- n.n.
EIkö polsteekikaan pidä liinassa? Aika liukkaita ovat sitten vissiin...
- Katsastusmies-1
aivan kuin kangas mutta kapeampi. Nauha muodostuu pitkittäisitä loimilangoista ja niiden väliin lyödyistä kudelangoista.
Tuollaisen nauhan vetomurtolujuus on suuri edellyttäen että lenkit on oikein tehdyt.
Solmu saattaa heikentää nauhan vetomurtolujuutta paljonkin, varsinkin aikaa myöden.
Siksi ankaroliinan päihin on ommeltu lenkit aivan kuin muihinkin vöihin.
Ainoastaan asinmukaisella lenkillä varustetun liinan vetomurtolujuus vastaa taulukkoarvoja.
Ankaroliinoja näkee kaiken kokoisissa veneissä 500 kg:n avovene - 10 tonnin purjevene.
On selvää että riittävän vetomurtolujuuden suhteen painitaan eri sarjassa ääripäissä.
Raskaan veneen kyseessäollessa kiinnittäisin huomiota siihen kuinka liinan pää on kiinni laiturissa tai ankurissa.
Lisäksi täytyy ankaroliina ja muut liinat tarkistaa kulumien ja vaurioiden suhteen säännöllisesti.
Vaikka liinalla on suuri ja riittävä vetomurtolujuus voi vaurioituneen liinan jatkorepäisylujuus olla murto-osan luullusta.
Jatkorepäisylujuus selviää kankaan repäisyn yhteydessä. Ehjää lakanaa ei saa millään revittyä käsin, mutta leikkaappa pieni alku niin jatkorepäisyn jaksaa tehdä lapsikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421620- 1481091
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70960Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi325913- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69671
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571