joo kun tosiaan olen rv 39 tänään ja rinnat ei ole kasvanut lainkaan, tiputtavat kyllä välillä jotain nesteitä, kirkasta ja maidonvaaleahkoakin...millaisia kokemuksia, voiko ne tisut kasvaa vasta synnytyksen jälkeenkin... ?
koska ne tissit kasvaa
millaisia kokemuksia
122828
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Elikkäs, minulla kasvoi vasta synnytyksen jälkeen yhdessä yössä a-kupista c-kuppiin. Oli aika hurja näky kun aamulla menin suihkuun kylpyhuoneeseen jossa oli iso koko vartalopeili... ajattelin että herranen aika, voiko näin käydä!
Mutta siitä se ilo sitten irtos kun maito nousi kunnolla rintoihin, tuntu että ne räjähtää jos neulalla tökkäis!
Aika hauska kysymys, täytyy sanoa!
Itselläni vasta 9 viikkoa odotusta takana ja rinnat on jo nyt selvästi kasvaneet. On aika vaivautunut olo ihmisten ilmoilla liikkuessa, kun maha ei vielä ole lainkaan kasvanut mutta rinnat on kuin olisi silikonit laittanut. Miesten huomio kiinnittyy vähän kiusallisen usein rintavarustukseen tällä hetkellä!
synnytyksestä kolme päivää ja tissit on tuplaten isommat. Lupaan!
Jos omaa pienet rinnat, niin onko mahdollisuus kuitenkin imettää..? Siis että kasvavatko ja "täyttyvätkö" ne ajallaan maidolla? Jos ei, niin ilmeisesti täytyy maidonkorvikkeita käyttää..?
Hieman ihmeellisiä kyselen..tuli vain mieleen tälläinen juttu.. :)
Kyllä kasvavat ja täyttyvät!
Esikoista odottaessa rinnat eivät kasvaneet yhtään, synnytyksen jälkeen eivät myöskään yhtään kasvaneet. Nyt olen rv.7 4 ja rinnat kasvaneet vajaan kuppikoon verran. Oudohkoa.. =)
taitaa tulla tyttö!!!!estrogeeni kasvattaa ja kun sitä on kehossa tuplamäärä niin siinä sitä ollaan sitten pelkkää rintaa...Oliko eka poiuka?
ei esikoisesta, eikä tästä tulokkaasta. sanoisinko ehkä korkeintaan puolikkaan kuppikoon verran, ei oikeastaan sitäkään. tosin itse epäilen et johtunee alunperinkin "riittävästä" varustustasosta, mulla kun tuo kuppikoko on ilman raskautta/imetystäkin DD tai E.... mallista riippuen.
et hyvä vaan ettei oo tullu tuplat lisää ;)
Nyt raskauden aikana mun tissien koko on muuttunu jonkin verran.. Tosin tällä hetkellä se on se normaali 80D.
Yhessä vaiheessa piti olla DD, omat D:t tuntu liian pieneltä.. kävin useana päivänä koittaa samoja rintsikoita kun ei ollu ekalla kerralla rahaa, aattelin vaan et katon josko löydän kivat.. noo löyty kivat ja seuraavana päivänä koitin samoja vielä ennen kun aittelin maksaa ja sit ne olikin ihan väärän kokoset. Tissien koko vaihteli päivittäin joten menetin hermoni ja päätin sitten pitää kokoa liian pieniä, jotka välillä oli kuitenkin sopivat :D
Maidon tulon kanssa tissien kolla ei ole mitään merkitystä. Katsos kun rinnoissa koon määrää rasvakudos, ei tietenkään maitorauhaset.
Mä tiesin odottavani kun tissit kipeyty. olin Varmaan viikolla 6 kun ostin jo c-kupin rintsikoita (normisti A-B).
Nyt rv 20 ja isompia liivejä tarvitaan kun tissit ei mahdu mihinkään, eikä loppua näy tässä turpoomisessa. En tosin pistä pahakseni, eikä miehenikään. Aina jos joku huomauttaa että sieltä se masu alkaa jo näkyä,mieheni tokaisee joo mut kato noita tissejä..Eikä aina pelkästään tutuille..
Kummini kertoi äitini olleen pelkkää rintaa odottaessaan mua joten se kai vähän niinkun periytyy. Ja toki korostuu kun ollaan molemmat muuten hoikkia..
Tosin se maidonnousu vielä tähän kaikenkukkuraks pelottaa...Elämä Lolo Ferrarina pienen vauvan kaa ei kyllä houkuta..
voin sanoa että kun tulet vauvan kanssa kotiin ni oot aika povipommi! Mulla oli ainakii tissit niin täys maitoa et meinas räjähtää j aoli sellaset melonit! Mutt sitte taas ku lopetat imetyksen ni niistähän tulee pienemmät ku koskaa, sellaset lätkät :-)