Aloitamme Maxit-kivitalon rakentamisen siten että runko on valmis kesäkuun alussa. Voiko pohjarappauksen tehdä vielä saman vuoden puolella?
Koska rappauksen voi aikaisintaan tehdä
Kotitanhua
163772
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kyllä ja kuuluu kait vielä takuun piiriin. rappasin viime vuonna pohjat lokakuussa kyseisen kiitoimittajan harkko taloon ei ollut halkeamia keväällä ku tehtiin sit loppuun ja maxitilla suosittelevat että harkot peittoon talvea vasten.
Kiitos vastauksestasi! Mutta mitä tarkoitit sillä että harkot peittoon talvea vasten??
että olis hyvä tehdä smyygit ja levittää laastia yksi kerros.
koko taloon samaa kuitulaastia 3mm kerroksen kun on vedetty perusmuuriinkin.. vai onko tästä jotain haittaa tulevalle rappaukselle?
(Niin, maxitista puhutaan edelleen)
että laitat tavaraa tarpeeksi tai muuten valmiista pinnasta voi laskea kuinka monta harkkoa on taloon muurattu... maxitin oma laasti 410ohut rappauslaasti on surkeeta ei peitä niin hyvin kuin esim.137. hintaa puolet vähemmän.
fescon kuitulaasti on varteen otettava vaihtoehto esimerkiksi
saumat näkyy läpi paistavan, mutta kyllä kai sitä yhden talven kattelisi vaikka sellaisenakin jos ei siitä pienestä ainepaksuudesta ole nimenomaan haittaa tulevalle rappaukselle.
Se on nimenomaan Fesconin tavaraa, 'Sokkeli- ja oikaisulaasti' lukee säkissä.
et saa siihen toisella kierroksella jätettyä enää ehkä tarpeeksi tavaraa ehkä joudut kolmannen vielä vetää ennen ku saumat hävii. siksi on erittäin tärkeää jättää ekalla vedolla enemmän
pohjalle olis ollu hyvä vetää ekana fescon kuitulaasti ja sitten vasta sok.oik.laasti. tehdas ei anna takuuta tolle sok.oik laastille laastien koostumus on erinlainen
että talon on käytävä läpi kaikki vuodenajat ja sen lisäksi siellä pitäisi olla ainakin muutaman kuukauden lämmötpäällä, jotta varmasti kuivuu.
Suurin osa talosta tulikin rapattua tuon ohjeistuksen mukaan. Mutta osaan vetelin sitten laasti pintalaastin kera vain pari viikkoa muuraamisen jälkeen.
Nyt odotan kiinnostuneena, että pysyvätkö kiinni ja tuleeko halkeamia.
En siis ole minkää tason ammattilainen, mutta tosi mies rappaa talonsa itse ja sen tuomalla rinnan kaarevuudella täällä kommentoin.
Me pystytimme viime kesän alussa lammitalon ja sisätasoituksen yhteydessä (loka-marraskuussa) rapattiin myös kylmän autokatoksen sisäseinät. Aika mukavasti ovat valuharkot halkeilleet tänä kesänä. Ennen helteitä oli vielä ihan ehjät seinät. No maalauksen yhteydessä vetäistiin pinnanvahvistuskangas eipä näy halkeamat enää, eikä ihan pikkukolhuista tule seinään koloja.
halkeilemaan. Se juotosbetoniksi kutsuttu harmaa vesi kun tuppaa kutistumaan vimmatusti vielä vuodenkin kuluttua. Eli ehkä valuharkkorakenne kannataisikin rapata vasta parin vuoden kuluttua.
maxitista oli kyse eikä lammeista ja muista viritytksistä. nimenomaan suosittelevat siksi rapattavan ekan kerroksen koska kuulemma kova sivuttaissade suoraan seinään voi tiputtaa tasoitteet sisäpuolelta alas. jos pitää paikkansa ni ei sekään hyvä asia ole. eli lähtökohtana eka kierros smyygeineen ennen talvea ON VARMAN PÄÄLLE PELAAMISTA. ja voin kyllä tulla vetämään. [email protected]
Jos tuota sisärapin tippumista tapahtuisi niin silloin kuralla täytetyt valuharkkoseinät olisi vallanneet markkinat jo aikapäiviä sitten.
sisä rappinki voi harkkomerkistä riippumatta pudota.
Ei nyt ihan viistosateesta, mutta jos ikkunoissa ei ole peltejä, niin on 100% varmaa, että myrksysäällä vettä valuu myös sisäpuolelle.
Ongelma on kyllä hyvin teoreettinen monestakin syystä.
Valuharkko ei niin nopeasti kostu, mutta toisaalata se myös kuivuu hitaasti, joten LR:t ei siinäkään oikein viihdy jos sinne harkkoon vettä pääsee.
että tästäkin syystä tuulettuva ulkokuori on suomen ilmastossa eittämättä paras.
kyse on siitä että on aivan takuu varmasti parempi jos on mahdollista laittaa harkot kuran alle talveksi kuin se että olis ilman. se nyt on sanomattakin selvää ettei sellaista sadetta tule mikä harkonläpi menee tai no luonto mullistuu... oma mielipide asiasta on että TEHKÄÄ NIIKUIN ITSE PARHAAKSI NÄETTE. ja onhan se hyvä tehdä talveksi pohjat ja jättää vaikka pinnoitus seuraavaan kevääseen jos tulee halkeemia niin on takuu varmasti parempi korjata kuin valmista pintaa... korjattu julkisivu ei välttis nätti näky.