voimat on loppunut

en tiedä mistä aloittaa!!! meillä on 2,5 v tyttö jolla on todella paha uhma ikä... äitiä hän ei tottele ollenkaa sylkee päälle,repii vaatteita, haukkuu,hakkaa ja ei tottele mitään huutaa asioita ja yrittää huutamalla ja itkulla saada asioita ja huomiota. itse olen todella väsynyt tähän kaikkeen itselle tuli vielä synnytyksen jälkeinen masennus joka on pahentunut ja pidentynyt. isiä tyttö jonkin verran tottelee ja aina kun ei minulta saa periksi on isi se seuraava uhri.olen lopen uupunut
3684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hei!
Kuulostaa tutulta,sillä mulle on käynyt samalla tavalla, joskin siitä on nyt jo aikaa 4 vuotta kun meillä oli vaikea uhma ja itse olin väsynyt.En tiedä lohduttaako sinua,mutta se menee ohi ja huomaat,että parempiakin päiviä voi koittaa. Jonkinlainen tuki olisi sinulle nyt tarpeen,esimerkiksi lapsen isä,mutta mieluummin joku muukin.Vaikka,että saisit puhua ja jakaa jotenkin väsymystäsi,tai että saisit lapsen hoitoon hetkeksi.Sekin auttaa,vaikkei heti sitä huomaa. On kuitenkin tärkeää,että pidät myös itsestäsi huolta ja yrität olla johdonmukainen lapsellesi,edes joskus.Aina ei ainakaan tarvitse antaa lapselle periksi ja joutuu toistamaan samoja asioita useita kertoja,kuten ettei saa lyödä,repiä tms.Lapsesi on tietysti vielä niin pieni,ettei kaikkia sääntöjä ymmärrä,mutta vähitellen voi häneltäkin käytöstapoja vaatia.Voimia sinulle ja toivottavasti saat vastauksista jotakin apua omaan tilanteesi.

Äänestä

Otapa ihan uusi kanta tähän uhmaikään. Ajattele asia niin, että uhmaikä on hyvä ja positiivinen juttu ja tämän kautta lapsi kehittyy ja kasvaa. Se vaikuttaa kaikista eniten miten omalla suhtautumisella tästä uhmaiästä selvitään. (Siis sehän ei ole pysyvä olotila, vaikka uusia uhmaikiä on vielä tulossa.) Kun lapsi huutaa ja hakkaa tms. otappa hänet tiukkaan otteeseen syliisi, joskus voi jopa joutua pitämään todella lujaakin kiinni ettei lapsi pääse vahingoittamaan sinua tai ketään muutakaan. Pysy aina rauhallisena vaikka se olisi tolkuttoman vaikeaa. Puhu tavallista hitaammin, "ylirauhallisesti"; ei mitään hätää, rauhoitu, ei hätää, äiti on tässä, jne. Eihän hän vain saa loppujen lopuksi sillä huudolla ja itkulla tahtoaan läpi?
Muistatko antaa tarpeeksi huomiota silloin kun lapsi on normaalitilassa, kehutko ja kiitätkö; ai miten hienosti osasit, olipa hienosti tehty, käyttäydyitpä tosi hienosti... jne. Monesti unohtuu se positiivisen palautteen antaminen ja tulee vain se negatiivinen sanottua. Ajattele niin että toisille ottaa tuo uhmaikäkin kovemmalle ja toiset pääsee helpommalla. Ajattele se positiivisesti, että on hyvä elämää yleensä ajatellen, että omaa tahtoa löytyy!
Ei kannata pienistä masentua ja väsyä, se menee ohi ja on paljon uusia ihania asioita mitä lapsen kanssa eteen tulee. Ensimmäisen kanssahan ne kaikki on uutta ja vierasta ja voi tuntua kymmenkertaisesti raskaammalta mitä vaikka seuraavan lapsen kanssa. Se on välivaihe josta kyllä selviää, mutta paljon vaikuttaa todellakin se oma asenne miten siitä selvitään.

Äänestä

Minulla on kohta 4v tyttö ja 1v poika.
Tyttö on aina ollut TODELLA vaativa,aivan hirveä uhma ikä,mustasukkainen vauvasta yms.
Elämäni on ollut todella raskasta,koska olen ollut niin paljon yksin lasteni kanssa,mieheni on viikot pois kotoa,en ole saanut keneltäkään tukea jota todella tarvitsen.Emme ole olleet mieheni kanssa kahdestaan nyt neljään vuoteen-ei ole ketään joka haluaisi ottaa lapset yöksi hoitoon.Kyllä elämä voi olla raskasta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


väsynyt äiti kirjoitti:

en tiedä mistä aloittaa!!! meillä on 2,5 v tyttö jolla on todella paha uhma ikä... äitiä hän ei tottele ollenkaa sylkee päälle,repii vaatteita, haukkuu,hakkaa ja ei tottele mitään huutaa asioita ja yrittää huutamalla ja itkulla saada asioita ja huomiota. itse olen todella väsynyt tähän kaikkeen itselle tuli vielä synnytyksen jälkeinen masennus joka on pahentunut ja pidentynyt. isiä tyttö jonkin verran tottelee ja aina kun ei minulta saa periksi on isi se seuraava uhri.olen lopen uupunut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu