Punakorvako

Meidän punakorva on erittäin seurallinen. Kun nostan sen lattialle kävelemään se taapertaa vähän aikaa ja sitten tulee syliin ja kököttää siinä :)
Sille on luonto muovannut melkoisen kuvion kilpeen, pääkallon! :D jotkut ovat luulleet että se on tussilla piirretty!!!
4374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olisipa mukava nähdä kuva tuosta pääkallokuviosta konnan kilvessä.. :) Meille on pian tulossa maakonna, ja on mukava lukea muiden kertomuksia siitä että kilpikonnakin voi olla seurallinen ja "oppia" asioita.. :)

Äänestä
  • Vau ihan konna ruvennut merirosvoksi! Konnilla on muuten todella hyvä muisti. Huomaa kun ne laskee talven jälkeen ekaa kertaa pihalle niin muistavat kyllä missä on se kukkapenkki missä mehevimmät maksaruohot kasvaa. Lisäksi tappelevat kuin oikea aviopari. meillä on semmoinen paksubertta joka pistää ukkonsa komennukseen. Nytkin on puraissut sitä nenästä niin että pala puutuu. Mitäs ahdistelee kokoajan ja koittaa kiivetä selkään vaikka toisella on varmaan masu täynnä munia. Hauskoja tyyppejä ja tuntee kyllä meidät ja kiipeävät mielellään jalanpäälle että otetaan syliin.

    Äänestä

  • konna mamma kirjoitti:

    Vau ihan konna ruvennut merirosvoksi! Konnilla on muuten todella hyvä muisti. Huomaa kun ne laskee talven jälkeen ekaa kertaa pihalle niin muistavat kyllä missä on se kukkapenkki missä mehevimmät maksaruohot kasvaa. Lisäksi tappelevat kuin oikea aviopari. meillä on semmoinen paksubertta joka pistää ukkonsa komennukseen. Nytkin on puraissut sitä nenästä niin että pala puutuu. Mitäs ahdistelee kokoajan ja koittaa kiivetä selkään vaikka toisella on varmaan masu täynnä munia. Hauskoja tyyppejä ja tuntee kyllä meidät ja kiipeävät mielellään jalanpäälle että otetaan syliin.

    kun on ruokinnan aika ja nostan ruokapurkin konnan näkyviin niin tulee konnaan vauhtia! Se kyllä tietää purkista että RUOKAA!!! heh :)

    Äänestä

  • ja muistaa kirjoitti:

    kun on ruokinnan aika ja nostan ruokapurkin konnan näkyviin niin tulee konnaan vauhtia! Se kyllä tietää purkista että RUOKAA!!! heh :)

    Meillä on ollut punakorvakonna jo yli 10 v. Se syntyi meillä ja on ollut siitä asti kaverina. Se on tosi seurallinen. Lattialla ollessa seuraa aina sinne mistä kuuluu ihmisten ääniä. Kerran se jopa karkas ulos kun oli jäänyt jostain syystä ovi auki. Ajateltiin että no se on sitten sen konnan menoa. Aikamme kierreltiin pihalla ja vihelleltiin ja huudeltiin sitä. Vihdoin kun palattiin siihen ovelle mistä se oli karannut, seista nökötti tyttö siinä ja kuunteli meidän puheita. Palasi siis takaisin ainakin kolmen tunnin ulkona olon jälkeen eikä ollut oikein moksiskaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muka yksineläjä kirjoitti:

Meidän punakorva on erittäin seurallinen. Kun nostan sen lattialle kävelemään se taapertaa vähän aikaa ja sitten tulee syliin ja kököttää siinä :)
Sille on luonto muovannut melkoisen kuvion kilpeen, pääkallon! :D jotkut ovat luulleet että se on tussilla piirretty!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu