Kultaköynnös ja ruskeat lehden kärjet

Epipremnun

Minun vaalea kultaköynnökseni ruskistaa joistakin lehdistä kärjet ja lopulta koko lehti on ruskea (tosin kestää kaaaaaauan). Mikähän tämän aiheuttaa? Mielestäni kastelen oikein, eli silloin kun pintamulta on kuivahtanut kunnolla.

6

7969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmapuntarii

      Tuo viittaa liian vähäiseen ilmankosteuteen. Koita sumutella köynnöstäsi päivittäin sumutepullolla niin eiköhän se siitä:)

      • jos auttaisi

        Sumuttelu on jäänyt nyt vähäksi aikaa kun en ole muistanut, aiemmin kyllä sumuttelin ahkerasti. :)


    • ongelmaa?

      En tiedä onko kasvillasi sama meininki meneillään kuin minun köynnökselläni oli, mutta näin meillä:

      Minulla koko seinän mittainen kultaköynnös kuivatti lehtiä järjestyksessä juuresta lähtien kohti latvaa, ja muutama monen metrin verso kuoli kokonaan. Vasta siinä vaiheessa mieleeni pälkähti, voisiko juurissa olla jotakin vikana. Vaihdoin ruukun isompaan, mutta sama meininki jatkui.
      Kasvini on varmaan parinkymmenen vuoden ikäinen, joten päätin että vanhat juuret lähtee kompostiin, ja leikkasin jäljellä olevat versot ja laitoin ne juurtumaan isoon vesimaljakkoon. Koska köynnös on nyt viihtynyt niin hyvin jo helmikuusta, en ole laiskuuttani saanut laitettua sitä multaan. Yksikään lehti ei ole kuivunut, ja köynnös on taas koko seinän mittainen :)

      Jollei homma ole tästä kiinni, kuuma kesä voi tehdä kasveille tuollaist jekkua, varsinkin jos aurinko pääsee paistamaan suoraan kasviisi. Lehdet eivät muutenkaan ole ikuisia, vaan kasvi saattaa vain hankkiutua eroon täysin palvelleista lehdistään.

      • Alku-peräinen

        Ne ruskistuneet lehdet ovat kyllä olleet aina juuristoa lähinnä olevia, mutta kultaköynnöstä on uudistettu vähän väliä (nyt yksi ruukku täynnä juuria / 11 latvaa pisin 20-30 cm) ja sitten on toisessa pienemmässä ruukussa myös yksi kärjestä ruskettunut lehti ja siinä ei ole kuin 3 latvaa, jotka eivät varsinaisesti vielä ole kerenneet pituutta kasvamaan. Se ruskea alue ei ole kuiva, vaan kostean nihkeä. Kummallista.


      • ruukussa?
        Alku-peräinen kirjoitti:

        Ne ruskistuneet lehdet ovat kyllä olleet aina juuristoa lähinnä olevia, mutta kultaköynnöstä on uudistettu vähän väliä (nyt yksi ruukku täynnä juuria / 11 latvaa pisin 20-30 cm) ja sitten on toisessa pienemmässä ruukussa myös yksi kärjestä ruskettunut lehti ja siinä ei ole kuin 3 latvaa, jotka eivät varsinaisesti vielä ole kerenneet pituutta kasvamaan. Se ruskea alue ei ole kuiva, vaan kostean nihkeä. Kummallista.

        Minulla lehden kuivatusoperaatio alkoi aina niin, että ensin se vain kellastui ja sitten kuivui ruskealle käppyrälle.
        Jos arvelet, että ruukussa on liian ahdasta, niin minun testieni mukaan on siis turvallista leikata kaikki versot talteen ja iskeä vesilasiin asustamaan ja odottamaan kevättä :) Mulla tosiaan monen metrin versot pärjää maljakossa. Jos olet istuttanut 11 versoa samaan ruukkuun, siellä voi olla ahdasta, kun jokainen näistä versoista kasvattaa omat juurensa.

        Tai sitten kyse on jostain aivan muusta, kuten lannoitteista tms.


    • heelu01

      Kultaköynnös viihtyy ahtaammassakin ruukussa, uskoisin että kyseessä on joko kuiva huoneilma tai epäsäännöllinen kastelu. Juuretkin kerta ovat 'uudistutetut', paitsi jos pidät köynnöstä ruukussa, josta vesi ei pääse valumaan läpi. Suihkuttele reilusti, käytä suihkussakin, nauttii siitä tosi paljon, oli vuodenaika mikä tahansa! Onnea köynnöksen kanssa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe