Mikä öljy ilmanpainekompressoriin?

Onko kompressoreissa käytettävä öljy korvattavissa esim tavallisella moottoriöljyllä?
53558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse olen laittanut jotain halpaa ja välillä kallistakin auton moottoriöljyä, eikä mitään vikaa ole ollut. Tosin kompurakin on jo aikas vanha mäntäkompressori.

Äänestä

Normaalisti pikkukompressoreissa käytetään yksiasteisia SAE 30- tai SAE 40 -öljyjä. Pakkaskeleillä kannattaa kuitenkin siirtyä käyttämään 10W-30- tai 10W-40-öljyjä.

Äänestä

teboil.fi Siellä on komporaöljyistä tietoa.

Äänestä
  • Näyttäisivät olevan varsin ohkaisia öljyjä. Tuo Compressor Oil P100 vastaa viskositeetiltaan lähinnä SAE 10W-30 öljyä. Astiakokona 20 litraa riittää naulauskompressorille ainakin 20 vuoden käyttöön.

    Äänestä

Tuppasi tuo kompura polttamaan sulakkeita pakkasella käynnistäessä. Laitoin 0W-40 moottoriöljyä ja hyvin on pelannut jo useita vuosia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TI-mies kirjoitti:

Onko kompressoreissa käytettävä öljy korvattavissa esim tavallisella moottoriöljyllä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu