Millaiset ammatit ovat poissuljettuja, jos sairastaa nivelreumaa?
Nivelreuma ja ammatinvalinta
3
1205
Vastaukset
- annifanni
ammatinvalinnan ohjaajalta jos olet siinä tilanteessa.Selväähän on että raskas fyysinen työ ei sovi.Muuten vaikea sanoa kun ei tiedä tilannetta.
- itsestäsi
Mitään yleistä tähän ei voi sanoa. Yleisesti kuitenkin kevyet ja vaihtelevat työt, joissa saa määrätä itse työtahdin. Tarkoittaa käytännössä, että opiskelet korkeakoulututkinnon, jotta pääset hallinnointi- tai johtotehtäviin, tutkijaksi, koordinaattoriksi, tiedottajaksi, toiminnanhohtajaksi, toimittajaksi tms.
Näissä taas oireita saattaa tulla silkasta stresistä ja siitä, että päiväät venyvät, sillä työt ovat melko sitouttavia.
Suorittavista töistä sopii varmaan harvempi, ehkä jokin kevyt konttorityö, mutta tuskin pelkkä päättellä istuminen sopii, pitäisi saada tehdä muutakin.
Mene ammatinvalinnanohjaajalle, tutki ja mieti mikä Sinua kiinnostaa, sillä se on kaiken avain.
- -Tyttö-
Itse voin kertoa nyt kun aloitin juuri ammattikoulun. Minulta pois suljettiin melkein kaikki ja vaihtoehdoiksi jäi tasan neljä tai viisi mihin voisin vain mennä ja niistä tietenkään mikään ei kiinnostanut minua. Joten päätin että haen sinne minne haluan ja katson jaksanko siellä ja jos en niin lopetan sen.Tämä on minulta ohjeena nille reumalaisille joilta poissuljetan kaikki melkein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot533532Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe312949- 282594
- 762534
- 522232
- 182231
- 561901
- 581706
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111603- 171515