Muutama helppo kysymys

Antsux

Periaatteessa nämä ovat naisille, mutta miespuoliset voivat kaikin mokomin yrittää asettua naisen asemaan ja vastata.

1. Hyväksytkö ns. tytöttelyn, jos se kohdistuu Sinuun itseesi? Entä jos se kohdistuu naisiin yleensä? Voisitko kuvitella tilanteen, jossa tytöttely suorastaan miellyttäisi Sinua?

2. Voisitko pokkana ryhtyä ns. kiintiönaiseksi firman hallitukseen, josta miesjäsen siirretään samalla alta pois? Entä pitääkö pokka silloinkin, kun juuri Sinut syrjäytetään hyvistä hommista, jotta ns. kiintiömies mahtuu mukaan?

5

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • konsulinna

      Tytöttelyyn suhtaudun ihan samalla tavalla kuin pojitteluunkin. Johonkin se sopii ja johonkin sitten ei.

      En voisi ryhtyä kiintiönaiseksi.

    • 1. Eduskunnan naisvarkosto= eduskunnan tyttöjärjestö. Tällä loukattaisiin todella törkeällä tavalla parlamentimme naisedustajia

      2. Hyväksyisin koska sopimuksissa olisi varma klusuuli kultaisesta kädenpuristuksesta ja valokuvasta johtokunnan neukkarin seinällä ja kuka ties kadulla myöhemmin messinkilaatta jossa teksti:
      Tässä talossa rva tai neiti N.N oli johtokunnassa ajan ...... ja joutui luopumaan paikastaa vakaumuksensa ja jalon aatteensa puolesta.
      Lisäksi ehdottaisin hänelle Pro Finlandia mitalia 6.12. -----

    • Hertha

      1. Itseen kohdistuvan tytöttelyn hyväksyminen riippuu tilanteesta ja sanailijasta. Toki tytöttely jossakin yhteydessä voi olla jopa hykerryttävää...

      2. Jos firmassa on hyväksytty "kiintiönaissysteemi", niin jos katson kykeneväni tehtävään, otan paikan. Ja jos, päinvastaisessa tapauksessa, "kiintiömies" karauttaa talliin, annan tietä. Kukaan ei ole korvaamaton. Kun yksi ovi sulkeutuu, toinen avautuu.

    • Kyllä, ja kyllä. Pokeria on.

    • Novy.most

      1. Hyväksyn tytöttelyn, koska yksi sana ei välttämättä kerro koko totuutta. Se miten "sen yhden sanan" tai asian sanoo, on ehkä merkittävämpää. Joskus vitsi voi olla mauton, ja silloin pitää osata lopettaa huulen heitto,jos tajuaa, ettei se naurata muita. Ja pyytää anteeksi, jos se on loukannut. Mauttoman vitsin heittäjän voi sitten jättää omaan arvoonsa, kun /jos tajuaa, että hän "vain vitsaili".

      Itse käytän naisista nimityksiä "tyttö ja akka" mutta yleensä asiayhteys kertoo, että heitän vitsiä tai tarinaa. Esim. "Akka ratissa... Mummo rollaattorissa..." Monesti saatan olla tarinani akka tai mummo ihan itse. Tasapuolisuuden nimissä käytän miehistä samaan tapaan "ukkoa, äijää, pappaa, vaaria, poikaa" jne. Asiayhteys,tilanne yms yms ratkaisevat.

      2. Kiintiöt on mun mielestä perzeestä. Pätevin ja sopivin valittakoon hommaan. Pätevä ottaa huomioon myös vähemmistön, vaikkei itse kuuluisi siihen. Näin pitäisi ainakin olla, mutta nykytodellisuus puhuu joskus kiintiöiden puolesta.

      Nový most

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1097
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      876
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      835
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      657
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      70
      595
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      573
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      526
    9. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      483
    Aihe