Onko totta? Perussuomalaisten Uudenmaan jaosto on ottanut kantaa Heikki Talan toivomukeen tulla valituksi puolueen eduskuntavaaliehdokkaaksi. Piiri totesi yksimielisesti ettei Talaa oteta listoille.
Onko näin
Kysytään nyt
7277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
oman vaalialueensa ehdokkaiden suhteen.
on suorastaan huutava puute hyvistä pakkoruotsinvastaisista ehdokkaistra. Niitä kaivattaisiin selkeästi joka puolueeseen, myös perussuomalaisiin.
Donner ei ole vielä kokeillut perussuomalaisia, -saattas lähteäkin.
> "... huutava puute hyvistä pakkoruotsinvastaisista ehdokkaistra."
Onko Perussuomalaisissa ainoatakaan pakkoruotsin kannattajaa? En ole ainakaan huomannut kenenkään julkisesti ilmoittautuneen.
Täysin toinen kysymys on ruotsin kielto. Miksi yksi pakko pitäisi korvata toisella pakolla?
pakkoruotsi...
Naurettavaa - ja mitäs jiikooaa Suomelle tekisi?
Kuin kokoomuksessa aikoiaan?
Naurettava pelle....
lepsu pakkoruotsitukseen.
"Onko Perussuomalaisissa ainoatakaan pakkoruotsin kannattajaa?"
Suurin ongelma ei ole koulun joka tasolla opetettava itäinen ruotsin murre, vaan yhteiskunnan joka tasolla vaadittava pakkoruotsi ja valtakunnan voimavarojen päätön tuhlaus 'elävän kaksikielisyyden' nimissä.
Allekirjoittanut on sitä mieltä, että ruotsin opetus kouluissamme pitää olla valinnainen vapaaehtoinen aine.
Ruotsinkielellä vaaditut palvelut on saatettava käyttömaksujen piiriin, eli jos tarvitset palveluja ruotsiksi, niin valmius maksuun pitää olla. Kaikki opaste ja muut vastaavat ruotsinkieliset toimet pitää jyvittää taannehtivasti tuohon maksuun, tai ainakin siitä lähtien kun se astuisi voimaan.