Huomasin palstan aiemmista kirjoituksista että aika monet ovat hankkineet uuden Getzin kevään tai kesän aikana. Miten ovat ensimmäiset ajat auton kanssa sujuneet, onko ongelmia ollut. Minkälaisia kilometrimääriä olette autoillanne ajaneet?
Vierailetteko myös khcf.org sivuilla, huomasin että Kia omistajat ovat huomattavasti ahkerampia käyttäjiä sillä sivulla.
Vierailetteko myös khcf.org sivuilla, huomasin että Kia omistajat ovat huomattavasti ahkerampia käyttäjiä sillä sivulla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
1,1 mallinen tarjous getzi, ajettu 8600 km pääosin työmatka-ajoa kehä 3:sen sisällä. Auto pelannut hyvin, aika mukava ajettava noin pieneksi. Kulutus viime tankillisella 6,5 l/100 km, en pidä pahana nykivässä liikennevalo ajossa. Sen verran kerkisin talvikelillä ajammaan että autohan toimii kyllä talvellakin, lämppäri ja penkinlämmittimet hyvät. Ai niin, tänä kesänä on kyllä tuota ilmastointia tullut kiiteltyä, en tiedä paljonko se on tuota kulutusta lisännyt. Kulutuksesta sen verran että ensimmäisillä 2000 km:llä kulutus oli n. 7,5 l/100km, taisi olla alkukankeutta...
Itselläni on keväällä ostettu diesel-Getz ja hyvin on rullannut viimeiset 17000km. Kulutus on keikunut hiukka viiden litran alapuolella, joten ihan kohtuupieni tuntuisi olevan.
Huoltoväli saisi tietty olla hiukka pitempi (15000km), mutta eipä se maailmaa kaada. Mitään takuukorjattavaa ei vielä ole ilmennyt.
15000km takana, kulutus ollut 5.2-5,4 ajelen aika reippaasta vauhtia. kuskin penkin narinaa tutkitaan takuukorjauksena ei muita murheita. moottori on hyvä, maantiellä voi hyvin sanoa et kyllä lähtee. kaiken kaikkiaan olen positiivisesti ollut yllättynyt auton hyvyydestä.
Vaikka kysytkin kokemuksia uusista Getzeistä, niin pakko mainita, että kohta 50000 km ajettu kolme vuotta sitten rekisteröity Getz 1,1 -03 on toiminut lähes moitteettomasti. Itse hankin sen käytettynä alkuvuodesta 2005 ja mitään pahaa ongelmaa ei ole ollut enkä pelkää takuun umpeutumista. Luotettavan oloinen peli ja tosiaan hyvän näköinen.
Montakohan tähteä Getz sai kolaritestistä, vai onkohan sitä testattu lainkaan? Ainakin muut korealaiset mm. Picanto ja Aveo saivat surkean arvosanan!
Euro Ncap:
4 tähteä,
Hyundai Getz 2004
Adult Occupant Rating: 4 stars
Pedestrian Test Rating: 1 star
Child Protection Rating: 4 stars
Eli yleisluokka 4 tähteä
Lähde: European New Car Assessment Programme
alla on 03 kyttöön otettu 1.3 koneella oleva "ketsuppi".ajettu 41 tonnia eikä mitään ongelmia ole ilmennyt paitsi jarruttaessa jotain outoa ääntä jostain takapuolelta,lienee autoon kuuluva luonnollinen ääni
Olin Getzini kanssa nokkakolarissa(vastaantulija tuli keulaan)Lunastukseenhan tuo meni ja keula lutussa lasiin asti.Sisältä pysyi kuosissaan ja muutenkin pysyi runko suorassa.Airbagit toimivat ja säästyin ehjänä.Ostin tilalle uuden Getzin.....
Lähes kaikki autot pitävät Suomen suolakylvyssä oltuaan takapäästä rahinaa jarrutettaessa. Syynä on joko rumpujen tai levyjen ruostuminen kun suola on tehnyt tuhojaan.
Jarruta kevyesti käsijrrulla ajaessa niin takajarrut kuluvat kirkkaiksi elleivät ole jo kovin pahoin syöpyneet.
Levujarrut joutuu vaihtamaan automerkistä riippumatta pääkaupunkiseudun suolakylvystä johtuen 1 - 2 talven jälkeen. Rummut 2 - 3 vuoden jälkeen. Kokemusta 30 vuoden ajalta ja 25 autostaEli kun GETZilläsi on ajettu 41 tonnia niin on se saanut suolaa jarruihinsa.
http://www.autovahinkokeskus.fi/sivut/hakutulos.asp?merkit=40&mallisto=GETZ&ryhma=&myyntitapa=&toimipaikka=&malli=&tulopaiva=&apaiva=&akuukausi=&avuosi=&lpaiva=&lkuukausi=&lvuosi=&myyntiintulopvm=kaikki&tulonumero=&polttoaine=&vaihteisto=&min_vuosi=&min_hinta=&max_vuosi=&max_hinta=
Ei ole Getzissä ollut valittamista. Tyytyväinen kaikin puolin.
Seurailen myös www.khcf.org aika aktiivisesti.