"Ei anneta vielä periksi tässä tasa-arvo asiassa, kun ollaan päästy jo näin pitkälle. Yritysjohdossa valtaosa on vielä miehiä, vaikka pitkään Päivi Lipposen mielestä on ollut maailmalla tilausta naisellisemmalle yritysjohtamiselle...Äiteys kasvattaa yritysjohtajaksi, sanoo Lipponen iltasanomissa.
Minä sanoisin, että kannattaisiko sitä huikeaa uraa miettiä vielä uudemman kerran? Kyllä ne suuret rahamäärät varmasti houkuttelevat, mutta onko se loppupeleissä sittenkään kovinkaan fiksua? Meinaan oletko valmis uhraamaan koko elämäsi stressaavaan ja vastuulliseen elämään, missä saat jatkuvasti ottaa vastaa itseesi kohdistuvaa paskaa? Oletko valmis kantamaan virheistäsi aiheutetut kustannukset? Oletko valmis oikeeseen vastuuseen, etkä yritä niitä piilotella parhaasi mukaan? Sinun vastuullasi on monen ihmisen elämä. Monet yritysjohtajat ovat istuneet vankiloissa, tehneet itsemurhia suurien paineiden alla.
Vastuun taakka on suuri, eikä se ole mitään mukavaa elämää, vaikka tietenkin jossain poliisi päälikkö Maria Kallioissa ja muissa TV-sarjoissa ihan toisenlainen kuva annetaankin.
Nyt avautuu Päivi Lipponen
8
448
Vastaukset
Isyys ei sitten varmaan kasvata yritysjohtajaksi...
- jorojukka-kukka
Ei sellainen isyys, jossa mies on vain biologisesti ja juridisesti isä. ;)
- jöörisrukka
jorojukka-kukka kirjoitti:
Ei sellainen isyys, jossa mies on vain biologisesti ja juridisesti isä. ;)
tiedetään, lakkaa hokemasta. Miehistä ja isistä ei ole mihinkään.
- Tristar
"oletko valmis uhraamaan koko elämäsi stressaavaan ja vastuulliseen elämään, missä saat jatkuvasti ottaa vastaa itseesi kohdistuvaa paskaa? Oletko valmis kantamaan virheistäsi aiheutetut kustannukset? Oletko valmis oikeeseen vastuuseen, etkä yritä niitä piilotella parhaasi mukaan? Sinun vastuullasi on monen ihmisen elämä. Monet yritysjohtajat ovat istuneet vankiloissa, tehneet itsemurhia suurien paineiden alla. "
Oliko tämä nyt yritysjohtajan elämää? Minusta kuvailit juuri kokopäiväisen kotiäidin paineet! Paitsi että siitä ei palkkaa heru. Olisitko valmis tekemään noin raskasta työtä ympäri vuorokauden, palkatta?
***- tuli.....
ihan sama mieleen.
- P.e.p.e.
Toki kotiäidillä on paineita, mutta niitä voisi verrata lähinnä marketin työhön osallistuvan 10:n paineisiin.
Johtajuus ei ole ihan yksinkertainen asia. Pitää olla henkisiä ja fyysiä kykyjä olla ISO BOSS. Toisilla miehillä ja toisilla naisilla sitä on, mutta ei jokaisesta "kouluja käyneestä" ole siihen. - Tristar
P.e.p.e. kirjoitti:
Toki kotiäidillä on paineita, mutta niitä voisi verrata lähinnä marketin työhön osallistuvan 10:n paineisiin.
Johtajuus ei ole ihan yksinkertainen asia. Pitää olla henkisiä ja fyysiä kykyjä olla ISO BOSS. Toisilla miehillä ja toisilla naisilla sitä on, mutta ei jokaisesta "kouluja käyneestä" ole siihen.mieheni kanssa molemmat johtoasemissa, minulla on siis aavistus siitä mistä puhun, johtajan vaatimuksista ja ominaisuuksista.
"Toki kotiäidillä on paineita, mutta niitä voisi verrata lähinnä marketin työhön osallistuvan 10:n paineisiin. "
Ja tämä on täyttä puppua. Kaikkia esimerkkinä olleita hommia tehneenä vastaan että marketissa oli ääliöhelppoa ja mukavaa olla, suojatyöpaikat toki kunniaan, johtajana on paineita joista saa myös korvauksen ja niistä pääsee parhaassa tapauksessa irti aina välillä, kotiäidin paineista et pääse irti ikinä. Paitsi sitten töihin palatessa :D
Jokaisesta kouluja käyneestä tai käymättömästä ei ole kaikkeen. jokainen kykyjensä mukaan.
*** Tristar kirjoitti:
mieheni kanssa molemmat johtoasemissa, minulla on siis aavistus siitä mistä puhun, johtajan vaatimuksista ja ominaisuuksista.
"Toki kotiäidillä on paineita, mutta niitä voisi verrata lähinnä marketin työhön osallistuvan 10:n paineisiin. "
Ja tämä on täyttä puppua. Kaikkia esimerkkinä olleita hommia tehneenä vastaan että marketissa oli ääliöhelppoa ja mukavaa olla, suojatyöpaikat toki kunniaan, johtajana on paineita joista saa myös korvauksen ja niistä pääsee parhaassa tapauksessa irti aina välillä, kotiäidin paineista et pääse irti ikinä. Paitsi sitten töihin palatessa :D
Jokaisesta kouluja käyneestä tai käymättömästä ei ole kaikkeen. jokainen kykyjensä mukaan.
***Jos Pepe niin kerran sanoo, niin varmasti hän tietää, millaisia ovat kotiäidin paineet. Tai ainakin, millaisia ovat marketin työntekijän paineet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as893534Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna253093- 543022
- 592843
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)542687Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.592653On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle602413Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802271- 692128
- 452122