Miten pääsisin johonkin terminaaliin töihin. maksan jäsenmaksua 3 eri urheiluseuraan. Lisäksi olen ammattitaitoinen autonkuljettaja kuitenkaan kuulumatta ammattiliittoon. Ei oo tullu mieleenkään liittyä. Suomessahan on järjestäytymisvapaus. Ei sen pitäisi olla este töihinpääsylle. Ei se työntekijästä ammattitaitoista tee, jos kuuluu "oikeaan" ammattiliittoon.
kuulun urheiluseuraan
duunari.
91012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
liittoon heti, ollaanhan kotkassa.komnistejen kaupungissa,kaikkien pitää tulla pulkassa kun meitä narusta vedetään.
Tottakai on järjestäytymisvapaus! Ole sitten työnantajan ehdoilla; Älä ota mitään AKT:een saavuttamia etuja itsellesi. Tee työsi ilman sinulle kuuluvia lisiä, työ-ajat niinkuin työnantajalle sopii ym. ym. Toivon sinulle antoisia työpäiviä! ( sinua muuten taitaa kiinnostaa provoilu ammattiliitto asioissa, toivottavasti sait kuuman keskustelun aikaiseksi ) hah hah!
..näitä ammattiosastojen marionetteja on jo täällä tarpeeksi.on moni ajanut itsensä kuseen kun on tehnyt mitä liitto käskee.kännissä tuolla sitten uhotaan että eroan liitosta,mutta selvinpäin ei sitä uskalleta tehdä,kun työpaikan kommarit alkaa muuten kiusaamaan. vaikka sen kiusaamisen pitäs olla SAK:ssa kiellettyä.vaan eipä ole.koettu on.
SAK on muinaisjäänne.eräänä päivänä loputkin jäsenistä sen tajuavat.
onneksi on Loimaan kassa,edullisempi ja parempi.
JOs et kuulu ammattiliittoon niin sinulle ei kuulu myöskään liiton neuvottelemat edut.
Jos olis työnantaja ja mulla olis tollanen työntekijä niin kyllä palkkakin olis tosi tosi minimi ja lomat mitä sattuu.
..paremmat edut kun muilla työntekijöillä jotka kuuluu liittoon.onpahan turha jäykkyys pois ja ei tarvi lakkoilla ja olla pelle.
tein vaan itse oman työsopimukseni ja ehdot.helppoa.tosin ei paskahousuille
Tavalliselle duunarille joka rantsussa painaa hommia.
Miten se järjestyy meitä olisi muutama sata miestä.
Kuka kertoisi Loimaan liiton satamiesten työehtosopimuksen.
Koska solmittu.
Hui hai taitaa olla sitä Phkalan kaartia nämä miehet.
ei tarvi kuin kirjata ylös että noudatetaan voimassa olevaa työehtosopimusta +10% lisää palkkaa.esimerkiksi,niin tein itse.
ja olen jo 20 vuotta maksanut ay-maksuja ennen sitä,joten eiköhän ne taistelut ole taistelu.nyt on hyvä.
Ja kenekähän laatima ja sopima tuo työehtosopimus on.
Tyehtosopimukset ovat minimejä, ilmeisesti ko alallla kaikille maksetaan jotain muuta.
Että se siitä ammattiliiton tarpeettomuudesta.
Katsoessasi peiliin ja ihmetellessäsi kielesi väriä voin kertoa että se on ruskea mikä sieltä suustasi pilkoittaa.
Hyvää kesänjatkoa .
...ammattiliiton marionetti.ja kateellinen sellainen.
älä muille äksyile jos ei oma älysi riitä hoitamaan omia asioitasi.tarvitset siihen näköjään vanhoilliskommunistien (lue:SAK) apua.
surkeaa todeta,mutta kaikki ei voi aina voittaa.
hauskaa kesänjatkoa,palkattomien lakkopäivien lomassa.
ps.mun ei tarvi lipoa,kun mua livotaan.niinkinpäin voi olla...