Olemme hankkimassa 8-9 metristä matkavenettä 4 henkiselle perheellemme ja tällä hetkellä olemme eniten mieltyneen Tristan 870 veneeseen. Ongelmana tuntuu olevan se, että useimmat kys. veneistä on varustettu tuolla "ei-niin-kehutulla" BMW:n koneella. Olemme saaneet useiltakin tahoilta vinkkiä, että jos ostaa tuon veneen varustettuna tuolla BMW:n koneella niin se kannattaisi vaihtaa pois. No nyt tuleekin sitten eteen kysymys, että mitä hintaluokkaa tuo operaatio tulee kustantamaan eli millä hehtaarilla on kustannus jos tuohon Trista 870 veneeseen vaihtaa Volvon 200 Hv koneen (kone vaihtotyö) ja onko niin, että tuosta vanhasta koneesta on turha odottaa minkäänlaista hyvistä vai kelpaisiko se kenties jollekin eli voisiko siitä joltakin saada vaihdossa jotakin ?
Sisäperämoottorin vaihdon hintaluokka ?
5
3930
Vastaukset
- näkökohtaa
- mikähän niillä bemareilla estää ajamasta, vaihtoon pitää olla tosi pätevä syy / paljon ylimääräistä rahaa
- tuskin alle 20000:lla selviää vaihdosta
- volvolle on nykyään monta vaihtoehtoa- selviää
alle 20 000e jos 200hv volvon laittaa, karkeasti veikaten hyvän kaks satasen saa 10-12000e ja vaihtotyö 2-5000e, kahdella tonnilla vaihtuu kone ja jos maalaillaan ja laminoidaan elikkä tehdään siisti niin hinta on lähempänä 5000e. Jos bemari toimii niin aja sillä ja kun laukeaa niin vaihdat nykyaikaisen tekniikan.
- Katsastusmies-1
selviää kirjoitti:
alle 20 000e jos 200hv volvon laittaa, karkeasti veikaten hyvän kaks satasen saa 10-12000e ja vaihtotyö 2-5000e, kahdella tonnilla vaihtuu kone ja jos maalaillaan ja laminoidaan elikkä tehdään siisti niin hinta on lähempänä 5000e. Jos bemari toimii niin aja sillä ja kun laukeaa niin vaihdat nykyaikaisen tekniikan.
Puoliplaanareissa on moottori keskellä venettä jolloin riittävän suurten ilma-aukkojen teko moottoritilaan on ongelmallisempaa kuin vetolaiteratkaisussa.
Konehuoneen korkea lämpötila ja moottorin prässääminen särkevät BMW:n, samoin kuin minkä tahansa moottorin. BMW on tässä suhteessa herkkä.
Puoliplaanaria tulee helposti ajettua "kahva pöydässä" pitkiäkin aikoja jolloin moottori rasittuu ja lämmöt nousevat.
190 hv on vielä herkempi ylikuumenemisvaurioille kuin 165 hv versio. Selvähän se että kun samasta moottorista otetaan enemmän tehoa, palaa enemmän polttoainetta muodostaen enemmän lämpöä.
Tunnen useita Tristan 870 omistajia jotka ovat ajaneet BMW 165 hv moottorilla paljon ilman sen suurempia haavereita tai moottorivaurioita. Ovat olleet tietoisia moottorin ongelmista mikäli sitä kuormitetaan raskaasti ja ovat ajaneet sopivilla matkakierroksilla välttäen liikaa rasittamista.
Tiedän myös tapauksia kun tuo samainen moottori on saatu hajalle muutamassa kaudessa.
Kun ostaa käytettyä venettä ei voi tarkkaan tietää moottorin käyttöhistoriaa eikä siten ole helppo välttämättä päätellä sen kuntoa.
Voi olla että moottori on OK tai sitten ei.
Tuota BMW:tä en nyt menisi sinänsä haukkumaan epäonnistuneeksi konstruktioksi, samaa moottoria on Mercuryn nimellä paljonkin liikenteessä.
Mikäli vaihto tulee ajankohtaiseksi on tapauskohtaista mitä vanhasta hyvitetään ja mitä uusi tai uudempi moottori tulee maksamaan asennuksineen.
Hintaan vaikuttaa myös kuinka suuria muutostöitä täytyy tehdä: pitääkö potkuriakseli ja vannasputki vaihtaa, mitä muutoksia pitää tehdä moottorin kiinnityksiin, jne jne.
Mikäli löydät veneen joka miellyttää niin tarkistuta ostaessasi moottori ammattilaisella.
- R K-S
voi koneen vaihto tulla maksamaan.
- Vaihda nyt kun se BMW on vielä kunnossa, saat siitä normaalin hyvityksen.
- Laita uusi kone. Joku vaihtokone voi olla yhtä huono tai huonompi.
- Jos haluat, ettei kone savuta ja mustaa peräpeiliä, niin katsele myös muita kuin Volvo 200 hv. - Rasselituppo
Minä myös katselisin esim. Tapimerin myymää Nanni Toyotaa, oli hyvä tarjous keväällä. Eikä savuta ja kestää. Tristan 870 on hyvä vene, pitää hintansa hyvin, siksi varmasti turvallinen ostos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016133
- 2123396
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183315Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663298Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162515Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242494Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282353- 2652052
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441636- 61398