Kirjanpito itse vai ulkoistettu?

Oon tässä hiljattain aloittanut osa-aikaisena ammatinharjoittajana ja miettinyt että kannattaako hoitaa kirjanpito itse vai antaa toisaalle?
Maksaako "turhasta" kun toiminta on vielä pientä.
Varmasti monenlaisia kokemuksia on ja juuri niitä haluaisin kuulla.
Kiitos.
81326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nythän tuo riippuu täysin omista taidoistasi.

Miksi ulkoistaisit jotain sellaista, jonka osaat itse.

T. nimimerkki pientä tilitoimistoa pitävä,
mutta ei siltä kehoita ketään pätevää antamaan osaamaansa työtä ulkopuolelle.

Äänestä
  • Eurolla per vienti luulisi pääsevän jo ihan hyville tuntipalkoillekin.

    Äänestä

Tunnetko osaavasti kirjanpidon ja verotuksen kiemurat? Jos olet epävarma, ei ole miltään kantilta katsoen järkevää olla ulkoistamatta kirjanpitoa.

Tilitoimiston perimä kulu on (paitsi vähennyskelpoinen) myös naurettavan pieni siihen nähden, mitä sillä rahalla saat. He tietävät miten asiat tulee hoitaa, heiltä saat parhaat neuvot yrittäjyyden alkutaipaleella ja he tuntevat myös verotuksen yksityiskohdat.

Anna osaavan tilitoimiston hoitaa hommat vuoden taikka kaksi, ja jos tämän jälkeen tunnet, että selviät siitä itsekin, ota se sitten omaan hoitoosi.

nimim. tilintarkastaja

Äänestä
  • niinhän se tietenki on et ammattilainen on ammattilainen... Tosin eroja varmasti heissäkin on, sieltäkö löytäisi sitten omansa jos ulkoistaa. Nii se juttu et suhtautuuko verottaja saman arvoisesti jos kirjanpidon hoitaa itse tai tilitoimisto?! Oon meinaa kuullu et jos itte yrittäjä hoitaa kaiken niin "syynäävät" erittäin tarkkaan ja eivät hyväksy läheskään niin paljon vähennyksiin, kuin tilitoimiston tekemä!? Onko kokemuksia tällaisesta "syrjivästä" käytöksestä.

    Äänestä

  • tätä olenkin ihmetellyt, mitä tilitoimiston toimenkuvaan oikeasti kuuluu? Viennit ja muut menee ok, maksaa älyttömästi per kuitti. Veroasioissa ei saa neuvoa, vaan olankohautuksen. En ole vielä vaihtanut toimistoa, kun ei oikein tietoa, kuuluuko verotusneuvonta tilitoimistoille vai ei? Maksanko siis turhaan, jos neuvojakaa ko. toimistosta ei saa?

    Äänestä

  • miettinyt tätä kirjoitti:

    tätä olenkin ihmetellyt, mitä tilitoimiston toimenkuvaan oikeasti kuuluu? Viennit ja muut menee ok, maksaa älyttömästi per kuitti. Veroasioissa ei saa neuvoa, vaan olankohautuksen. En ole vielä vaihtanut toimistoa, kun ei oikein tietoa, kuuluuko verotusneuvonta tilitoimistoille vai ei? Maksanko siis turhaan, jos neuvojakaa ko. toimistosta ei saa?

    Itse olen tilitoimistossa töissä ja tottakai neuvon asiakasta myös verotusasioissa. Myös veroasiat kuuluvat hyvän kirjanpitäjän toimiin. Jos jotain kirjanpitäjä ei tiedä, otetaan siitä selkoa soittamalla verotoimistoon. Itse ainakin ongelmatapauksissa soittelen asiakkaan puolesta pitkin pitäjiä ja selvittelen asiat. Näin siis, jos asiakas haluaa, toki "ylimääräisestä" työstä joutuu maksamaan.

    Äänestä

  • JyrkiOulu kirjoitti:

    niinhän se tietenki on et ammattilainen on ammattilainen... Tosin eroja varmasti heissäkin on, sieltäkö löytäisi sitten omansa jos ulkoistaa. Nii se juttu et suhtautuuko verottaja saman arvoisesti jos kirjanpidon hoitaa itse tai tilitoimisto?! Oon meinaa kuullu et jos itte yrittäjä hoitaa kaiken niin "syynäävät" erittäin tarkkaan ja eivät hyväksy läheskään niin paljon vähennyksiin, kuin tilitoimiston tekemä!? Onko kokemuksia tällaisesta "syrjivästä" käytöksestä.

    Useinkaan verottaja ei edes ole tietoinen siitä, kuka hoitaa kirjanpidon. Sinä itse, vaiko tilitoimisto. Tätähän ei missään kerrota. Tilitoimiston veloittama kulukin kirjataan kohtaan muut kulut, joten ei se edes veroilmoituksella näy.

    Sitten toisekseen. Kukaan / mikään ei saa läpi vähennyksiä, ellei ne lain mukaan ole mahdollista liiketoiminnassa vähentää. Tämä on sinällään mustavalkoista. Usein voi olla, että tilitoimisto on vain osannut kirjoittaa perustelut paremmin, siksi tällainen kuvitelma.

    Äänestä

  • miettinyt tätä kirjoitti:

    tätä olenkin ihmetellyt, mitä tilitoimiston toimenkuvaan oikeasti kuuluu? Viennit ja muut menee ok, maksaa älyttömästi per kuitti. Veroasioissa ei saa neuvoa, vaan olankohautuksen. En ole vielä vaihtanut toimistoa, kun ei oikein tietoa, kuuluuko verotusneuvonta tilitoimistoille vai ei? Maksanko siis turhaan, jos neuvojakaa ko. toimistosta ei saa?

    Kyllä tilitoimistosta / kirjanpitäjältä täytyy neuvoja irrota, kuinka hän osaa veroilmoituksetkaan täyttää, jos ei kysymyksiisi pysty vastauksia etsimään?
    Veroasiat kuuluvat tilitoimiston palveluihin. Ilman muuta. Vaihda tilitoimistoa osaavaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JyrkiOulu kirjoitti:

Oon tässä hiljattain aloittanut osa-aikaisena ammatinharjoittajana ja miettinyt että kannattaako hoitaa kirjanpito itse vai antaa toisaalle?
Maksaako "turhasta" kun toiminta on vielä pientä.
Varmasti monenlaisia kokemuksia on ja juuri niitä haluaisin kuulla.
Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu