Neljä vuotta sitten mies alkoi yöllä "kähmiin" itseään sukupuolielimistä, sitten se kutina tuli myös päivällä.
Hän väitti ettei itse tiedosta kutinaa ja syytti pesuaineita ym mutta kun mitään merkkiä ei ollut vaihdettu.
Hän meni lääkäriin ja sai erilaisia lääkkeitä kutinaan, mutta mikään ei auttanut.
Kaikki unitavat muuttui ja uni muuttui katkonaiseksi.
Sitten tuli psyykkiset oireet tai ehkä huomasin ne vasta sitten.
Hän syyttää minua kaikesta, minun teot ovat vaikuttaneet kaikkeen.
Hän on hiljainen ja huokaileva ja ottaa itseensä kaiken sanomisen, mitään ei enää osaa sanoa oikein.
Itselläkin on hermot tiukassa kun nukkuminen on sitä mitä on.
Viimeksi hän sai lääkäriltä jotakin unta antavaa ja ensimmäisen kuukauden nukkuin paremmin, mutta eikö vaikuta enää sitten kun taas on lisääntynyt.
Osaisiko kukaan sanoa mistä tämä ilmeisesti psyykkinen kutina johtuu ja mikä siihen auttaisi?
Yhdessä on oltu yli 30-vuotta, että sen takia kai tässä roikkuu vaikka mieli tekisi jo lyödä hanskat naulaan.
Hän väitti ettei itse tiedosta kutinaa ja syytti pesuaineita ym mutta kun mitään merkkiä ei ollut vaihdettu.
Hän meni lääkäriin ja sai erilaisia lääkkeitä kutinaan, mutta mikään ei auttanut.
Kaikki unitavat muuttui ja uni muuttui katkonaiseksi.
Sitten tuli psyykkiset oireet tai ehkä huomasin ne vasta sitten.
Hän syyttää minua kaikesta, minun teot ovat vaikuttaneet kaikkeen.
Hän on hiljainen ja huokaileva ja ottaa itseensä kaiken sanomisen, mitään ei enää osaa sanoa oikein.
Itselläkin on hermot tiukassa kun nukkuminen on sitä mitä on.
Viimeksi hän sai lääkäriltä jotakin unta antavaa ja ensimmäisen kuukauden nukkuin paremmin, mutta eikö vaikuta enää sitten kun taas on lisääntynyt.
Osaisiko kukaan sanoa mistä tämä ilmeisesti psyykkinen kutina johtuu ja mikä siihen auttaisi?
Yhdessä on oltu yli 30-vuotta, että sen takia kai tässä roikkuu vaikka mieli tekisi jo lyödä hanskat naulaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
siispä pitää raapia. jos et sä raavi niin onpa miehellä täysi oikeus itse raaputella itseänsä. mitäs siinä valitat.
Onhan eri asia kähmiä itseään kuin se että kutisee ja pitää raapia.Kutina on yksi hyvin tavallinen oire stressistä/psyykkisestä pahoinvoinnista.Kyllä se psyyke pitää hoitaa ja selvittää mikä painaa mieltä ennen kuin alkaa unilääkkeitä ym.syömään,ainakaan jatkuvasti.Menkää yhdessä avoiliittoneuvojan tms.luo.Kaikkea hyvää teille,kyllä kaikki aina järjestyy,siten kuin on paras.
Kiitos vastauksesta, mutta kun on ollut vaikea saada edes tavalliselle lääkärille, niin miten saa psykiatrille tai muualle.
Triptyl on tuo lääke mitä ottaa illalla, en tiedä onko kovinkaan vahva.
Tiedän toki että se oireen aiheuttaja pitäisi saada kuntoon, mutta millä.
Neuvot ja voimat kun on itselläkin tosi vähissä.
Tuo mainitsemasi Triptyl on masennuslääke eikä unilääke. Sillä on kylläkin sivuvaikutuksena väsyttävä vaikutus.
Se kuitenkin annettiin unta parantamaan.
Täällä ei ketään tiedä mikä auttaisi itse oireeseen, onko lääkettä mikä vie kutinan.
Tarvitsen itsekin kohta, ellen nyt jo, jotakin piristävää.
Olen pystyyn kuollut.
Voi vaimo hyvä...saat voidetta apteekista jos jonkin sorttista,mutta kun ei ole ihmelääkettä!Onhan sinun miestäsi tutkitava,eihän mikään voi muuten selvitä.Triptyl on väsyttävä depressiolääke,jolla on erilaisia sivuoireita.Itse koin sen aivan kammottavana lääkkeenä.Älä turvaudu pelkästään tähän palstaan,tarvitsette LÄÄKÄRIÄ!
Onhan sitä tutkittu ja hutkittu, ensin haettiin fyysistä syytä, kunnes minä käskin hakemaan psyykkistä.
Naisilla lääkärit tuntuu tekevän diagnosin huomattavasti helpommalla psyykkiseksi vaikka olisi fyysinen vaiva, mutta eipä ainakaan minun miehen kohdalla niin tehty.
Mitä minä yritän täältä löytää on sellanen lääke mikä poistaa sen hemmetin kutinan, kun lääkärit ei sitä löydä.
Triptyliä varmaan on eri vahvuisina, koska hänellä ei ole ollut mitään sivuoireita.
Minä tarvitsen kohta itse pehmustetun kopin en lääkäriä.
Ei se pehmustettu koppi vie sinua elämässä eteenpäin,melkeinpä voisin sanoa,että se on huono vaihtoehto.Hae itsellesi keskusteluapua,säännöllisiä tapaamisia alan ihmisen kanssa. Et sinä täältä löydä luultavasti vastausta miehesi kutinaan,koska se voi johtua niiiiin monesta syystä.Tukea toivottavasti saat.Olet oikeilla jäljillä,kun mietit psyykkistä puolta.
Eihän se eteenpäin vie, mutta se on edessä pian kun omat hermot loppuu.
Sitä kuule on niin väsynyt ja voimaton ettei osaa mistään apua etsiä ja häpeä estää puhumisen.
Nii'in häpeän mieheni puolesta, sitä ei varmaan kukaan ymmärrä.
Kiitos kuitenkin sinulle kun jaksoit "kuunnella".
Sinun elämäsi ei saa olla kiinni miehesi kutinasta...rakas vaimo.Menetätkö mielummin hermosi kuin puhut asiasta johon on saatavana apua,eikä ole oikeesti kuoleman vakava?Mitä häpeämistä siinä on?Ymmärrän tunteesi,mutta en hyväksy sitä.Ei tuommoisia asioita saa hävetä.En halua loukata tai pahoittaa mieltäsi,mutta jos joku sanoisi sinulle,että sain hermoromahduksen,koska häpesin puhua ongelmistamme,(mieheni kutinasta) ja jouduin siksi ns.lataamolle,niin olisiko se sinusta sen"arvoinen"asia?Itse olen kokenut todella kamalia asioita,siksi suhtautumiseni voi olla sinusta outoa,ts.en tule ikinä elämässäni kohtaamaan suurempaa tuskaa,jota olen jo kokenut.Asiat ovat saaneet erilaisen arvon sekä tärkeyden.Toivon teille yhä parempaa huomista.
Oikeassahan sinä olet, mutta kyllä allergisesta kutinasta tai mistä tahansa fyysisestä sairaudesta on paljon helpompi puhua.
Inhoan sääliä, inhoan avuttomuutta vaikka olen itse niin hemmetin avuton tässä asiassa.
Pitäisi ryhdistäytyä, tehdä jotakin, mutta ...
Kiitos sinulle, et loukannut sillä tottahan sinä kirjoitit.
Sinun kirjoitus,vaimolle oli todella koskettava.Myös minä olen kokenut elämässäni menetyksiä,tuskaa,josta ei toivu täysin koskaan.On ollut aikoja ,jolloin ei tavallisia arkiasioita muista....Miten liekin niistä selvinnyt?Mutta en kylläkään(täysin)vähättele e.m pariskunnan kutiamis ongelmaa,ymmärtäisin,että apua siihen pitäisi jostain saada....Jotain on kyllä nyt pielessä.
musta tuntuu että miestäs ei oikeesti edes kutita...
toi pallien raapiminen on vaan sitä että on jossain mielessä vähän lapsen asteellan, johon viittaa myös tollanen muitten syyttely omista ongelmista.
pallien kaivelulla pyritään todennäköisesti lievittämään ahdistusta tai pelkoa. mua ahdisti tänään yks asia ja koko ajan oli hinku raapia, mutta en kuitenkaan sortunut kyseiseen toimintaan vaan kestin paskan kuin mies.