Aina joskus, kun esim. vedän peräkärryä, joudun ajamaan hitaampaa kuin muu liikenne. Huomatkaa, että tässä ei ole rajoituksella ja/tai nopeudella sen suhteen MITÄÄN TEKEMISTÄ. Tuolloin ajan mahdollisimman reunassa ja avitan ohittajaa miten suinkin pystyn. Näin liikenne sujuu ja kaikilla on hyvä mieli.
Aina joskus tapaan muitakin samoin menetteleviä ja muistankin ne pitkään. Eräänkin kerran ajoin pohjoiseen ja jossain Oulu-Kemi -välillä eteeni tuli isoa peräkärryä vetävä pakettiauto. Kärryssä oli moottorikelkkoja tai jotain. Kaveri veti niin reunaan, ettei minun tarvinnut juuri edes vastaantulevien kaistalla käydä. Ohitus oli erittäin helppo ja turvallinen. Ohituksen jälkeen kiitin ohitettua vilkuilla.
RÄPS, RÄPS, pakettiauto kuittaa takana, kiitokset havaittu. Vaikutus on kuin morfiinipiikillä suoraan suoneen (vaikka en sellaista ole koskaan saanutkaan :)
Ei se avuliaisuus ja joustavuus katso nopeusrajoitusta tai oikeuksia, eikä muuta liikennettä auttaakseen tarvi sitä peräkärryäkään.
Ottakaa hyvät ihmiset huomioon se muukin liikenne!
Ja muistakaa, että myös jalankulkijat ovat muuta liikennettä! Pienen morfiinipiikin saa myös siitä, että pysäyttää pitkän jonon päästääkseen koululaisen suojatien yli.
Aina joskus tapaan muitakin samoin menetteleviä ja muistankin ne pitkään. Eräänkin kerran ajoin pohjoiseen ja jossain Oulu-Kemi -välillä eteeni tuli isoa peräkärryä vetävä pakettiauto. Kärryssä oli moottorikelkkoja tai jotain. Kaveri veti niin reunaan, ettei minun tarvinnut juuri edes vastaantulevien kaistalla käydä. Ohitus oli erittäin helppo ja turvallinen. Ohituksen jälkeen kiitin ohitettua vilkuilla.
RÄPS, RÄPS, pakettiauto kuittaa takana, kiitokset havaittu. Vaikutus on kuin morfiinipiikillä suoraan suoneen (vaikka en sellaista ole koskaan saanutkaan :)
Ei se avuliaisuus ja joustavuus katso nopeusrajoitusta tai oikeuksia, eikä muuta liikennettä auttaakseen tarvi sitä peräkärryäkään.
Ottakaa hyvät ihmiset huomioon se muukin liikenne!
Ja muistakaa, että myös jalankulkijat ovat muuta liikennettä! Pienen morfiinipiikin saa myös siitä, että pysäyttää pitkän jonon päästääkseen koululaisen suojatien yli.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ajeletko pilvessä?
Ikävä kyllä jotkut rekatkin tuntuvat harrastavan samaa. Sen seurauksena pientareelta lentää hiekkaa ja pölyä niin, että pahimmassa tapauksessa näkyvyys huononee takana.
Pientareelle väistäminen on kohteliasta, en kiellä sitä. Toivoisin kuitenkin, että sinne ei väistettäisi turhaan. Jos vastaan ei tule autoja, voit hitaampi ajaa ihan normaalisti ajoradalla. Antaa vaikka ohitusmerkin, jos takana tuleva ei muuten uskalla lähteä. Jos liikennettä on paljon, pientareelle väistäminen on perusteltua. Täytyy kuitenkin muistaa tuo pölyn ja hieman lentäminen. Kannattaa myös muistaa kevyt liikenne. Jokunen vuosi sitten Kangasalla pyöräilijä kuoli, kun jäi pientareelle väistäneen alle.
Minuakin on tällä palstalla paheksuttu jopa siksi, etten halua "ryhmittyä" vastaantulevien kaistalle vasemmalle kääntymistä varten.
Samat ihmiset, jotka elvistelevät sääntötuntemuksellaan, provosoivat muita joustavuuden nimissä rikkomaan lakeja ja ottamaan riskejä. Sellaista se!
vilkulla ilmoittamiseen pitää suhtautua varauksella. Ajelin joskus kuorma-autoilla siirtoajoja ja usein näytin vilkulla merkkiä että voi ohittaa turvallisesti mutta muutaman vaaratilanteen jälkeen lopetin moisen. Monet autoilijat eivät toimineet tarvittavan nopeasti vaan jäivat ihmettelemään ja sitten vähän päästä lähtevät ohittamaan jolloin tilanne on jo muuttunut. Kyllä se siirtyminen ajoradan reunaan on kuitenkin parempi. Itsekin täytyy olla tietysti valppaann.
ryhmittyminen ole määritelty tieliikenteessä. Joustavuus liikenteessä on kai se tärkein tavoite.
No mutta aitojen nysväreiden tarkoitus ei olekaan kulkea omaa nopeutta liikenteen seassa ja antaa tilaa reippaammin eteneville, vaan haitata liikennevirtaa mahdollisimman paljon.
AITO nysväri ajaa keskiviivan tuntumassa 10-30 km/h alinopeutta, mutta ohituksen tai ohituskaistan aikana kiihdyttää jopa ylinopeuteen, ettei kukaan pääsisi hänestä ohi.
Sen verta kolahtaa nysvärin itsetuntoon joka kerta, kun toinen auto menee ohitse.
Puntollaan (on muuten kamalan näköinen auto, ihan kuin istuisi riu'ulla!) oli liikkeellä eilen aamusella 12-tiellä.
Sain parivaljakon kiinni (edellä kärryn vetäjä, Punto perässä) juuri ennen ohituskaistan alkua Lammilla, satasen rajoitusalueella. Punto siirtyi vasemmalle kaistalle, niin minäkin.
Se Punto vaan prkl ajoi 90km/h siinä edessä, juuri ja juuri ehti tunkea ohituskaistan lopulla kärrymiehen eteen. Itse jäin sovinnolla kärryn taakse, ei mitään mahdollisuutta ehtiä enää ohi.
SITTEN.....Punton nopeus putosi 75km:/h!!! Vastaantulevilla ohituskaista ja meillä siis keltaista viivaa. Kun tuli ensimmäinen mahdollisuus, kärry meni ohitse ja minä perässä. Kärrykuski oli tosi fiksu, heti ohitettuaan siirtyi aivan oikeaan reunaan, ohitse menin ja kiitin kauniisti :)
Sinne jäi Punto taivalta tekemään ylhäisessä yksinäisyydessään.
Mietin vain siinä ajellessani, että mikähän älynväläys se ohituskaistajuttu Punton kuskilta oikein oli. Mietiskelyn tulokseksi tuli, että kyseessä oli tosi aito k-pää nysväri.
Siis Punto on AITO Fiat! Italialaista designia, just sitä samaa kuin Sinivilkun kengät - ja minun autoni alkumuoto Fiat 124. Että eipäs syyllistetä suunnittelijoiden koko ammattikuntaa yhden epämääräisen liikennetilanteen vuoksi.
Mutta yhdyn paheksuntaasi, joka koski kolmikaistaisella tiellä temppuilua. Eikä se kaistojen määrästä ole kiinni; moottoritielläkin voi liikenteen tukehduttaa ja kinttupolulla olla tukehduttamatta.
Tapausta nyt sen paremmin tuntematta uskallan väittää että kärrymies ei ollut ainakaan fiksu. Jos kyseessä oli jarruton peräkärry ja vielä jotain, yleensä huonosti sidottua, roinaa kärryssä niin 50 nopeuskin on monelle kärrylle liikaa.
Sinulla on vielä tapana liioitella asioita joten oletan että Fiiatin nopeus lähenteli 80 km/h. Siten kärryn ohittaminen laillisissa ja turvallisissa nopeuksissa kestää melkoisen pitkään ja riskeeraa turhaan liikennettä.
Kärrykuskit ovat aika usein 'ensimmäistä kertaa pappia kyydissä' eli kärryä vuokrataan jotain yksittäistä keikkaa varten. Siten nopeuksien tarkkailu ei ole selkäytimessä ja ongelmat tulevat yllättäin. Nykyisillä autoilla ei ole vaikeuksia kiidättää kärryä vaikka 150 vauhdilla mutta ongelmat syntyvätkin siitä että kärryjen jousitukset ja iskujen vaimennukset ovat aika kökkösiä ja pienikin töyssy kovassa nopeudessa lennättää huonosti sidotusta kuormasta tavaraa jota sitten etsitään kissojen ja koirien kanssa.
Ole onnellinen että kurkihirsi ei lentänyt kärrystä silmääsi ja saat kaivella vain sitä omaa malkaasi sieltä.
>>Tapausta nyt sen paremmin tuntematta uskallan väittää että kärrymies ei ollut ainakaan fiksu>Jos kyseessä oli jarruton peräkärry ja vielä jotain, yleensä huonosti sidottua, roinaa kärryssä niin 50 nopeuskin on monelle kärrylle liikaa>Sinulla on vielä tapana liioitella asioita joten oletan että Fiiatin nopeus lähenteli 80 km/h.
Mistäpä arvasitkin, että pidän italialaisista kengistä, niissä kun on kapeampi lesti kuin useimmissa kotimaisissa :)
Mutta sitten Puntoon ja sen designiin. Ihan totta, "satapätkä" Fiat oli auton näköinen Puntoon verrattuna. Siitä asti kun Puntoja on markkinoilla ollut, en ole voinut niitä nauramatta katsella. Kun katsoo autoa sivusta tai takaa, se näyttää todellakin siltä kuin koira olisi isolla asialla :D
En puutu sen kummemmin sen muihin ominaisuuksiin, kun ei ole mokomasta kokemusta.