Viimeisen solun teksti?

Pihtiputaan mummo

Täällä mummon pitäisi tehdä Excel, johon listaisin maksettuja laskuja ja niiden päivämääriä, ja alimmalla (summarivillä) pitäisi olla summien yhteisluku ja VIIMEISIMMÄN laskun päivämäärä. Eli rivejä on vaikkapa kymmenen ja aina maksaessani merkkaan uudelle riville maksetun summan ja sen päivämäärän. Ja sitten alimmalla rivillä pitäisi näkyä, paljonko olen yhteensä maksanut ja milloin viimeksi. Kysymys kuuluukin, minkälaisen kaavan teen tuohon viimeisen päivämäärän soluun. JOs Excelini ymmärtäisi puhetta, sanoisin sille näin:

"Tähän soluun B11: jos ylempi solu on tyhjä, katso sen yläpuolella oleva, jos sekin on tyhjä, katso sen yläpuolella oleva jne. Jos solu ei ole tyhjä, kirjoita tähän sen arvo". Ei varmaan ole vaikeaa mutta kun ei tuo kone ymmärrä ääntä eikä nyrkkiä...

Kiitos etukäteen!

4

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paavali50

      Jos nyt maksettuja A1:B8. Päivämäärä A-sarakkeessa ja eurot B-sarakkeessa.
      Tee soluun A11 kaava
      =SIIRTYMÄ(A11;-3;0)
      ja soluun B11 kaava
      =SUMMA($B$1:B10)

      Nyt lisäät seuraavan laskun riville 9 ja painat Enter, B10 solu aktivoituu: Lisää -> Lisää rivejä. Summa kaavan alue kasvaa ja siirtymä näyttää edelleen kolmea solua ylempänä olevan arvon.

      toinen tapa:
      Jos viimeisin päivämäärä ja summa saa näkyä jossain muuhalla kuin alapuolella voi käyttää
      esimerkiksi.
      soluun F2 kaava
      =HAKU(50000;A1:A2000)
      soluun G2 kaava
      =SUMMA(B4:B2000)

    • tällä nyt vaikka alkuun

      solu A10 teksti päiväys
      solu b 10 teksti summa

      maalaa solut A10 ja B10 ja kaavaruutuun kirjoitat tietokanta ja ENTER. Nyt pitäisi olla nimetty alue tietokanta
      samoin tee esim.

      solu H1 teksti lakun pvm
      solu I1 teksti laskun summa

      maalaa solut H2 ja I2 ja kaavaruutuun kirjoitat syöttöalue ja ENTER. Nyt pitäisi olla nimetty alue syöttöalue.

      Jos ei onnistu noin niin tee lisäämällä nimi valikon kautta

      lisää nappi yläriville (ennen riviä 10) ja liitä siihen makro UusiLasku

      moduuliin...

      Option Explicit
      Sub UusiLasku()
      Dim Rivi As Long
      On Error GoTo virhe
      If Range("Syöttö").Cells(1, 1) = "" Or _
      Not OnkoPäiväys(Range("Syöttö").Cells(1, 1)) Then
      Range("Syöttö").Cells(1, 1).Select
      MsgBox "Anna päiväys! esim 12.2.2006 tai 12/6/2006", vbInformation
      Exit Sub
      End If
      If Range("Syöttö").Cells(1, 2) = "" Or _
      Not IsNumeric(Range("Syöttö").Cells(1, 2)) Then
      Range("Syöttö").Cells(1, 2).Select
      MsgBox "Anna summa!", vbInformation
      Exit Sub
      End If
      With Range("Tietokanta") ' itse määritelty alue
      Rivi = .Rows.Count 1 'lisätään tietokantaan rivi
      Range("Syöttö").Copy Destination:=.Cells(Rivi, 1) ' kopioidaan tiedot
      .Resize(Rivi).Name = "Tietokanta" ' päivitetään tietokanta lisäyksen jälkeen
      End With
      Range("Tietokanta").Offset(Range("Tietokanta").Rows.Count) = ""
      Range("A10").Offset(Range("Tietokanta").Rows.Count 2, 0) = Range("Syöttö").Cells(1, 1)
      Range("B10").Offset(Range("Tietokanta").Rows.Count 2, 0).FormulaLocal = "=SUMMA(B10:B" & Range("Tietokanta").Rows(2).End(xlDown).Row & ")"
      Range("Syöttö") = "" 'tyhjennetään syöttöalue
      virhe:
      End Sub

      Function OnkoPäiväys(Pvm As String) As Boolean
      Dim Päiväys As Date
      On Error GoTo virhe
      Päiväys = DateValue(Range("Syöttö").Cells(1, 1))
      OnkoPäiväys = True
      Exit Function
      virhe:
      OnkoPäiväys = False
      End Function

      nyt laskee automaattisesti summan yhden tyhjän rivin päähän viimeisestä laskusta( koska helpompi käsitellä asioita näin)
      Voit aivan vapaasti poistaa rivejä välistä tai lopusta ja silti ohjelma toimii oikein!
      Arvot syötetään H2 ja I2 ja sen jälkeen klikkaat nappia.
      Lisäsin vielä tarkistukset tyhjille arvoille sekä tarkistukset, että on päiväys sekä luku
      :-)

    • iisipiisi

      Älä säikähdä aikaisempia vastauksia. Ongelmasi on perin yksinkertainen, mutta harjaantumattomat putkiaivot tuottavat joskus sangen monimutkaisia vastauksia peruskäyttäjälle. Sori, pojat, jos ei kuitenkaan peloteta ei-tietohallintoihmisiä pois tietokoneen äärestä, ok? ;)

      Jos tavoitteenasi on vain saada näkyviin viimeisin päivämäärä, syötä siihen kenttään seuraava kaava:

      =MAX(I10:I12)

      Tuohon I10:I12 -kohtaan maalaat alueen, josta uusin päivämäärä pitää etsiä. MAX-funktio etsii suurinta arvoa taulukosta, joten se samalla etsii myös uusimman päivämäärän.

      Suoittelen, että tuon summauskohdan sijoitat taulukon yläosaan, sillä muutoin saat olla siirtelemässä sitä koko ajan sitä mukaa kuin rivien määrä taulukossa kasvaa.

      Summat saat yskinkertaisesti käyttämällä SUM-funktiota (tai SUMMA suomenkielisessä) ja maalaamalla alueen, josta haluat yhteissumman laskea.

      • Pihtiputaan mummo

        Kiits, hyvät vastaajat, ja erityisesti sinulle, iisipiisi - pakko myöntää, että nuo aiemmat vastaukset saivat niin sanoakseni luun kurkkuun :}

        Mistä pääsenkin seuraavaan mummokysymykseen: mikä on VBA? Hyvä kunde, tuhannet kiitokset neuvostasi, olen varma että se on erinomainen, mutta häpeäkseni on todettava että tietotekniikkakykymme taitavat olla aika eri sfääreissä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4266
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2745
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      393
      2421
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2353
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1629
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      545
      1377
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1324
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      76
      1311
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe