Olen hankkimassa käytettyä Picassoa vuosimallia 2001 joko 1.6 tai 1.8 litraisena. Mitä kannattaa tarkastaa ostettaessa? Mitä maksaisitte n. 100 000 km ajetusta?
Kuinka paljon kulutus eroaa noilla moottoreilla?
Kuinka paljon kulutus eroaa noilla moottoreilla?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vika tilastojen mukaan ei huonoppaa valintaa voi tehdä, kuin ostamalla sitikan. Siitä hiljasuus kysymykseesi johtuu.
voi johtua siitä, ettei KEKSITÄ mitään negatiivista ko. autosta.
Katso hesarin vika tilastot ja vertaa muiden merkkien listoja niin huomaat jottei paljon ole vikoja ollut.
http://www2.hs.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1175
Onko ihan oma lista? kun ei viralliset näytä juuri mitään.Vasta ruvennut oleen Picassosta kyselyjä kun rupeaa malli vaihtuun ja nekin ostoa ajatellen tehtyjä.
Ps.siirry takaisin ns.esson baarin takapihalle.
...niin ja Adacin tilastossakin Picasso oli luotettavin malli luokassaan.
Itselläni oli 1.8. Kokeilin myös pienempää konetta, mutta minun makuuni se oli liian pieni.
Eihän tuo 1.8-litranenkaan mikään raketti ole, mutta siinä on kuitenkin sopivasti vääntöä normaaliajoon.
Meillä Picasso vei 7,65 satasella, kolmen vuoden ja sadantonnin keskikulutuksena ilman lohkolämmitintä ja viimasuojaa. Tuona aikana autossa ei ollut mitään tyyppivikoja. Kerran löystyi ohjaustehostimen letkun kiinnitys, eli yhdellä ylimääräisellä korjaamoreissulla selvittiin.
Varusteethan tuossa ovat kohdallaan kilpailijoihin verrattuna. Harvasta muusta merkistä löytyy esim. automaatti-ilmastointia.
Samat asiat kannattaa tarkistaa kuin muissakin käytetyissä, vaikka tuskin Picassossa mitään ihmeempää vikaa voi olla. Vaihdettiin juuri alkuvuodesta toinen Picasso, kun oli hinta niin kohdallaan. Edulliseen hintaan saa reilut tilat ja kaikki tavallisemmat varusteet kuten CD/radio ja ilmastointi automaatisella pikasäädöllä.Metalliväri. Lisäksi se on vielä todella mukava ajaettava.