Sanotaan että alkoholi nostaa verenpainetta. Kuitenkin kun juon ison oluen ja mittaan verenpaineen niin se on alempi, kun juon toisen oluen niin se on yleensä vielä alempi, usein päästään näin jopa oikein hyviin lukemiin kun normaalisti on olleet vähän koholla. Onko nyt niin että alkoholin rentouttava vaikutus laskeekin verenpainetta lyhyellä aikavälillä mutta pitkällä aikavälillä se kuitenkin nostaisi verenpainetta?
Alkoholin vaikutus verenpaineeseen?
10
4829
Vastaukset
- Typsy
arvasit oikein!
havainnut - ehkä siksi (tilapäinen alentuminen) moni korkeasta paineesta kärsivä tuntee olonsa paremmaksi parin alkoholijuoman jälkeen.
Niin minäkin - sydän ei lyö niin raskaasti.
Kunnon känni taas on ihan kamala rasitus.
Eräs verenpainelääkitty tuttavani lopetti tissuttelunsa (päivittäin) kuin seinään - paineet putosivat parissa viikossa tosi alhaisiksi ja lääkitystä ainakin muutettiin (ellei sitten vallan lopetettu), kun herralla usein sumeni silmissä ja kädetkin olivat kuin jääkalikat.
Kuntonsa koheni ja painonsa laski:)))- päin
Itselläni on aina ollut älyttömän matalat paineet ja tapanani oli pyörtyillä saunomisen yhteydessä. Tuttava opasti juomaan olutta lauteilla ja kas, aloin selvitä saunasta kupsahtelematta.
Analysoin asiaa päässäni ja kuvittelin hyödyn tulevan nestelisäyksestä, mutta veden tai mehun juomisella ei yllättäen olekaan samaa vaikutusta!?
Selitystä en keksi ja välikö hällä, pääasia että toimii - mutta ois kiva tietää miks?verenpainetta? Alkoholin kanssa ehkä enemmän - siksi kai "yhteiskäytöstä" varoitellaan sydärin riskiryhmiä.
Sydän rasittuu kuvatussa tilanteessa enemmän - paine nousee.
Kunhan arvailin vain...- laskee
Minea44 kirjoitti:
verenpainetta? Alkoholin kanssa ehkä enemmän - siksi kai "yhteiskäytöstä" varoitellaan sydärin riskiryhmiä.
Sydän rasittuu kuvatussa tilanteessa enemmän - paine nousee.
Kunhan arvailin vain...Saunominen laskee verenpainetta, koska pintasuonet laajenevat kuumuudessa ja suonien sisällölle jää entistä enemmän tilaa. Tämä on fysiologinen totuus.
Pulssi saattaa nousta ja sydän tekee silloin enemmän töitä, eikös sydäntautisia varoitella suurista lämmönvaihteluista yleensäkin?
Miksi alkoholi auttaisi matalapaineista, siihen en keksi muuta selitystä kuin edellä mainittu nesteytys tai sitten itsesuggestio. - Pasi
Alkoholi ja sauna eivät kuulu yhteen, edes terveillä ihmisillä. Saunan kuumuus laajentaa verisuonia ja alentaa verenpainetta, samalla sydämen lyöntitiheys kuitenkin nousee ja sydän rasittuu. Sauna kuitenkin myös poistaa nestettä hikoilun kautta ja tähän kun yhdistetään alkoholin nestettä poistava vaikutus ja sydämelle aiheutuva lisärasitus alkoholin takia niin ei ole hyvä yhtälö.
laskee kirjoitti:
Saunominen laskee verenpainetta, koska pintasuonet laajenevat kuumuudessa ja suonien sisällölle jää entistä enemmän tilaa. Tämä on fysiologinen totuus.
Pulssi saattaa nousta ja sydän tekee silloin enemmän töitä, eikös sydäntautisia varoitella suurista lämmönvaihteluista yleensäkin?
Miksi alkoholi auttaisi matalapaineista, siihen en keksi muuta selitystä kuin edellä mainittu nesteytys tai sitten itsesuggestio.En ajatellut loppuun asti...
Minulla käsipäällisten verisuonet pullottavat aina voimakkaasti löylyssä/päässä saataa tuntua oudolta jne. ja sekoitin sen mahdolliseen paineen nousuun!
Kärsin korkeasta paineesta, johon lääkitys.
En todellakaan ole himosaunoja:(
Eikös terveelle ole kaikkein pahin riski mennä kuumasta löylystä kylmään järviveteen/avantoon? Viinaksista puhumattakaan...
- tilkkanen
Tere, Pasi!
Mulla oli kolestroli yli 6 ja pumppuvika. Korkea kolestroli on sukurasitteenakin (äidillä jo 5:ssa alettiin kolestrolilääkitys). Mulla on verenpainetautikin (120-125 / 95-100).
Mulla oli marraskuussa mittauksessa 6.2 kolestroli.
Yli puoli vuotta sitten poistettiin tähystyksellä umppari ja siitä tuli virtsaumpi. Eli katetroida pitää 6 kertaa päivässä. No, mä kuulin sitten, että tilkka konjakkia vois rentouttaa ja lääkärikin hyväksyi sen (urologi).
Mä oon ottanu vain 5 - 10 ml (lääkemukiin) päivittäin. No, se on hiukka auttanu tuohon huonoon verenkiertoon ja parantanu aavistuksen jaksamista. Ja... mikä yllättävintä... kävin elokuussa mittauttaan kolestrolini. Mun ruokailu ei oo aivan suositusten mukainen; en voi käyttää kasviksia allergioiden takia ja mä käytän voita ( hiukan margariinia) ruuan lämmityksessä. Mä aattelin, että kolestrolit on "taivaissa" , mutta ne olivatkin laskeneet 5.2! Mä sitten sanoin sille kipusiskolle, joka mittas sen, että oon käyttäny tilkkasen konjakkia päivittäin - ja kyllä hän sen myönsi, että näin on juttu; alkoholi (konjakki) laskee veren kolestroleja!
Mä oon käyttäny säännöllisesti sitä nyt 3 kuukautta ja tulokset näkyy jo! Mä en oo varma sen verenpaineen suhteen, mutta pulssi on rauhoittunut, joka ennen huiteli 100-120, nyt on melkein puolittunut! Voi olla, että se verenpainettakin laskee! En tosin tiedä, onko mitään väliä, onko konjakkia vai olutta, mutta kuitenkin näin on juttu! Että et ole kyllä harha teillä epäilystesi kanssa!
Hyvää syksyä!- Anonyymi
Niin se mummokin joi pienen konjakki lasillisen joka ilta ja kolestrolit oli tippunut oikealle tasolle 25-30v aikana. Ikinä en häntä nähnyt enempää ottavan.
- Anonyymi
Yleensä alkoholilla on taipumus laskea verenpainetta. Kai sekin riippuu ihmisestä, miten päin käy paineiden kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753636
- 463202
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512391Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3442011- 1401769
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161595Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan131471Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121289- 451214
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671130