Olen jo pitkään harkinnut liittymistä vapaa-ajattelijoiden liittoon, mutta mieltäni on askarruttanut eräs kysymys, joka on estänyt minua ryhtymästä tuumasta toimeen.
Eli siis: mitä kriteereitä asetetaan liiton jäseneksi pyrkivälle elintapojen (esim. alkoholin ym päihteiden käytön) suhteen?
Kysymys vapaa-ajattelijoille
7
489
Vastaukset
- se on yksi paholaisen valhe...
Jeesus Kristus kuoli ristillä sinunkin syntiesi tähden jotta pääsisit kerran taivaan kotiin Jumalan ja Jeesuksen luokse
katso www.tv7.fi ja kirjaudu sisään,opit Jeesuksesta enemmän ja löydät totuuden jota etsit!
t.3 vuotta jo uskossa ja saanut rauhan ja ilon sydämeen ja totuuden- tekemisiisi
vaan osoittaa sinulle oikean tien.omin voimin ei kukaan jaksa loppuun.
- ambivalenssi
Jos olet normaalilla aivokapasiteetilla varustettu ihminen, niin varmasti huomasit jo otsikostani, keille kysymys oli tarkoitettu.
- Oli tarkoitettu
ambivalenssi kirjoitti:
Jos olet normaalilla aivokapasiteetilla varustettu ihminen, niin varmasti huomasit jo otsikostani, keille kysymys oli tarkoitettu.
Juuri sinulle ja yksikössä.
- siino
"mitä kriteereitä asetetaan liiton jäseneksi pyrkivälle elintapojen (esim. alkoholin ym päihteiden käytön) suhteen?"
Vapaa-ajatteluus ei liity alkoholiin mitenkään. Se ei siis ole viinatrokarit oy. tai oluenmaistajat ry.
En usko, että missään yhdistyksessä katsotaan suopeasti häiritsevästi käyttäytyvää henkilöä. Ei edes aa-kerhossa.
Sen sijaan jeesuspellet juovat ehtoollisjuomanaan vereksi väittämäänsä viiniä. Se on sitä tekopyhää kaksinaamaisuutta, johon kykenevät vain jeesuspellet. Joka tapauksessahan he ovat entisiä juoppoja. Vapaa-ajattelijain liitto ry on uskonnottomien ihmisten etu-, oikeusturva- ja kulttuurijärjestö.
Liiton yhteiskunnallisena tavoitteena on Suomen molempien valtiokirkkojen erottaminen valtiosta.
Liitto ja sen jäsenjärjestöt haluavat edistää tieteellistä maailmankatsomusta, joka pohjautuu tieteiden saavuttamaan kuvaan maailmasta ja jonka tietoteoria ja arvoteoria voidaan perustella järkiperäisesti.
Aatteellisena järjestönä liitto tarkastelee uskontoa ja valetieteitä
kriittisesti ja pyrkii vapauttamaan ihmiset uskontosidonnaisuudesta
järkiperäisen argumentaation keinoin.
Liitto tavoittelee täydellistä vakaumuksen-, ajatuksen- ja uskonnonvapautta. Liitto ajaa sellaisia lainsäädännöllisiä muutoksia, jotka turvaavat uskonnottomuuden ja ateismin vapauden sekä näiden katsomusten kaikenpuolisen tasa-arvoisen kohtelun muihin kansalaisiin nähden.
Vapaa-ajattelijain liitto on osa kansainvälistä vapaa-ajattelija-, humanisti-, sekularisti-, ateisti- ja rationalistiliikettä.
Muut elintavat eivät kuulu liitolle.
JuudasPastori
LAHDEN VAPAA-AJATTELIJAT RY- pillory
on turha väittää muuta. jeesus on kaikkialla. anaalissani, paskassani, palleissani ja pullossani. ainakin niiden ihmisten mielestä joiden mukaan jumala on kaikkialla. ja sehän oli se kolmijakonen ihmemies.en edes halua ajatella mikä tämän viestin todellinen tarkoitus on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23528Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1023399"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin752914IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612683Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922495Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭602396Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261404- 961318
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3831248Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll171105