siskoni sai vauvan eilen eli 21.12 klo:14.15.. Oon aivan suunniltaan vieläkin.. Vaavi otettiin keisarinleikkauksella pois, laskettu aika oli 15.2.2003. Olin rakkaan siskoni kanssa leikkauksessa mukana. PIKKUpoika syntyi siis keskosena. 1kg 230g, mutta lääkäri sanoi, että poika on pieni mutta pippurinen, selviytyjä. Se lohduttaa minua hieman.. "Pikku-Tupu" oli aika punakka, ei siis sininen.. Liikuttavaa.. Nyt vaan huolettaa PIKKUpojan hyvinvointi ja tulevaisuus, ja ennenkaikkea se, miten siskoni henkisesti selviää.. Siskoni soitti tuossa klo:23.00 ja itki.. Ei voinut uskoa tilannetta, mikä vaikuttaa ihan normaalilta.. Ihanaa, mutta silti aikalailla huoli siskoni ja selviytyjän puolesta. Lapsella ei isä lähellä, joten minä oon olllut siskon tukena isän puolesta.. Miten on teillä käynyt? PIKKUvaavi selviytynyt?
ihanaa..aivan suunniltaan oon vieläkin..
tuore TÄTI
6504
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siskoshan sen lapsen sai...miten se sua liikuttaa?
oman lapsensa puolesta.Keskosen syntymä on todella raskasta aikaa.Hän on ilmeisesti lasten teholla?Ton kokoisen keskosen kanssa sairaala aika on aika pitkä ja käyntejä niin sairaaloissa kuin neuvoloissa tulee tiheään noin vuoden ajan.Varmasti siskosi itki,ja itkua tulee ja pitääkin.Suosittelen sairaalan kirjastoissa ainakin on kalle österlundin kirja keskosista kertova.En tiedä miten se lohduttaa mutta kun se pieni on ensimmäisestä vuodestaan selviytynyt on se erityisen rakas,yleensä koko suvulle,mutta kyllä keskosuus vaikuttaa meillä nyt kolmen vuoden jälkeenkin,esim:infektio herkkyydellä ja aina vain huonohkolla syömisellä ja lämmön säätelyllä,mutta reippautta ei puutu.Ole siskosi tukena nyt ja jatkossa koska sitä hän tarvitsee ja sairaalassa vietetyt ajat vauvan kanssa ja katsellen ovat raskaita.Toivotan voimia koko sydämestäni.
Mitä kuuluu keskosvauvelille?
kaikki mennyt tähän asti todella hyvin. paino sais nousta kyllä hiukan nopeemmin.. mites se painon nousu yleensä menee? sekinhän on kyllä ihan yksilöllistä.. mutta hyvillä odotuksilla tässä ollaan..
Se painon kerääminen ottaa aikansa,mutta jos se nousee hitaasti mutta varmasti niin sehän on hyvä.Tietynlaiset tavotteet vauvan kasvulle sairaalassa varmasti tehdään,ja ne on kyllä tietääkseni asiallisia tavotteita.
hitaasti mutta varmasti se paino nousee :) hyvä vai paha? ei ole "tavoitekasvua" tehty.. oyssissa varmaan erilaiset toimenpiteet ku muualla(?)(!) Mutta nyt tosi hyvin mennyt ja se helpottaa omaakin mieltä :)) Pojan paino kyllä vieläkin aikalailla laskussa (nyt painaa 1kg 145g)..