Onko kokemuksia Fineran http://www.finera.fi markkinoimasta muovisesta piha-aidasta.
Aita pitäisi uusia ja mielenkiinto heräsi tuota vinyyliaitaa kohtaan. Säästyisi siltä valtavalta maalausurakalta muutamien vuosien välein.
Vinyyliaita
13
14846
Vastaukset
- Jimbo
Yrität mainostaa tuotetta, jolle annetaan 'elinikäinen takuu'.
Takuu ei kata vaurioita ja virheitä, jotka aiheutuvat mm
"pinnan normaalista ja tasaisesta vanhenemisesta sään vaikutuksesta, homeesta, liituuntumisesta, vahingollisille kemikaaleille, huuruille tai happosateille altistumisesta, ilmansaasteiden aiheuttamista pinnan värimuutoksista..."
Eli kaikki mm valkeille muovihuonekaluille tyypilliset rähjääntymismekanismit on rajattu pois.
Tässäkin tapauksessa huoltovapaa = korjauskelvoton.- epämaalari
sitä yritän mainostaa. Ei nyt satu sen mainostaminen kuulumaan intresseihini.
Kyselin mahdollista kokemusta, enkä ennakkoluuloista alasampumista. - puupää
epämaalari kirjoitti:
sitä yritän mainostaa. Ei nyt satu sen mainostaminen kuulumaan intresseihini.
Kyselin mahdollista kokemusta, enkä ennakkoluuloista alasampumista.Aika kalliilta tuntuivat metrihinnat, 60-80 euroa/metri.
Jos ostaa laudat ja maalit, ja itse viitsii tehdä, luulisin tulevan edullisemmaksi.
Ja lauta-aitaa sentään voi ehostaa, kun nuo vinyylit ovat sellaisia kuin ovat ja muuttuvat vuosien saatossa kuitenkin, ei niitä voi maalata, ei saa siis uuden näköiseksi.
Eikä oikein voi polttaakaan jos kyllästyy rumaksi muuttuneeseen aitaan.
Kyllä minä ainakin teen puusta. - Anonyymi
Meidän kautta puuaita 10v huollamme aidan kolmen vuohen välein mikäli korjattava korjaamme mikäli muuta normaalia kulumaa maalaamme.
Farge - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meidän kautta puuaita 10v huollamme aidan kolmen vuohen välein mikäli korjattava korjaamme mikäli muuta normaalia kulumaa maalaamme.
FargeKaikilla ei ole vuohia joita voisi tässä käyttää.
- JOFIX.FI
Hyviä kommentteja ja keskustelua !
Aivan oikein, eri tuotteiden kohdallahan on aina kysymys valinnoista, hinnasta ja arvotekijöistä - kuka tykkää mistäkin
Kysymys kuuluu aina jokaista osatekijää kohden " mihin verrattuna - mitä asiaa verrataan samoilla tiedoilla - mihin ? " - kuten onko autossa metallipuskurit vai muovipuskurit, kannammeko ruokakaupan osotokset paperikassissa, muovikassissa vai ns iki-kassissa jne - ns muoviaitojen tai muovisten ulkoverhousten paneelien raaka-aineet ovat myös mm kierrätysmuovia, öljyä, NaCl ts ns merisuolaa esimerkiksi on ulkoverhouspaneeleista n 56 %.
Lisäksi onko tärkeää mm :
Onko tärkeää, että tuotteet kestävät jopa 50 vuotta ?
Onko tärkeää, että tuotteet voi kierrättää - uudelleen käytää ?
Onko tärkeää, että ne ovat huoltovapaita ?
Onko tärkeätä, että ne maksat itsensä takaisin ajan kanssa kunhan otetaan laskukone käyttöön ja ynnätään kulut vuosien varrella ?
Onko tärkeätä, että esim työtapaturmien määrä on pienempi kun huolto / uusintakorjaus töitä ei tarvitse tehdä ?
Mittareita on monia ja tärkeintä on löytää jokaiselle asiakkaalle aina sopiva ratkaisu asiakkaan tarpeisiin perustuva.
Mielestämme asiakas on aina oikeassa - me tarjoamme vain ratkaisu vaihtoehtoja jotka ovat erilaisia ja joilla on omat etunsa - hintaakaan unohtamatta.
Keskustelemalla ja tosiasioihin perehtymällä ( tietoa on paljon ) asiat selviävät. Me olemme valmiita vastaamaan kaikkiin kysymyksiin ja asiakkaidemme kokemukset antavat omat näkökulmansa miksi he päätyivät meidän palveluhimme.
Kysymys on siis tiedosta ja valinnoista
Rakentavin terveisin !
www.jofix.fi
JOFIX OY LOHJA puh. 0451260712
Katso JOFIX.FI Youtube :ssa
ILMAINEN SUUNNITTELUPALVELU ULKOVERHOUS VINYYLIVERHOUS AITA PIHA-AITA PORTTI MELUESTE SOKKELI NÄKÖESTE LISÄERISTYS ISOVER ASENNUS SUUNNITTELU PITKÄT TAKUUT ENERGIANSÄÄSTÖ PUUSEPÄN MITTATILAUS TUOTTEET YLI 40 VUODEN KOKEMUKSELLA ASIAKAS KOKEMUS ASENNUS KOKEMUSTA YLI 30 VUOTTA TAKUU 50 VUOTTA TYYTYVÄISYYSTAKUU - Pettynyt_taloyhtiö
Valitettavasti on. Materiaali ja ulkonäkö on hyvännäköinen, mutta ei kannata tilata ainakaan asennusta Fineralta. Aikataulu ei pitänyt paikkaansa. Toimitus venyi kesästä loppusyksyyn / alkutalveen, ja itseasiassa aitaa ei koskaan tultu korjaamaan, kuten luvattiin moneen kertaan.
Toimitusta ei voi katsoa tapahtuneen kokonaisuudessaan.
Koko prosessi on vienyt nyt yli kaksi vuotta, ja ko. yritys ei mielestään ole vastuussa mistään eli esim. siitä, että tämä heidän korvaava aita ei ole vankkarakenteinen (kuten aiempi puuaita ja tarjouspyynnössä pyydettiin), aitaportti repsottaa talvien jäljiltä, ja portin lukitussalpaa ei saa lukittua, oviportille ei tehty erillistä pystytolppaa kuten aiemmassa aidassa, jne. Tarjouspyynnössä pyydettiin ennen kaikkea vankkarakenteista aitaa, kuten aiempikin oli. Heille tarjottiin myös tutustumismahdollisuus aiempaan aitaan, mutta he päättivät olla hyödyntämättä mitään aiemmasta. Aiemman porteissa oli kahva avausta ja lukitusta varten (normaali korkeudella), tehdyssä ratkaisussa oviportin päällä, jolloin lapset ja alle 165 cm pitkät eivät yletä salpaan.
Kokemuksemme perusteella en voi suositella Finera Aitateollisuus Oy:tä kenellekään! Voi kun olisimme tienneet muista vaihtoehdoista. - FineraAitateollisuusOy
Tervehdys Finera Aitateollisuudesta,
Kirjoitukseen "Pettynyt taloyhtiö" 21.6.2017 vastauksena pyydän artikkelin kirjoittanutta taloyhtiön edustajaa ystävällisesti ottamaan yhteyttä Finera Aitateollisuus Oy / allekirjoittaneeseen.
Valitettavasti en tunnista vuosien varrella taloyhtiöasiakkaistamme / taloyhtiöille toimitetuista tuotteista asennuksista tälläista tapausta, jota kirjoitus kuvailee, koska toimitamme tuotteet ja teemme asennuksen aina niin kuin on tilaajan kanssa (yleensä isännöitsijä) sovittu etukäteen. Jos tällainen tapaus olisi tiedossamme, toki siihen reagoisimme, sillä vastaamme kyllä tekemisistämme.
Jokaisesta kohteesta teemme myös selkeän yksityiskohtaisesti eritellyn kirjallisen tarjouksen, joten tilaajalla on selkeästi tiedossa mitä tuotteita ja tarvikkeita tarjous / toimitus / asennus sisältää. Tuotteiden asennus tehdään aina asiakkaan tilaamalla / haluamalla tavalla, ja jokaisesta asennustoimituksesta pidetään aina tilaajan kanssa loppukatselmus aidan valmistuttua.
Toki taloyhtiöissä saattaa olla myös henkilöitä joita kaikki yhtiön hallituksen ratkaisut eivät aina miellytä...
"Pettyneen taloyhtiön" kirjoitukseen viitaten asennusten suhteen takuu toimii siten että tuotteet on asennettu asiallisesti sovitulla tavalla / tarvikkeilla, toki ns. "routatakuuta" emme voi antaa koske emme voi luonnonvoimille mitään...Täytyy muistaa että esim. aitojen tolppien asennustavasta riippuen luonnonvoimat (esim. routa) vaikuttavat erilailla eri maalaatuihin asennettuihin tuotteisiin, joten vuosien jälkeen esim. routiva maaperä saattaa aiheuttaa aitatolppien tai porttien liikkumista.
Finera Aitateollisuuden kotimaiset aita- ja kaidetuotteet ovat laadultaan maamme markkinoiden selvästi laadukkain vinyyliaita- / kaide tuoteperhe, kehitetty ja valmistettu pohjoisen ilmastomme vaativiin olosuhteisiin.
Eri maista ja valmistajilta peräisin olevissa vinyylituotteissa kannattaa kiinnittää huomioita etenkin materiaalin laatuun, profiilien kokoon, seinämävahvuuksiin, pinnan laatuun (lian tarttuminen), UV-kestävyyteen, sitkeyteen, pakkasenkestoon, iskunkestoon, profiilien liittymis- / kiinnitysosiin jne. joista koostuu tuotteiden kokonaislaatu.
Painotan, että Finera tuotteet ovat rekisteröityjä avainlipputuotteita jotka valmistetaan suomessa suomalaisella työllä.
Finera Aitateollisuudella on siis aivan oma vinyyliprofiili"perhe" josta kaikki tuotteemme valmistetaan. Finera tuotteet eivät siis ole kiinasta, puolasta tai jostain muista ns. halpamaista tuotuja kierrätysmuovista valmistettuja ns. valmiselementti tuotteita, vaan kaikki Finera tuotteet valmistetaan tilaajan tarpeisiin sopiviksi tehtaallamme Lahdessa. Näin myös mahdollinen varaosahuolto toimii hyvin esim. myrsky- tai aurausvahinkojen sattuessa.
Myös takuu, tuotevastuu toimii suomen lakien mukaan, suomen kielellä, ei tarvitse lähteä selvittämään takuuasioita kiinalaiselta, puolalaiselta tai muulta ulkolaiselta taholta tai heidän edustajiltaan / maahantuojiltaan... lopullinen takuuvastaava voi olla ulkolainen valmistaja...
Muista verrata eri tuotteiden hintaa - laatua - elinkaarta - jälleenmyyntiarvoa - takuuta
Tervetuloa tehtaallemme tutustumaan laadukkaisiin tuotteisiimme,
keskustelemaan eri vaihtoehdoista sekä mahdollisuuksista !
Kyllä me aina kahvitkin keitellään...
Pirteää syksyä kaikille lukijoille ja etenkin "Pettyneelle taloyhtiölle",
muista ottaa yhteyttä !
Ystävällisin terveisin
Finera Aitateollisuus Oy
Sakari Mustonen
Markkinointi- ja tuotantojohtaja- IhmetystäHerättäväSakari
En suosittele Fineraa kenellekään. Jo pelkästään tarjouksen saaminen pyydetyistä tuotteista oli vaikeaa, ja koska tarjouksessa oli useita virheitä joita ei pyynnöistä huolimatta osattu korjata. Tästä syystä aloin googlettamaan tätä firmaa ja heidän markkinointijohtajaa, jäi kaupat tekemättä!
- Sdfl
En suosittele. Aitaa odotettiin puolivuotta, aina luvattu että tulee ja tulee. Loppupeleissä kun tuli niin edustaja mitannut väärin lähtemään tolpat ja osa oli viallisia. Edustajalle asiasta infottu, otti mitat "ylös" uudestaan. Mitään ei kuukausiin tapahtunut ja nyt Yritetty edustajaa tavoittaa jo kolmatta viikkoa ja jätetty yhteydenotto pyyntöjä, sitä vaan ei ole kuulunut. Pitäkää puljunne.
- catchafish
Velkaantuneen ja tappiollisen yrityksen antamalla takuulla ei ole mitään merkitystä.
- Assiakastietoo
Viimeisimmän tilinpäätöksen mukaan yritys on tehnyt 300 000 euroa tappiota.
- Anonyymi
Kohta tulee kahden aitatolpan tilaamisen vuosipäivä, jota juhlitaan ilman tilattuja aitatolppia. Kommunikointi sysisurkeaa, eikä tilattuja (onneksi ei maksettuja) tuotteita näytä saavan. En suosittele.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst26614482Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1513961PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1293785Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1701668Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3931617En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O351609Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn491316Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81091Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais1151015Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok491002