Sotaisuus ei häviä Satakunnasta

Harvoin on Huittisissa ollut sellaista tungosta kuin eilisessä sotaseremoniassa.
Satakuntalainen konservatiivinen mielenlaatu näkyy juuri maanpuolustusasenteissa. Täällä ei kannatusta saa rauhankasvatus eikä kukaan kysele sotien syiden perään, täällä luotetaan kivääreihin ja tykkeihin. Valatilaisuus on kuin uskonnollinen hartaustilaisuus, missä vannotaan aseenkäytön kaikkivoipaisuuteen. Mukana ovat niin nuoret kuin vanhat. Siviilipalvelukseen hakeutuu Satakunnasssa selvästi vähemmän asevelvollisia kuin muualla, ero pääkaupunkiseutuun toistakymmentä prosenttiyksikköä.
Sodan uhka Suomea vastaan on pienentynyt olemattomiin, mutta halu tarttua aseeseen on voimakas, oli kyseessä sotaan valmistautuminen tai harrastemuotoinen ammuskelu. Tämä nurkkapatrioottinen asenne johtaa siihen, että kaikki humaani sivistys vähitellen kaikkoaa maakunnasta.
Hirviporukat jäävät.
141498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Veli venäläinen levittää parhaillaan sitä sun tarkoittamaa humaania sivistystä tsetseeniaan, afganistaniin ym. Se humaani sivistys olisi tännekin tullut vuosina 1939-1944, jolleivat, humaanista sivistyksestä-epäileväiset, suomalaiset olisi aseellisesti puolustautuneet maahantunkeutujia vastaan. Tokkopa olisi sinuakaan, sivistynytä humanistia, olemassa, jolleivat suomalaiset olisi onnistuneet, puolustustaistelussaan. Valitettavasti aseita, ja armeijaa tarvitaan tulevaisuudessakin, juuri puolustukseen. Humaanin sivistyksen opettamiselle vois olla tilaus rajan takana. Kiinnostaisiko sinua lähtee?

Äänestä
  • on länsi-suomessa kunniassa.

    Äänestä

  • että isänmaanrakkaus kirjoitti:

    on länsi-suomessa kunniassa.

    Sankarihaudalla soi jo ennen tilaisuutta ja tilaisuudenkin aikana erilaisia kännykkärytmejä.Hävetti. Merkille pantava asia oli, että kaupungin johto ja luottamushenkilöt oli puettu tilaisuuteen sopivalla tavalla, mutta olikohan elossa olevia veteraaneja ollenkaan kutsuttu paikalle? Veteraaneille rahaa aktiivisesti keräävä Antti Lainekkin näkyi pyöräilevän huhtamoa kohden. Itse valatilaisuus meni mallikkaasti, Laitila puhui tilaisuuteen sopivalla tavalla. Molemmissa paikoissa niin sankarihaudalla puhunut alokas Lauri Lepistö,kuin valatilaisuudessa valankaavan esilukijana toiminut veteraani Antti Norri hoitivat saamansa tehtävät mallikkaasti.
    Kyllä sai olla ylpeenä huittislainen.
    Sitten jokunen kirjain ympäristöstä.
    Kenttä hienossa kunnossa , liput liehuivat saloissa ja ilma mitä parhain.
    Huhkolinnan pihan kaatopaikkaa oli kasvatettu sellaisiin mittoihin ,että sen varmasti huomasi ja kirjaston edustasta ei jäänyt huomaamatta kuinka huittisissa lämpöä siirrellään.

    Äänestä

painostettiin 1970-luvulla rauhanvoimien toimesta pois Porista vuosikaudet. "Sotakoneita" ei haluttu pitää Porissa, kun oli Puuvillat, Rosenlewit, Karjarannat ja muut. Rauhanliike onnistui. Nyt ei ole niistä mitään; Satakunnan Lennosto on Tampereella, moottoritiet vedetään Hämeeseen ja Varsinais-Suomeen, kunnat siirtyvät kuka mihinkin Pirkanmaahan. Suomen vauraimpiin maakuntiin kuulunut Satakunta on näivettyvää takamaata. Kohta on Satakunnassa tosi rauhallista.

Äänestä
  • vika!

    Äänestä

Määkin ajoin kaikesa rauhasa pääkatua etteenpäin vanhan osuuskaupan kohralla, kun yhtäkkiä seiso semmonen mettästysasunen nuori solttu mun eresä ja heilutti stoppimerkkiä. Mää siinä pysähryin sitten etumaisena ja aattelin et tais tulla pitkä orotus kun karun poikki näky veretyn ohkanen keltanen nauha.

Solttu tuli sitt aikansa ihmeteltään mun tykö ja sano et se on ny tiä poikki. Muuta ei sanonu ja mää sanoin et jaa pitääks mun kääntyä niin solttu sihen et verä u-käännös vaan. No mää verin ja kymmenen autoo mun takana.

Sitä mää vaan ihmettelen että miksei se sotaväki ollu pannu tietä poikki siittä miljoonaristeyksen kohralta jo, ettei autoilijoitten olis tarvinnua ajaa sumppuun. Että tämmäset sotaharjotukset mun kohralla.

Äänestä

2. ja 1. Suurin Suomalainen -kisassa. Siinä sulle koko valtakunnan vastaus. Mieti sitä. Nurkkakuntaistako?

Äänestä

Oli nääs raamatusa semmosen henkilön tarina ku Simson. Tykkäs hunajasta ja oli pitkäletti mutta sille ei filistealaiset skinit kuittailleet.

Jumalan Henki meni the nasiiri Simsoniin ja sitte se pisti päreiksi tuhansittain filistealaisia aasin leukaluulla. Tavallisen leijonankin repi kappaleiksi hätävarjeluks kerran. Sitte myähemmi siitä leijonasta kaapi hunajata hunajata hunajata sulle, hunajata hunajata hunajata mulle... Ei siis väellä eikä voimalla vaan Jumalan Hengellä. Tämä vähä eri juttu ku Narniani-leijona.

Kun duuni ole tehty, oli Simsonilla jano. Napsautti sormea Taivaalliselle tarjoilijalle (se kuka on suurin on kaikkien palvelija) aasin leukaluusta tuli vettä kuin Haralds-ravintolan juomasarvesta.

Vosujakin kohtas matkalla ja joku bööna sen käräytti siis Simsonin akilleen kantapään. Lue ite raamatusta. Tää on semmosta motivoivaa evankelimiua kasvatusopillisésti. Sitte ku Simsonin letti leikattiin, hälle nälvittiin. Oli kuin johki tolppaan sidottu lännenbaari-tarjoilijattaren silmistä hypnotisoitunut heviteknoinkkari tanssien ympäri tolppaa suomi-kataa - vrt. kansantanhu. Mutta sivuhuomautus: se ei ollut tytön vika että oli niin söötti. Ja tarinan henkilöt kuvitteellisia paitsi Simson ja Jeesus. Mutta taas alko Simsonin tukka kasvaa ja viimiseks toivomukseksi Simson sai kuin saikin Herralta voimaa kaataa paikallisen eduskuntarakennuksen pylväät filistelaisten päälle että enemmän meni populaa valhallaan kuulemaan että semmosta ei olekaan, kunnes Jeesus tuli myöhemmin avuksi. Tarjoomaan sieltäkin vielä poisnoutoo Taivaan saleihin jossa armahduksen saaneet entiset hullut ja humalaisetkin saa elää ikuisesti.

Jeesus tunsi jokasen filistealaisenkin nimeltä jotka Simson deletoi. Tämä vertauskuvallisesti on sitä että jokanen joka syntilöö tekee on synnin orja. Jeesus tuli vapauttamaan siitä ja pois elämän teillä olevista korvikkeista.

Ainoostaan Isä Jumala tietää millon tulee noutaja. Se ei ole siis välttämättä Rokan Antti. Jeesus = Jumala = Sana tuli lihaksi ja asui keskellämme ja Hän oli täynnä armoa ja totuutta. Jumala = rakkaus ja rakkaus ei ikinä kuole.

Jeesus elää. Ja Simson oli vaan yks Jumalan kuvaksi luotu. Jumala haluaa rauhaa eikä tappaa, mutta osaa kyllä jos tarttee. Taistelu eiole lihaa ja verta vastaan vaan pimyden henkivaltoja vastaan taivaan avaruuksissa. Joten kunnia Jumalalle korkeuksissa ja maassa rauha ihmisten kesken, jotia kohtaan Hänellä on hyvä tahto.

Anyway, Totuus tekee vapaaksi synnin orjuudesta. Ne kun vaan tunnustaa ja hylkää. Jumala antaa voimaa irrotautua suorituskeskeisyydestä. Semmosella ei tule kuin napisevia paimenenalkuja.
Raamattu on semmonen kirja että tarttee olla varsinainen pilkunviilaaja joka jakeessa ettei merkitys vesity ja muutu.

Siunattua ja rauhantahtosta viikonloppua itte kullekin väelle.

Jos joku tahtoo soundtrackia novelliin sitä löytyy taide-valokuvien kera www.mikseri.net ja käyttäjähakuun näpyttele samix. Olen alunperin aika läheltä Huittisten hullua miestä mutta tullut turkulaisia vaikutteita täsä 14:n vuoden aikana sekä minua on skarpannut myös lukio-aikasen uskonnon-open rento asenne ja huumorintaju. Kirjotustavasta huomaa kuinka äreä on kun irrottautuu tupakista. Mutta sekin mahollista kyllä. Uskon niin.
Sami S ja Punkkis & Turku. Armahdettu Taivaan kansalainen.

Äänestä
  • Sit nääs vielä Simson otti kiinni 300 kettua eli el zorroa, tokas myu bien koska oli lukenut espanjaa Tex Willeristä ja ja navajo-inkkareilta.

    Ne ketut häntä sidottuna yhteen ja hiuslakalla sekä sytkäriyhdistelmällä pisti hännät tuleen. Ilmankos ne ravas kuin puputti keväisenä aamuyönä helluntaiheilaa ettimäsä. Simson siis päästi el zorrot juoksemaan filistelaisten anarkistien viljavainioilla. Härdelli siitä seuras. Raamatussa asiat sanottu sen aikasella kielellä. Minäkään en huuda helposti shalom tai halleluja koska minusta se on aika teennäistä suomalaiselle röllille. Ehkä sitte jos pääsis Israeliin käymään tutustuun paikallisiin maisemiin ja kieleen helpompaa tajuta raamatun paikalliskieltä. Tiedän krav magan tarkottavan suurin piirtein halki poikki ja pinoon. Mutta se on mulle vähän eksoottinen laji. Luotan enemmän Pyhään Henkeen. Sillon rikkoo vaan saatanan henkivaltoja. Kuitenkin raamatun sanat on suolasia eikä siltä tieltä hullukaan eksy. Ei tartte kompassia vaan jonkun lukee sitä raamattua. Yritys on kova.....
    ja aasinsillalla pääsen näyte-biisiin nimeltä

    Toisessa ulottuvuudessa.
    http://www.mikseri.net/users/?id=128538
    löytyy Jumalan Henget projekteista.

    Tarttee nyt koittaa mainostaa ja aggressiivinen esittely johtuu vain siitä että itelläni oli stereotypioita Herrasta Jeesuksesta. Harmittaa ja hävettää semmonen. Tahtois niinku kertoo että Hän on seurakuntamorsiamelle TODELLA Turvallinen Ylkä. Semmonen laulu taas on erään toisen seurakuntalaisen käsialaa mutta mielestäni erinomainen sävellys.
    t: sami s

    Äänestä

  • Vaya con Dios!!!!!!! kirjoitti:

    Sit nääs vielä Simson otti kiinni 300 kettua eli el zorroa, tokas myu bien koska oli lukenut espanjaa Tex Willeristä ja ja navajo-inkkareilta.

    Ne ketut häntä sidottuna yhteen ja hiuslakalla sekä sytkäriyhdistelmällä pisti hännät tuleen. Ilmankos ne ravas kuin puputti keväisenä aamuyönä helluntaiheilaa ettimäsä. Simson siis päästi el zorrot juoksemaan filistelaisten anarkistien viljavainioilla. Härdelli siitä seuras. Raamatussa asiat sanottu sen aikasella kielellä. Minäkään en huuda helposti shalom tai halleluja koska minusta se on aika teennäistä suomalaiselle röllille. Ehkä sitte jos pääsis Israeliin käymään tutustuun paikallisiin maisemiin ja kieleen helpompaa tajuta raamatun paikalliskieltä. Tiedän krav magan tarkottavan suurin piirtein halki poikki ja pinoon. Mutta se on mulle vähän eksoottinen laji. Luotan enemmän Pyhään Henkeen. Sillon rikkoo vaan saatanan henkivaltoja. Kuitenkin raamatun sanat on suolasia eikä siltä tieltä hullukaan eksy. Ei tartte kompassia vaan jonkun lukee sitä raamattua. Yritys on kova.....
    ja aasinsillalla pääsen näyte-biisiin nimeltä

    Toisessa ulottuvuudessa.
    http://www.mikseri.net/users/?id=128538
    löytyy Jumalan Henget projekteista.

    Tarttee nyt koittaa mainostaa ja aggressiivinen esittely johtuu vain siitä että itelläni oli stereotypioita Herrasta Jeesuksesta. Harmittaa ja hävettää semmonen. Tahtois niinku kertoo että Hän on seurakuntamorsiamelle TODELLA Turvallinen Ylkä. Semmonen laulu taas on erään toisen seurakuntalaisen käsialaa mutta mielestäni erinomainen sävellys.
    t: sami s

    www.mikseri.net ja samix käyttäjähausta löytyy kännykamerakuvia novelliliitteeksi. Valokuvaaminen, kirjottaminen, musiikin säveltäminen on itseilmaisua. Auttaa kanavoimaan jutui ja purkamaan vihantunteita kuten myös iloa. Samoin liikunta. Kuitenkin lihan harjotuksesta on hyötyä vain vähään. Jumalisuudesta sen sijaan hyötyä kaikkeen.

    Joskus samaistuu hyvin voimakkaasti toisen ihmisen asemaan. Miettii miltä tuntuis olla sen tai ton asemassa. Kuitenkin vain Jumala tietää. Ainoastaan Hän on nähnyt ihmisen koko elämän. Helposti jälkiviisastelee ja syyttää toista omista perussynneistä.

    Katkeruus voi sairastuttaa. itelleen on usein vaikeinta antaa anteeksi. Se ajaa joskus juomaan. En usko että moni huippu-urheilija saavuttaa tavoitetta, jos ei resetoi menneitä epäonnistumisia hyvin nopiaan. Jeesus juuri tarjoaa sitä että menneisyyden voi kerta kaikkiaan jättää taakseen.

    Jos uskoo valheita loppuikänsä, on mielipiteiden pyörittämä. Raamattu on suolasta kirpasevaa sanaa lihalle jotta Henki vapautuisi tajuamaan ihmiselämästä jotain: On ainoastaan yksi synnittömästi elänyt ihminen elänyt maan päällä. Jumala ihmisenä. Kristus. Jos ei usko, oma on asia. Silti viimisen henkäyksen jälkeen ei voi enää valita. Meitil kaikil on mielipiteet omasta elämänkokemuksesta. Silti totuus on tiivistetty Jeesuksen sanoihin ja tekoihin ennenkaikkea.

    Raamattu on monikerroksien kirja ja Pyhä Henki aukasee ymmärtämään sitä. Saatana tarjoaa korvikkeita. Kerran mietin ns. populaarikulttuuri-evankeliumia. Ihmiset jotka sitä voisi ymmärtää, tietenkin olis kuunnellu samaa musaa, kattellu samoi leffoi, lukenu samoi kirjoi. En ole pahemmin elämänkertoi lukenu. Tietokoneet alko kiinnostaa vasta kun tartti koulujutuisa.

    Mitä haluan: Haluisin oikeesti oppia kuunteleen toista siten että osaa rivienkin välistä lukea mitä toinen oikeesti tarkottaa - jottei pinna aina palaisi kuin Aku ankalla. Sillon voi paremmin auttaa toista omissa hualisaan.

    Jos tekee jostain asiasta epäjumalan itelleen, siinä sivussa unohtuu itse elämä. Joskus haikailin sitä sun tätä. Nyt ei ole enää pahemmin vaatimuksia. Kiitän siitä mitä on, en ole surullinen siitä mitä ei ole. Onneksi ainakaan rakkautta ei saa rahalla. Siitä olen hyvin onnellinen.

    Toivon, etten siirtäisi omia tekemiä virheitä omille lapsille joskus. Että voisin kuunnella heitä enkä heidän kauttaan yrittää toteuttaa omia särkyneitä unelmiani. Jeesus ei tuomitse. Hän haluaa auttaa jokaista.
    Oli menneisyys mikä tahansa. Ei merkitystä.

    Jos joku jolta kaikki mennyt ja tätä jaksaa lukea loppuun asti, hälle voisi vaiks sanoa: Jeesus rakastaa sinua. Hän haluaa eheyttää särkyneen mielesi. Jeesuksella on jokaselle hurjat suunnitelmat etukäteen valmistettuihin hyviin tekoihin. Tämä on jokaiselle uskoon tulevalle: Anna Jeesuksen tehdä sinusta mikä oikeasti olet ja Jumala nostaa sinut osaasi lopun aikoina.
    Amen.

    Äänestä

"Kaiken järjen mukaan Satakunnalla pitäisi olla kohtuulliset eväät kasvaa ja kehittyä. Maakunta on yksi Suomen teollistuneimmista ja vientivetoisimmista maakunnista. Satakunnasta on niin maa-, ilma- kuin meriyhteydet muualle maailmaan. Vaurauttakin maakunnasta löytyy.
Mitä sitten puuttuu? Korkeampaan tutkintoon johtavia koulutuspaikkoja ei ole riittävästi eikä myöskään koulutusta vastaavia työpaikkoja. Aivovuotoa tapahtuu koko ajan. Maakunnasta poismuuttaneet ovat useimmiten nuoria, hyvin koulutettuja ja työikäisiä henkilöitä.
Satakunnan väestörakenne muuttuu nopeasti yhä vanhusvoittoisemmaksi, ja syntyvyys on alalukemissa. Kun nämä kolme tekijää yhdistyvät, pitäisi punaisen valon palaa.
Satakunnan imago-ongelma on kiistaton. Työtä sen eteen pitää tehdä. Tähän johtopäätökseen päätyy väkisinkin, kun miettii erään lukiolaispojan aivoituksia.
Kun häneltä kysyttiin, mikä saisi hänet jäämään Satakuntaan, vastaus kuului:
- Neliraajahalvaus."

Näin Länsi-Suomessa jokin aika sitten.
Suomessa on menossa väestön eriytymisvaihe, missä erot kaupunkien ja maaseudun kasvavat ja kaupunkien sisällä alue-erot korostuvat.
Satakunta tyhmistyy hiljalleen. Kohta täällä ei ole muuta kuin alkutuotantoa, maanviljelyä ja muutama teollisuustyöpaikka tarjolla ja korkeakoulutus tapahtuu muualla. Kulttuuriharrastukset vajoavat kesäteatteritasolle, luova osaaminen häviää vähitellen.
Ei Huittisia yksistään kannata mollata, kaupungissa on niitäkin, jotka haluaisivat, että maatalousalueellakin olisi jotain mitä kutsua sivistykseksi. Tuoreessa muistissa on vanhan pappilan kulttuurikeskus, johon saatiin esiintymään arvostettuja laulajia. Paikallinen väestö ei kuitenkaan osaa arvostaa korkeakulttuuria, joten hieno yritys kuivui kasaan. Samaan aikaan joutuu Lauttakylän marketeissa jonottamaan päästäkseen pelaamaan hedelmäpelejä.
Harmi, että kehitys kulkee tähän suuntaan. Miksei pienillä paikkakunnilla voisi olla jotain älyllistä ja sivistävää edes pienessä mittakaavassa?

Äänestä
  • ikävä kyllä olen samaamieltä. Luulen, että tämä tyhmistyminen on kylläkin jo tapahtunut.

    Äänestä

Ei kai se mikään ihme ole että armeija on täällä esillä, kai jokaisella seudulla on jokin sille tunnusomainen ja tärkeä asia. Jos se on Huittisten seudulla armeija niin sitten se on.

En ala tässä sen enempää selvittelemään armeijan tarpeellisuutta, vaikkakin selvää on, että se mielestäni on tarpeellinen. Mutta en ymmärrä miksi armeija ei saisi olla ihmisille tärkeä. Armeija meidät piti itsenäisinä sodissa. Perheidemme vanhimmat olivat isänmaata puolustamssa enkä ymmärrä miksi heidän panostaan ei saisi pitää tärkeänä ja heitä kunnioittaa armeijaa kunnioittamalla. Ehkä et näe yhtäläisyyttä veteraanien kunnioituksen ja nykyarmeijan arvostamisen välillä, mutta itse kyllä näen. Jos se on satakuntalaista konservatiivisuutta niin sitten olen ylpeästi satakuntalainen.

Pääkaupunkiseudun perhepiirit eivät ole ehkä yhtä tiiviitä kuin maaseudulla eikä siellä "vahingossa" osu kuulemaan paikkakunnan sotaveteraanien muisteloita tai näe heitä nilkuttamassa kylän raitilla. Ehkä siksi armeijan arvostuskin on laskemassa juuri pääkaupunkiseudulla. Tuskinpa valatilaisuudessa tunnustetaan aseiden ylivoipaisuutta, ennemminkin jatketaan ylpeänä isien perinnettä. Isänmaallehan se vala annetaan!

Hirviporukoissa ei sitä paitsi ole mitään pahaa, enemmän hirviporukoissa liikkuvat tietävät luonnosta kuin moni pääkaupunkiseutulainen. Siinä on riittämiin humaania sivistystä että esimerkiksi tunnistaa mikä lintu laulaa.

Äänestä
  • Sitähän sanotaan että joka maassa armeija, oma tai vieras. Parempi että se on oma.

    Silti ei saa unohtaa että ei ole ihmisen käsissä maan kohtalot vaan Jumalan.

    Kun Jumala yskähtääkin siinä lentää jo prikaatit ja muut taivaan tuuliin, joten kunnioitusta Jeesusta kohtaan.

    Hän on mestari kaikessa. Sitten ku tulee takasin ,ei tartte enää harjotella sotataitoja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


peace, please kirjoitti:

Harvoin on Huittisissa ollut sellaista tungosta kuin eilisessä sotaseremoniassa.
Satakuntalainen konservatiivinen mielenlaatu näkyy juuri maanpuolustusasenteissa. Täällä ei kannatusta saa rauhankasvatus eikä kukaan kysele sotien syiden perään, täällä luotetaan kivääreihin ja tykkeihin. Valatilaisuus on kuin uskonnollinen hartaustilaisuus, missä vannotaan aseenkäytön kaikkivoipaisuuteen. Mukana ovat niin nuoret kuin vanhat. Siviilipalvelukseen hakeutuu Satakunnasssa selvästi vähemmän asevelvollisia kuin muualla, ero pääkaupunkiseutuun toistakymmentä prosenttiyksikköä.
Sodan uhka Suomea vastaan on pienentynyt olemattomiin, mutta halu tarttua aseeseen on voimakas, oli kyseessä sotaan valmistautuminen tai harrastemuotoinen ammuskelu. Tämä nurkkapatrioottinen asenne johtaa siihen, että kaikki humaani sivistys vähitellen kaikkoaa maakunnasta.
Hirviporukat jäävät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu