Hei!
Voisikohan olla issias kipuja?
Kankussa ja takareidessä on ollut aika kovaa kipua viime aikoina. Ei satu koko ajan mutta esimerkiksi pitkään istuessa ja paljon liikkeellä ollessa?
Juilii välillä tosi ilkeesti.
Onko kenelläkään ollut samanlaista. Rv 15 3
Neuvolassa sanoivat aikaisemmin että on aika yleistä?
Kiitos.
Voisikohan olla issias kipuja?
Kankussa ja takareidessä on ollut aika kovaa kipua viime aikoina. Ei satu koko ajan mutta esimerkiksi pitkään istuessa ja paljon liikkeellä ollessa?
Juilii välillä tosi ilkeesti.
Onko kenelläkään ollut samanlaista. Rv 15 3
Neuvolassa sanoivat aikaisemmin että on aika yleistä?
Kiitos.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen vienyt ainakin 1000 euroa kaiken saatanan kansanparantaja/ niksauttaja pelleille pitkin pohjanmaata.
Älä sorru samaan , ne ei ikinä saa vaivaa poistettua kuin 2 tunniksi.
Paras neuvo roiku käsillä rekissä tai vaikka tikapuissa niinkauan kuin jaksat jalat hiukan irti maasta.
Ja sama uudelleen.
Se auttaa minulle toivottavasti myös sinulle.
Mutta älä luota kansanparantajiin huijareita kaikki.
ollut jo vuosia pahat issias(?)kivut ja juilii tuolta oikealta alaselästä ja polvista. Ainoa mikä auttaa on liikunta ja venyttely. Hyviä selkävenyttelyliikkeitä olen saanut teoksesta "Selkäkirja -selän terveydenhoitoa luonnonmukaisesti" (Karisto). En muista tekijöitä, mutta todella hyviä vinkkejä kirjassa on ja hyvä harjoitusohjelma.
Pelottaa vähän tuo raskausaika, että kuinka sitä ison mahan kanssa tulee pärjäämään kun on kipeä selkä.
En tiedä, oliko iskias kipuja, mutta kipeitä vihlaisuja tuli reiteen ja pakaraan pitkään istuttua ja sen jälkeen liikkeelle lähtiessä. Alkoi jo rv 8 :( Kannattaa varmaan jossain vaiheessa koittaa auttaisiko tukivyön hankkiminen.
olen viikolla 33 ja kärsinyt selkäkivuista koko raskauden ajan. yleensä en moisesta kärsi, mutta nyt paino kertyy tämän ruodon kannateltavaksi niin, että kipuja tulee.
kipu tuntuu vasemmassa kankussa ja alaselässä, välillä esim. yöllä vessaan mennessä on paikat niin kipeinä, että toinen jalka ei meinaa toimia. sama, jos olen istunut pitkään tai jotenkin huonosti.
neuvolasta lohduttivat, että menee ohi kun raskauskin on ohi. siihen asti täytyy potea, tehdä hellävaraisia venytyksiä ja koettaa jaksaa. selkäliiton sivuilta kuulemma kannattaa katsoa jumppavinkkejä.
jaksamista!
minulla tulee näitä kipuja illalla, kun luen sängyssä taikka makkoilen kauan, kun yritän päästä ylös vessaan niin käy kipeää selkään ja pakaraan...ihan kuin jumisi..eli se siis voi olla issiasta..vanhemmilla on sitä..eli onko se perinnöllistä??
Heippa.
Minulla on ollut kans todella pitkään,myös raskausajan ulkopuolella issias kipua ja nyt sitten kävin sen hoidattamassa pois,
oli aivan yksinkertainen homma,menin sellaiselle "niksauttajalle" eli ei ole mikään hieroja jne..
Ja se hoiti sen kuntoon,tuolla jalassa on sellainen limapussi joka pyörähtää jostain syystä siellä väärään kohtaan ja aiheuttaa sen kivun,lääkärit eivät kuulemma tästä paljon perusta,mutta se on todellakin totta.
Tämä kyseinen mies "hoiti" jalkaa hetken aikaa eli painoi jotenkin kädellä sitä "pussia" takaisin oikeaan paikkaan kun samalla liikutin jalkaani.
Kolmen päivän aikana kipu hellitti joka päivä lisää,kunnes hävisi kokonaan.
Jalkani oli siis sitä ennen ollut todella kipeä,kävely oli hankalaa ja yöllä ei voinut kylkeä kääntää kun jalkaan sattui niin kovasti,nyt jalka on hyvä ja voimme taas käydä esikoisen kanssa lenkeillä rattaiden kanssa ja voin nostella tyttö ilman inhottavia vihlaisuja.
Odotan nyt siis toista lastamme n.6viikolla ollaan.
Että ottakaa selvää onko teidän kaupungissanne tälläisiä "niksauttajia" ja menkää käymään,minulla ainakin auttoi tosi paljon.
Minulla oli iskiaskipuja joskus rv 20-25 aikoihin. Oli tosi inhottavia vihlaisuja, joskus tuntui ettei kävelemään pääse. Mut nyt ne on hävinneet =) Olen rv 32. Joten mahdollista voi olla että ne loppuvatkin.. Toivotaan niin.
Mulla tuli kans n.25rkv todella kovia kipuja toisen lonkkaan. Käveleminen oli hankalaa, Istuminen pahensi kipua ja sänkyyn en meinannut päästä. Jäin siitä sairaslomalle loppuajaksi. Lääkäri ei sanonut oikeen mitään, paitsi, että se voi kestää loppu raskauden ja pitää tehdä sitä mikä tuntuu hyvältä. Pikkuhiljaa kipu hellitti ja yhtäkkiä tajusin, että se ei ole enää kipee. Ois tullut todella pitkä loppuraskaus (yli 3kk), jos kipu olis jatkunut.
Kipu voi kestää siis lopuun asti tai ei tai olen kuullut, että jollekkin alkaa issias vaivaa synnytyksen jälkeen...