Jotenkin on keskustelun taso matalalla. Ilmeisesti autot on tyypeillä kunnossa kun jää aikaa veivata täällä netissä mitä ihmeellisimpiä kenkkuiluja toisille. Ymmärrän jos provosoidaan mutta ihan asialliseen kysymykseen vaikkapa jostain teknisestä seikasta saa vastauksena täyttä paskaa. Menkää autojanne korjaamaan tai jos ne on kunnossa jo menkää niillä sitten ajelemaan. Ja R-kioskille tai nakkijonoon vittuilemaan jos siihen on tarvis. Mutta eipä pahalla, saa ottaa kantaa ja pitääkin!
Vittuilupalstako tää onkin?
voihan vattu
333500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Tojo-Heikki täällä mellakoi, mutta laita omaan arvoonsa - ei kannata provosoitua.
Citikka-kuskit ovat aika herkkänahkaista väkeä. Eivät kestä sitä että täällä jotkut kertovat kokemuksiaan, varoituksiaan ja kyselevät epätoivoisina neuvoja ongelmiinsa.
Citikka-miehet menevät heti henkilökohtaisen vittuilun puolelle autojaan puolustaessaan ja siitä se sananvaihto yleensä alkaa.
tojota kuskilla ei kyllä ole mitään kokemuksia sitikasta, voisivat keskittyä oman palstansa valvomiseen...
Eipähän citikoissa ole paljon mitään puollusteltavaa, romuja mitä romuja jo tehtaalta tullessa monipuolisine vikoineen ja häirijöineen.
Jos citikka olisikin kestävä, myitäisiin sitä yhtä paljon kuin tojotaa mutta valitettavasti kun tojolle ei löydy vastinetta ranskankurjuuksista.
Tojotaa myidään yhden kuukauden aikana yhtä paljon kuin citikkoja koko vuonna suomessa ja ulkomailla, eikähän tämä kerro totuuden siemenen tojotan kestävyydestä ja luotettavuudesta maailmalla.
Uusia tehtaita pitää tojotan perustaa tämän tästä maailmalle pitäkseen kysynnän ja tarpeen tasapainossa.
Ranskalaisten hinnat putoavat kuin lehmän häntä, kahdessa vuodessa lähtee 55% hinnasta pois, kun vastaavasti tojotasta lähtee vain 3-5 tuhatta.
kokemuksen syvällä rintaäänellä ja jatkaa: korolla, se on kyllä hyvä, miulla on jo monta ollu , seurraavaks aattelin ostaa iha uue. Naapuri heekilläki o, haramaa, se o nätti vär, miulla o punaane. minä se vaa ajele jaappanilaasela ku ne o nii hyviä. taatana peekele
C5: http://lehto-media.com/cgi-bin/search_v4/lisatiedot.cgi?id=000000273206&sivusto=null
Avensis: http://lehto-media.com/cgi-bin/search_v4/lisatiedot.cgi?id=000000265974&sivusto=null
Jostain syystä noilla Tojoilla on melkein aina vähemmän ajettu kuin eurooppalaisilla...
Noin 100000 kpl Enemmän vuodessa,kuin tojotaa.Tojota on vasta sijalla 8.
Ja ettei tojo peelot tukehdu pullaansa,niin...siinä faktoja!
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=myyntitilastot&article=131540
Olen kyllä kokeillut avensista ja korolla versoa. En vaihtaisi!
Perustaahan natsi-siwakin enemmän uusia myymälöitä enemmän kuin stokka...Kyllä lidlin täytyy siten olla paras kauppa! Kuinka moni nykyisistä asiakkaista kävisi stokkalla jos siitäkin tulisi tuulipukukansan kestosuosikki.
Ainakin meidän kylän natsi-siwan parkkis on aina täynnä korolloita.
Arvatkaapa vaan, kuinka kauan tämä viesti saa olla palstalla. Aina, kun tuulipuku-sana esiintyy, viesti katoaa samantien.
pääasia että maksetaan.
on se suru puserossa jos käy niinkuin eräiden merkkien kanssa että omistamasi auto ei mieluusti meinaa kelvata osaksi uuden auton rahoitusta.
että minkä takia sitä eurooppalaistenkin niin suosimaa huippumukavaa C5:tta sitten pitää myydä siihen siwa-hintaan, kun taas se corolla on jopa käytettynä stokkan hintatasoilla? ja mikäs siinä kun uuden saa siwa-hinnalla mutta kun eteenpäin käytettyä myydessä tuppaa sitten se hinta jo painumaan ns. köyhänmiehen stokkan tasolle.
En ymmärrä:
Miksi muutamat automerkit säilyttävät arvonsa paremmin kuin toiset vaikka ne ovat ominaisuuksiltaan huomattavasti muita perässä? Esim. just Tojota verrattuna euroautoihin. Onko se vaan tätä suomalaista nuukuutta että jos siihen autoon joutuu kolmen vuoden aikana uhraamaan korjaukseen muutama sata euroa niin sehän vasta kamalaa onkin!
Meilläkin on japsi kakkosautona ja ei se kyllä mitään ajonautintoja anna verrattuna eurooppalaisiin. No, ompahan tullut sitten kokeiltua tämä japanilaisen auton omistamisen "ihmeellisyys"!
pitää rattijuopot erossa tojotasta korkeilla hinnoilla mutta eivät onnistu. Pitäs maahantuojan asentaa jatkossa alkolukko, niin vähenis rattijuopot huomattavasti. Samoin niiden hinta pitäis kaksin kertaistaa, se sisältäisi samalla teiden varsille hylättyjen tojojen keräysmaksun. taas näytettiin hiase tojotalla mallia miten kännissä kannataa ajaa jokeen kaustisilla, eihän sitä tojotaa kestä selvin päin.
Itsekin viime syksynä leasing-autoa vaihtaessa kävin kokeilemassa niin avensiksen kuin korolla versonkin. Perusmallit kyllä olis saanut pienellä kuukausivuokralla, mutta jos varustelun halusi C5:n tasolle (tai edes lähelle), leasinghinta/kuukausivuokra pompsahti molemmissa selvästi C5:ttä kalliimmaksi.
Varustevaatimuksina mulla oli automaatti-ilmastointi, automaatti ja cruise.
Eli tuohan on suoraan lasmimella tulkittavissa niin, että tuulipukukorollat pitävät hintansa, mutta käytetyt automaattitoyotat eivät kelpaa tuulipukuporukalle. Oli muuten toyotan liisari japseista kallein, mazda halvin, sitten Honda.
Aina saa toyo-miesten kanssa kinata rahasta, mehän teidän EU-tukiaiset ja katokorvauksetkin maksetaan!
Siis miten siitä, että hyvin varusteltua C5:tta myydään (on pakko myydä) halvalla ja Toyotaa kalliilla saa "lasmimella" aikaan sellaisen johtopäätöksen että käytetyt automaattitoyotat ei kelpaa tuulipukuporukalle???
Onko kukaan koskaan sanonut että joko et ole hirveän analyyttinen tyyppi tai ulosantisi on hieman sekavaa?
Jaa, sitä on vissiin teidän kyläkoulussa opetettu äidinkieltäkin. Ja koulumatkatkin tehtiin varmaan kylän hiace-tilataksilla.
Sama nyt niin, että kepuslaaviassakin ymmärretään:
-ave karvalakki, vuokra 600/kk
-C5 autom., vuokra 650/kk
-ave autom, vuokra 700/kk.
Näin ainakin viime syksynä! Listahinnaltaan C5 ja ave olivat melkein samat, joten joko ave autom. ei pidä hintaansa tai sitten se on kallis ylläpitää. avehan oli myös kaikista japanialaisista kallein vuokraltaan, mazda6 ja accord olivat selvästi edukkaampia.
ps. onhan se hienoa, että saat kiksejä tällä palstalla roikkumisesta. Itse en käy toyo-palstalla puhumassa skeidaa.
...että mitä imeen kyläkoulu-, kepu-juttua sinä "kunnianarvoisa" sosialidemokraatti oikein syydät? Eikös täällä ollut tarkoitus puhua autoista?
Tämä onkin citroen palsta, autopalstat onkin erikseen luokiteltu tojotan johdolla eliitti ja kunnia luokkaan vahvoine tulevaisuuden visioineen.
Nyt en ihan päässyt jyvälle tuosta ajatuksestasi.
Siis "autopalstat on luokiteltu, eliitti ajaa Toyotan johdolla..." - ei aukea.
"Kunnia luokkaan"???
Puuttuukohan tuosta jotakin?
Puhutaan sitten autoista, toyo-palsta on erikseen.
Heitä pelottaa aivan VITUSTI kun tietävät, että omassa Toyotassa on jo ruostuminen käynnissä ja kohta tulee talvi, jolloin toyotan ajo-ominaisuudet muuttuvat suorastaan pelottaviksi.
Toyotan epämukavuus ja tilojen ahtaus ovat myös omiaan katkeroittmaan riiskuppiin sekaantuneet Toyotistit. Tämä ilmiö on näkyy ihan jokaisella autopalstalla jonne pääsee ilman rekisteröitymistä sisään.
ei mua mikkään muu pelota kuin se viimasuoja, saakohan sen mitenkä taas näprättyä paikoilleen vai hajjooko kiinnikkeet kun ne muoviosat muutenki pakkasessa poikki rapsahtelloo.
Minua taas pelottavat ne Toyotan liimaamat teipit lokasuojien reunassa, jotka ajavat ruostesuojauksen virkaa uusissa Toyotissa. Jos ne repii irti, niin mistä voin olla varma, etteivät ne pidä myös velttoa koria kasassa?
senpä takia anna teippien olla - muuten käy huonosti!
Tarviikin panna viimasuojat tepillä kiinne, jos ne kerran tojotaan kelpaa niin silloin ratkaisun on pakko olla hyvä.
vitutti olla töissä.
Mutta kun luin tämän viestiketjun läpi, niin ei vituta enää!
hekoheko!
Nimim. Pieruhuumorin ystävä
Herja lentää :D
irrottaa.Se pelti ruostuu siitä heti,kun ensimmäinen kiveniskemä osuu siihen.Esim. käykääpäs ruostumattomien Citroen autojen omistajat katsomassa
www.finikor.fi
Ja esim.Tojota Hiacesta otettuja kuvia,niin ei voi kuin hymyillä miten jotkin merkit ruostuvat aivan käsittämättömästi,ja sitten vielä jotkut ostavat niitä ;)
Pari vuotta vanhan Hiacen kuvista tulee mieleen ne -80 luvun tojot,joita itsellänikin silloin oli alla.esim.6 vuotias carina silloin ja jalkapallon kokoinen reikä takakontissa ;)
Kaiken ne japsit kopioivat.
Viimasuoja on jo aikansa klassikko! Siinä on munaa!
Kuulemma on moni nakkisormi telonut sormensa verilihalle ja kynnenpalat sinloillut tojitien kylkeen, kun vielä kuuleman mukaan moni on saanut vielä kahden viikon sairiksenkin kynsien paranteluun ja tojotan esitteiden lukuun.
Tottta kait tojokin tarvitsee jonkin suojan, kun vieressä oleva citikka roiskii mustaa pikistä öljyä kylkiin ja maskiin.
Joo aivan totta, kun naapurin citikastakin lentää öljyä meidän olohuoneeseen asti.
Missähän vika?
Ehkä vika löytyy ranskasta, missä tehdään ransalaisia perunoita ja citikoita samassa tehtaassa, toisen tekemisen valitettavasti vain aina epäonnistuessa tosi "sähköisesti"
Kyllähän se hyvin munansuojaksikin kelpaa vetoisassa citikassa ja vaimolle hyväksi kestosuojaksi ankeina aikoina.