Lääkkeestä ihottumaoireita?

Pitäisiköhän kirjautua tuolla MinäPässillä..?
Olisi kiva kirjoitella samalla nikillä eikä aina miettiä pää höyryten että minkä nikin laitan kun jotain kysyn..Toisekseen, huolitteko minut mukaan, kun itselläni ei ole epi mutta lapsellani on. Vai "kuuluisiko" minun kirjautua johonkin muuhun osastoon?

No asiaan, meillä lapsi on sairastunut epilepsiaan ja lääkitys on nyt ollut vähän vajaan 2kk. Sormiin on ilmestynyt kesän aikana ihottumaa. Mietin että olikohan sitä jo ennen lääkitystä mutta en muista, en millään. Voikohan se olla että tuo lääke tekisi sen? Lääke on neurotol slow.
Mitään muita haittavaikutuksia en ole huomannut, eli lääke sopii mainiosti. Alussa väsytti tosi paljon, mutta nyt sekin on jäänyt pois.
12627
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

voi aiheuttaa ihottumaa,
mutta anna neurologin katsoa lapsesi käsi.
Hän arvioi onko se niin paha,
että sen vuoksi täytyisi lääke
vaihtaa muuhun.

Kirjaudu ihmeessä ja itsehän nimimerkkisi
valitset.
Tervetuloa joukkoon =)

Äänestä
  • käynti ensi kuussa, joten pitää ottaa puheeksi tuo ihottuma samoin piiiiiiiiiitkä lista asioita jotka ovat mielen päällä.

    Rekisteröidyn kun tässä saan aikaiseksi, mutta nimimerkin kyllä vielä kerran vaihtaa, vaikka pelkäksi Pässiksi ;)

    Äänestä

  • MinäPässi kirjoitti:

    käynti ensi kuussa, joten pitää ottaa puheeksi tuo ihottuma samoin piiiiiiiiiitkä lista asioita jotka ovat mielen päällä.

    Rekisteröidyn kun tässä saan aikaiseksi, mutta nimimerkin kyllä vielä kerran vaihtaa, vaikka pelkäksi Pässiksi ;)

    Hienoa, että tulee uusia kysymyksiä, en osaa kyllä vastata, mutta on täällä varmaan ihmisiä, jotka käyttävät tuota lääkettä.

    Äänestä

Ylläpito on kyllä mielestäni väärillä linjoilla, jos ei hyväksy omaisten kysymyksiä, jos lapsella on epilepsia. Jos kaltaisesi viestit lähtevät pois, niin minä ainakin luovutan.

Äänestä
  • Juu, kai mun pitäs mennä sellaseen "osastoon" jossa on lapsilla sairaus ei itellä. Mutta minkäs teet kun olen "kotiutunut" tänne jo enkä poiskaan osaa pysyä?! Ajakaa mut pois, niin häivyn ;)
    (Voi olla että pässi on huono lähtemään ;)))

    Äänestä

Kyllä tänne kaikki ovat tervetulleita :)

Tuo lääke voi aiheuttaa ihottumaa. Itsellä ei ole käytössä, mutta ainakin ihottuma on mainittu haittavaikutuksissa:

----------------------
Haittavaikutukset

Etenkin hoidon alkaessa tavallisimpia haittavaikutuksia ovat huimaus, väsymys, päänsärky, lihasjäykkyys ja heikentynyt näön tarkkuus. Erilaisia vatsaoireita ja ihottumia voi ilmaantua. Lääke voi heikentää tarkkaavaisuutta mm. liikenteessä sekä kuivattaa suuta, ummettaa tai heikentää alkoholin sietokykyä. Lääkäriin on otettava yhteys, jos hoidon aikana ilmaantuu kuumeilua, verenpurkaumia ihossa tai limakalvojen verenvuotoa.
----------------------

Tuo on lainaus Terveyskirjastosta

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=far00668

Äänestä
  • saamme tuon ihottuman kuriin, eikä se leviä kovin pahaksi. Kiitos sinulle!

    Äänestä

  • takaisin =)))
    Tervetuloa sua olenkin kaivannut,
    halauksin mä =)))

    Äänestä

  • Pässi on pässi vaikka voissa paistaisi ;)

    Kiitos sinulle linkistä!

    Äänestä

Olen järkyttynyt jos on olemassa noin tiukat säännöt tämän palstan suhteen... Täällä puhutaan epilepsiasta, sama kai onko se itselllä tai läheisellä! Suomi24 boikottiin jos näin olis...

Mutta etköhän saa ihan rauhassa kirjoitella :)

Minkä ikäinen lapsesi on?

*RoOnA*

Äänestä
  • Luulisi saavan kirjoitella tänne kuitenkin, heittäkööt "pihalle" jos en sovi joukkoon :)

    Tyttö on 5 vuotias ja tänä kesänä sairastunut. Yksi kohtaus takana, jonka jälkeen aloitettiin lääkitys. Sen jälkeen ei ole ollut kohtauksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MinäPässi kirjoitti:

Pitäisiköhän kirjautua tuolla MinäPässillä..?
Olisi kiva kirjoitella samalla nikillä eikä aina miettiä pää höyryten että minkä nikin laitan kun jotain kysyn..Toisekseen, huolitteko minut mukaan, kun itselläni ei ole epi mutta lapsellani on. Vai "kuuluisiko" minun kirjautua johonkin muuhun osastoon?

No asiaan, meillä lapsi on sairastunut epilepsiaan ja lääkitys on nyt ollut vähän vajaan 2kk. Sormiin on ilmestynyt kesän aikana ihottumaa. Mietin että olikohan sitä jo ennen lääkitystä mutta en muista, en millään. Voikohan se olla että tuo lääke tekisi sen? Lääke on neurotol slow.
Mitään muita haittavaikutuksia en ole huomannut, eli lääke sopii mainiosti. Alussa väsytti tosi paljon, mutta nyt sekin on jäänyt pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu