Arvoisat perkins asiantuntijat.
Mikä voi olla syynä kun kone jättää ikäänkuin iskun väliin ja ja sitten kiertää vähän lujempaa.
Ilmiö ilmenee pääasiassa tyhjäkäynnillä mutta ei aina.
Voiko olla ilmaa pumpussa?
Kone ollut remontissa syksyllä ja remontin jälkeen temppuillut.
Kiitoksia.
Mikä voi olla syynä kun kone jättää ikäänkuin iskun väliin ja ja sitten kiertää vähän lujempaa.
Ilmiö ilmenee pääasiassa tyhjäkäynnillä mutta ei aina.
Voiko olla ilmaa pumpussa?
Kone ollut remontissa syksyllä ja remontin jälkeen temppuillut.
Kiitoksia.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Syöttöpumppu ei saa ainetta tarpeeksi
Kun pumppu ei saa ainetta säätäjä ei toimi ja kerrokset karkaa. Vika voi olla tankissa ,imu putkessa siirtopumpussa tai suodattimessa.Pahin vika jos syöttöpumppu saanut vettä ja syöpynyt,jolloin säätäjäpumpussa ei pelaa kunnolla
Joo, sedällä oli samallainen vika sen 1pyttysessä bemari diiselissä, kierrokset heitteli tyhjäkäynnillä, jne. Ratkasu oli bensatankin hanassa oleva roska. Motta kannattaa käydä putket ja filtterit läpi, ja ruiskutussuuttimet kanssa.
Mulla oli yhdessä traktorissa samanlainen vika. Siinä oli perkinssin mylly jakajapumpulla. Pumppu oli saanut vettä ja vakiokierrossäädin takerteli. Kun kuormitus esmes kasvoi, putosi kierrokset hetkeksi paljon ´mutta sitten säätäjä korjasi syöttöä yli ja kierrokset ryntäsi liiankorkeiksi, sillälailla se haki, aluksi sarunnaisesti mutta lopuksi lähes kokoajan. Diesel-huollossa ne putsasi sen (syöttöpumpun) ja siihen menee samalla uusi tiivistesarja. Se makso n. 5v sitten tonnin(mk)
Minusta se ei ole ilmavika, koska toimiva säätäjä ei silloin ryntää, silloin vaan kierrokset putoo ja sitten ne palaa alkuperäisiksi tai kone sammuu.
Kokemukseni vahvistaa Dieselpojat Tampereelta.
Se johtuu siitä että CAV jakajapumpussa säätäjä toimii polttoaineen paineella.Siinähän se riesa onkin jos ainetta tulee sen verran että kone käy mutta ei tarpeeksi jotta säätäjä toimisi kunnolla.
Kiitoksia neuvoista.
Täytyy tarkistaa polttoaineen syöttö, ehkä takaiskuventtiilikin reistaa koska kone syksyllä sammui kärrylle. lähti kyllä maissa käyntiin ,ainoastaan startti pilotilla ,
mutta ei oikein jaksanut käydä ehkä n.10 sek.