Voiko työtön aviopari perustaa oman pien yrityksen ilman pääomaa? Siis saako lainaa ilman pääomaa, tiedän että startti rahaa saa työtön työnhakija. Lainaa tarvitsisimme vain tilojen hankkimiseen. Ideana olisi pieni ratsastuskoulu yritys.
Saako lainaa ilman
pääomaa
111297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
En usko mistään rahaa lohkeavan. Mieti lainaisitko itse työttömille rahaa?
Sen pääoman saa tekemällä toitä muutaman vuoden, jos ei saa töitä, kuinka kuvittelee yritystä pyörittävänsä. Asiakaskunnan hankkiminen on kovempi työ, kuin saada työpaikka. Niin se vaan on. Ei se starttirahakaan napsahda tosta vaan. Ja kun rahoitus ei tapauksessanne ole kunnossa, tuskin saatte sitäkään.
Tositutkija hutkii ja puhuu kakkaa. Samalla yrittäjäkurssilla oli eräs henkilö (työtön) joka miehensä (työtön) kanssa olivat perustamassa yritystä. Niin vain kurssin aikana järjestyi toimitilat, rahoitus sekä starttiraha toiselle heistä (kaksi ei voi saada). Sanottakoon vielä, että Finnvera hylkäsi rahoitushakemuksen (tiettyjä aloja ei tueta) mutta pankista irtosi (luonnollisesti piti olla takaaja, tässä tapauksessa sukulainen). Summa summanen, työtön persaukinen yrittäjäkandidaatti voi saada Suomenmaassa rahoitusta.
Katso nyt mille alalle aikoo, täytyy olla tosi varakas takaaja, jotta tuollaisen toiminnan tukemiseen irtoaa fyrkkaa. Yrittäjäkursseilla kuulee ja näkee kaikenlaista, mutta todellisessa elämässä yrittäjänä KOKEE kaikenlaista.
Tässä esimerkki tosielämästä. Neito oli Ypäjän käynyt ratsastuksen opettaja eli ammattitaitoa löytyi, kuului hetken maajoukkuerenkaaseenkin ja itsellä kolme menestyvää hevosta. Halusi sitten saada elantonsa ratsastuskoululla. TE-keskus sanoi heti ei suunnitelmalle, pankki sanoi kyllä, kun isä pisti metsät vakuudeksi.
Tällä hetkellä pyörii noin nollatuloksella, ei saa elantoa, poikaystävä ostaa ruuat.
Isi on rahoittanut tytölle leikkipaikan, jotta ei koe olevansa turha, tai joudu oikeisiin töihin. Tällaisia tapauksia tosiaan on paljonkin, mutta kysyjä ei kertonut isillä olevan metsää/mammonaa, joten kaksi työtöntä ei saa lainaa ja starttirahakin kyseiseen hankkeeseen on kiven alla. Se starttiraha on muuten niin vähäinen, ettei sillä saa edes heiniä, joten...
Kysymys kuuluikin, voiko työtön pariskunta saada rahoitusta yritystoimintaan, ja vastaus on, että kyllä voi.
Kysymys ei kuulunut, onko joku joskus saanut. Vaan voiko saada. Parempi pudottaa maanpinnalle jo nyt, se pettymys myöhemmin kirvelee kovemmin. Joten ei voi.
Väkisinkö pitää vängätä vastaan? Olihan hyvä, että tuntemani nykyinen yrittäjäpariskunta ei kysynyt sinulta neuvoa rahoituksesta, vaan kääntyivät oikean asiantuntijan puoleen.
Tämä oli tarkoitettu alkuperäiselle ohjeeksi, että ammattitaitoa pitää olla, pari kaakkia ja pysyminen satulassa ei riitä. Jopa 12v voi vaatia kehitystä, saati vanhemmalla iällä oleva, silloin ei riitä kevennys tai hyppy 60cm:n puomin yli ja hevoset pitää olla sitä luokkaa, että niillä pystyy suorittamaan.
Ja luulisin, että starttirahalla ei todella saa hyvin hoidettuja hevosia, melkoinen kustannus on ruoka, rokotukset, kengitykset, jätehuolto, mainonta jne.
Samaa mieltä, että ensin töihin, koulutusta ja sitten yrityksen perustamista, ei starttirahalla saa edes makkaraa oman leivän päälle, sehän on kai sama kuin työttömyyskorvaus. Sitä saa 6-9kk ja sitten olet 3 kuukauden karensissa, eli tosiasiat pitää tietää eikä haaveilla.
Hauskoja juttuja tosi-tutkijalla...
Starttirahaahan on myönnetty viimeiset 20 vuotta VAIN työttömille työnhakijoille. Tällä hetkellä on menossa kokeilu, jonka aikana starttirahaa voidaan myöntää poikkeuksellisesti myös työelämästä yrittäjäksi siirtyville ihmisille. Mutta starttiraha on siis vain yrittäjän henkilökohtaisiin menoihin, ei yrityksen pyörittämiseen. Starttirahaa ei kuitekaan ole mahdollista saada jos on muita tuloja tai omaisuutta (pääomaa) samanaikaisesti.
Jos jätetään laskuista pois sivutoimiset pöytälaatikkoyrittäjät, suurin osa yrityksen perustavista ihmisistä on työttömiä.
Rahoituslaitoksille kuten Finnveralle tuskin merkitsee mitään se, onko lainanhakija työtön vai työssä. Molemmat ovat yritystä perustaessa ihan samassa lähtöpisteessä: yritys on saatava tuottamaan, jotta rahoittaja saa rahansa takaisin. Ainoa asia siis mikä merkitsee, on liikeidea ja sen myyminen rahoittajille. Finnvera myöntää aloittaville yrittäjille myös takauksia, eli mitään vakuuksia ei tarvitse olla lainan saamiseksi.
Kylläpäs saa, jos takaajat löytyy tai vakuudet (asunto tms.) riittää.
Ja löytyyhän näitä "lainaa ilman vakuuksia" -firmoja (esim. GE Money), jos lainan korkea korko ei ole este. Mutta noista en tiedä, myöntävätkö lainan työttömälle.