Eikö kukaan uskalla kertoo mitä oulussa puhuttiin
oulun event
jepulis
7981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
jota asia kiinnostaa on itse paikalla. Jos itse ei ole paikalla asia ei kiinosta.
Tällä foorumilla ei ole tosiaankaan mitään tarvetta selittää mitä siellä on tapahtunut.
No näinhän se menee koko liiketoiminnan suhteen.
Mitä turhia siitä selittämään kirjallisesti yhtään mitään (kuten Moven johdon vastaamatta jättäminenkin asiallisiin kysymyksiin lupauksista huolimatta), kun sen sijaan voi jauhaa apulantaa kahvilassa ja kieltää kaiken jälkeenpäin. :-)
Ja klassinen "en kerro mitään, koska et oo meidän liiketoiminnan arvonen" -mentaliteetti ampuu itseään jatkuvasti nilkkaan. Suurena, valkoisena menestyjänä tajuat sen varmasti itsekin.
Vai tajuatko? :-D
Mitäpä siellä eventissä muuta kuin mitä nyt Moven eventeissä yleensäkin. Lavalla Dressman-pukuiset amisteinit ynnä muut munakarvat lausuivat Manun lanseeraamia, todella syvällisiä bisneslauseita, kuten "Rokki soimaan ja eiku hanaa" ja jotain muuta yhtä tyhjänpäivästä "kanoon kanoon" -tyyppistä hurmoshehkutusta. Paljon meteliä, ei mitään sisältöä.
Lukekaapa joskus, jos jostain käsiinne saatte, se Manun kirjoittama ohjekirja uusille movettajille... Sitä samaa itsesuggestiivista sokeaa materian palvontaahan nämä eventitkin on. Kerrotaan juttuja miten joku jossain joskus oli ajellut superveneellä Karibialla ja palkka muka juoksee vain kotona ihan itsestään. Aivan uskomatonta. Ja vielä uskomattomampaa on se, että joku tosiaan uskoo, että Esson baarissa pullaa tarjoamalla voi päästä samaan.
Yleisön puolella halailtiin avoimesti, hierottiin toistemme etumuksia ja ylistettiin maailman mahtavinta bisnesideaa. Perusmovesettiä siis.
Tämä "movetus" vaikuttaa kyllä täysin hurmosliikkeeltä jossa hurmostilaa pidetään yllä jatkuvilla hengekohotustilaisuuksilla jossa puhutaan mahtavia ja saadaan asiaa ymmärtämättämät täysin sokeaksi totuudella. Ihmetellä täytyy tätä menoa. Kyllä jonkin ajan kuluttua varmaan hävettää näitä movettajia oma herkkäuskoisuus... Koittakaa parantua.
Onkohan tämä Manun kirjoittamaa ohjekirja luettavissa netissä jossain?
Eipä tarvinnut kauaa kuunnella, kun tuli mieleen amerikkalaisissa elokuvissa nähdyt jumalan palvelukset, joissa pappis-mies puhuu ja väki huutaa joka väliin, että "amen".
Eventin aikana mieleeni tuli jopa, että kyseessä on jonkin asteinen aivopesu!
Moven leviämis ideahan on, että ensin luvataan kuu taivaalta ja heti perään lyödään sopimus eteen allekirjoitettavaksi! Näin kukaan ei ehdi miettiä asiaa joka kannalta.
> Yleisön puolella halailtiin avoimesti, hierottiin
> toistemme etumuksia ja ylistettiin maailman
> mahtavinta bisnesideaa. Perusmovesettiä siis.
Nyt luin kyllä varmasti väärin. Hierottiin toistemme etumuksia??? Kai tämä oli jonkun yksittäisen, humalaisen paikallaolijan oma tempaus?
Vai kiihotettiinko yleisö lavalta käsin todella johonkin eroottiseen hurmioon joka poisti kaikki normaalit estot sivistyneiltä (?) ihmisiltä?
Yöks! Jos tuo on totta niin en voi sanoa muuta kuin YÖKS! Onneksi en päässyt Eventtiin mukaan kun ystävättäreni pyysi. Ensi kerralla ei tarvitse edes harkita jos touhu tosiaan on tuollaista.