Lainaa asuntoa

Saako myös muualta kuin Nordeasta?
51103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ole tyhmiä kysymyksiä, ainoastaan tyhmiä ihmisiä..

Aivan varmasti saa jos maksukyky kunnossa (lainan takaisinmaksun pitää perustua tuloihin, ei pantin realisointiin) ja luottotiedot OK.

Äänestä
  • Jaa, kyllä tyhmä taidan tällä saralla ollakin.
    Mutta kun joidenkin pankkien sivuilla mainitaan että asunto riittää vakuudeksi 70%:sti.
    Ja kun säästöjä ei ole,
    toisin kuin maksukykyä kyllä riittäisi.
    Vuokriin menee nyt 2:lta 1200€/kk.
    Sillä jo lyhentäisi kivasti asuntolainaa.

    Äänestä

  • vielä... kirjoitti:

    Jaa, kyllä tyhmä taidan tällä saralla ollakin.
    Mutta kun joidenkin pankkien sivuilla mainitaan että asunto riittää vakuudeksi 70%:sti.
    Ja kun säästöjä ei ole,
    toisin kuin maksukykyä kyllä riittäisi.
    Vuokriin menee nyt 2:lta 1200€/kk.
    Sillä jo lyhentäisi kivasti asuntolainaa.

    Kysymyksesi oli "saako lainaa asuntoa vastaan", johon vastaus on "kyllä", kuten Reijo-setä tuossa kommentoikin. Vastaukseen sisältyy oletus, että lainaa saa sen verran, että pankki pystyy tarvittaessa pantin realisoimisella ottamaan omansa pois. Tämän vuoksi tuo 70% vakuusarvo on määritelty.

    Tarkoituksesi oli ilmeisesti kuitenkin kysyä, "voinko saada asuntolainaa ilman, että asunnon lisäksi tarvitsen muita vakuuksia tai takaajia"? Vastaus tähän kysymykseen ei välttämättä olekaan enää "kyllä".

    70 prosentin vakuusarvo on helppo ylittää valtion lainatakauksella. Sitä myönnetään, kun asuntolainan suuruus on enintään 85 % asunnon ostohinnasta, ja valtiontakauksen enimmäismäärä on 25250 euroa. Kohtuuhintaisessa asunnnossa tuo vastaa hyvinkin 15 prosenttia asunnon arvosta. Käyttämällä siis asuntoa itsessään sekä valtion takausta on mahdollista saada lainaa jopa 85% asunnon ostohinnasta, ja tämä onnistunee pankissa kuin pankissa.

    Loppuosa pitää rahoittaa sitten jotenkin muulla tavalla. Säästöjen käyttäminen tähän tarkoitukseen olisi paras vaihtoehto. Jos säästöjä ei kuitenkaan ole, pitää turvautua joko takaajiin, ulkopuolisiin vakuuksiin tai yrittää saada vakuudeton luotto. Vakuudettomana korko on kuitenkin kovempi kuin asuntolainassa yleensä. Mm. Nooa-pankki on ainakin mainostanut 100% lainoja ilman muita vakuuksia.

    Asunnon ostaminen 100% rahoituksella on aina riskipeliä. Maksukyky on syytä selvittää hyvin ennen lainanottoa, ja pyrkiä maksamaan lainasta ainakin tuo 85% ylittävä osuus mahdollisimman nopeasti pois.

    Äänestä

  • Huolimatta useiden vuosien täystyöttömyydestäni ei syntynyt edes keskustelua 70% lainoituksesta.
    Ikääkin jo niin paljon ettei työllistymisestä ole pelkoa!

    Äänestä

  • vielä... kirjoitti:

    Jaa, kyllä tyhmä taidan tällä saralla ollakin.
    Mutta kun joidenkin pankkien sivuilla mainitaan että asunto riittää vakuudeksi 70%:sti.
    Ja kun säästöjä ei ole,
    toisin kuin maksukykyä kyllä riittäisi.
    Vuokriin menee nyt 2:lta 1200€/kk.
    Sillä jo lyhentäisi kivasti asuntolainaa.

    Noniin, nyt alkaa valjeta, käsitin että sinulla on velattoman asunnon osakekirja piirongin laatikossa ja haluat sitä vastaan lainaa.

    Ilmeisesti kyseessä kuitenkin ns 100% asuntolaina; näitä saa joka pankista, eli eikun kierrokselle juttelemaan ja sitten kotiin vertailemaan tarjouksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastaan? kirjoitti:

Saako myös muualta kuin Nordeasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu