Mikkopa sanoi että:
-----------------------------------------------------
Eipäs hötkyillä.Kaikki aikanaan.
Kirjoittanut: Mikkopa 21.8.2006 klo 12.25
Sovimme että emme julkaise vielä mitään. Kaikki sitten samallla kertaa.
------------------------------------------------------
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000018826915
Eli koska mursis rikkoi sopimuksen, ei Vesankaan tarvitse enää vastata. Taisi olla mursikselta aivan tahallinen teko, ettei tulisi vastauksia. Se kun saattaisikin olla huonompi vaihtoehto.
-----------------------------------------------------
Eipäs hötkyillä.Kaikki aikanaan.
Kirjoittanut: Mikkopa 21.8.2006 klo 12.25
Sovimme että emme julkaise vielä mitään. Kaikki sitten samallla kertaa.
------------------------------------------------------
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=4500000000000561&posting=22000000018826915
Eli koska mursis rikkoi sopimuksen, ei Vesankaan tarvitse enää vastata. Taisi olla mursikselta aivan tahallinen teko, ettei tulisi vastauksia. Se kun saattaisikin olla huonompi vaihtoehto.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Eihän mitään rikkonut aivan oikeana päivänähän kysymykset julkaistiin, äläs Vesa mesoa siellä. Vastaukset jäivät ainoastaan uupumaan. Tarkalleen he olivat käsittääkseni päivän sopineet ja nimimerkki mikkopa piti lupauksen omalta osaltaan.
Jos vastustajille huonompi vaihtoehto olisi, että Vesa vastaisi, niin veikkaisin että siinä tapauksessa Vesa vastaisi.
Niin, Mikkopa kertoo tuossa, kuinka me (siis minä ja Mikkopa keskenämme) sovimme, että laitetaan kysymykset vasta ajan päättyessä näkyviin. Tällä haluttiin välttää vain turhaa spekulaatiota vastausten suhteen.
Moven kanssa sovittiin, että he vastaavat kysymyksiin tietyin mahdollisin rajoituksin ja että Virtasen viestejä ei julkisteta. Vastaukset pyydettiin eiliseen mennessä, mutta niitä tai muuta viestiä ei ole tullut.
Moven ei missään vaiheessa ole ollut mikään pakko vastata mihinkään kysymyksiin. He itse kuitenkin siihen suostuivat edellä mainituin ehdoin. Minkä tahansa kunniallisen yrityksen etu on vastata tuollaisiin kysymyksiin rehellisesti ja pyrkiä vähentämään spekulaatiota ja huhuja, kun vieläpä näinkin hyvä tilaisuus siihen tarjoutuu.
On surullista, että te movettajat luotatte omaan johtoonne noinkin vähän ja pyritte tässä kaikin keinoin keksimään tekosyitä sille, miksi Moven ei tarvitsisi kysymyksiin vastata. Pidättekö niitä liian vaikeina?
... sopimusta.
Moven herroilla oli aikaa vasta sopimuksen mukaan maanantaihin mennessä. Kysymykset ja vastaukset piti olla näytillä maanantaina. On asiallista odottaa vastauksia "virka-aikaan". Jos ne eivät olleet tulleet klo 16.00 mennessä, niin oli aivan oikein, että mursis piti oman osansa sopimuksesta. Nythän kävi niin, että vaan kysymykset olivat näytillä. Move siis rikkoi sopimuksen.
Nyt tartteekin alkaa miettimään, että miksi Moven johto teki noin? Veikkaampa, että ne halusivat hiljentää keskustelua forumilla. He saivat noin viikon aikaa. Onko siis uskottava, että he eivät edes aikoneet vastata kysymyksiin?
Sanoisin, että aikamoinen moka Moven johdolta.
Ja mitaan ette voi...
Itse olisin menetellyt hieman eri tavalla tuon julkaisemisen suhteen. Yleisesti tuollaisia on lupa odottaa virka-aikana, mutta kun kyseessä on verkostomarkkinointi, niin tuo "virka-aika" on niin häilyvä käsite että olisin odottanut vaikka 00:00 asti tai mahdollisesti jopa aamuun ennen kysymysten julkaisua. Eli, ts. olisin antanut hieman "armoa" siinä suhteessa Movelle.
On selvää että jokaisella on kiireitä, mutta kiireessäkään kommunikoinnin ei luulisi tuottavan suurtakaan ongelmaa, mikäli tahtoa löytyy, koska parin rivin kirjoitus ja sähköpostin lähettäminen ei kestä montaakaan minuuttia ja onhan johtajilla yleensä kommua vastaava laite joten mailin tekeminen jopa liikkeessä onnistuu kätevästi.
Ei sen Movenkaan menettelytapa ihan sopiva yritysmaailmaan ole. Mikäli vastausten antamiseen on ollut liian vähän aikaa ja ns. deadline liian aikaisin, olisi ollut järkevää keskustella tämän ajan siirtämisestä vaikka muutamalla päivällä. Näin siis yritysmaailmassa tehdään mikäli aikataulut kusee. Ilmoittamatta jättäminen ja asian välinpitämätön menettely kuvastaa jo sitä, että mitään vastausta ei ole lainkaan tulossa ja koko kysymyspaperi/maili, olisi siirtynyt mappi ö:n. Vastausta ei siis ole enää odotettavissa tai vastaukset ovat ympäri pyöreitä tyyliin " kun lähdet mukaan toimintaan, niin tiedät", " Emme voi vastata kysymykseenne, yrityssalaisuuteen vedoten" tai "emme toimi tai ole toimineet mainitsemallanne tavalla".
Jonkinlaisten vastausten tultua alkaa sitten movemaiset syytökset vastustajia kohtaan tyyliin "ette osaa sisäistää toimintastrategiamme sisäistä olemusta" tai " ei meille riitä mikään vastaus, vaan pyrimme systemaattisesti vääntämään asiat päälaelleen".
Tämä on siis hypoteettinen tilanne ja täysin mahdollinen.
Vesan toivomus oli pelkästään että hänen lähettämiään meilejä ei julkaista, hän ei siis puhunut näistä kysymyksistä.Hän toivoi kohtuulisen vastausajan, ja siihen oli varattu viikko . Alkuperäinen ajatus oli julkaisemme kysymykset ja vastaukset yhtäaikaa täällä.
Tämä kuitenkin oli mahdotonta koska yhteys , jonka aloitti Vesa itse katkesi sen jälkeen kun kysymykset lähetin...
Täällä oli myös spekulaatiota teidän edustajien taholta siitä, että minä ja Mursis muuttaisimme kysymyksiä jälkeenpäin. Tämä mahdollisuus on nyt täten pois suljettu.
Olisi varmaan parempi kun ette puuttuisi meidän ja Vesan välisiin asiohin ,kun ette niistä mitään tiedäkään.
Minulla nyt on kuitenkin kaikki käymämme postailu tallessa, niin tästä asiasta on sen enempää turha jankuttaa...
ei automaattisesti tarkoita viikkoa. Ette siis ole Virtasen kanssa sopineet viikosta vaan Murren kanssa keskenään.
"Hän toivoi kohtuulisen vastausajan..."
...lähitulevaisuudessa.... jos viikossa ei noihin kysymyksiin pysty vastaamaan, ei tiedä omasta yrityksestään eikä verkostomarkkinoinnista yhtään mitään.
Tässähän nyt kuitenkin edelleen odotellaan. Ethän sinä voi tietää mitä olemme sopineet ellet ole itse vesa, mutta hänhän eikä kukaan mukaan sieltä lue ,eikä kommentoi täällä...
Tähän virallinen "mene hoitoon" -cortti.
"Se kun saattaisikin olla huonompi vaihtoehto."
heh johan on erikoinen ajatuksenjuoksu kaverilla, eiköhän ne vastaukset tietenkin kannattaisi julkaista jos siittä jotain etua movelle olisi.. Mistäköhän syystä niitä sitten ei ole tullut, itselleni ei ainakaan ole epäselvää.
Miten vastustaja voi kääntää kelkkansa jos joku vastustaja on tämän mielestä puhunut tuubaa? Miten yhtäkkiä katsantkokantasi menisi päälaelleen kun yksittäinen vastustaja mielestäsi mokaa? Minun mielestäni vastustamisessa ei ole samanlaista henkilöpalvontakulttia niinkuin verkostomarkkinoijien piireissä joskus tapaa olla. Mursis on tehnyt hyvää työtä kun on kirjoittanut blogiinsa kaiken olennaisen ylös, mutta hän ei siltikään ole mikään vastustajien palvottu johtaja. Eikä edes raha puhu vastustajien leirissä. Minä olen suhtkoht köyhä duunari ja kuljen polkupyörällä eikä minua hävetä sitä sanoa. Minun ei tarvitse leveillä eikä vakuuttaa ketään tuloillani. Sitäpaitsi, olen taloudellisesti plussan puolella ja kukaan ei epäile minua rikoksista :-)
Taas tuli vastustaja joukko samantien selittelemään.
Te oikein päivystätte täällä. Olette te kyllä niin mainiota porukkaa.
Ja aivan sama mitä selitätte. Te sovitte ettei kysymyksiä julkasta ennen ja kuitenkin piti julkaista. Siinä ei mielestäni ole minkään valtakunnan selittämistä.
Myöntäkää nyt joku suoraan että töppäsitte. EI teillä vaan ole kanttia.
ja mitään ette voi....
Sovin Mikon kanssa, että kysymyksiä ei julkaista ennen kuin vastausaika on mennyt umpeen. Koska meidän väitettiin muokkaavan kysymyksiä jälkikäteen, ne oli muutenkin syytä laittaa näkyviin ennen vastauksia.
Lopeta illu tuo epätoivoinen höpötys ja ala sinäkin vaikka vastustajaksi. On heti paljon enemmän järkevää sanottavaa! Vaihtoehtoisesti voit kysellä sieltä teidän firmasta, missä vastaukset viipyvät. Siinäkin sentään olisi jotakin järkeä.
Seli seli.. miksi illuttelet kaikkia jotka kirjoittavat sinua vastaan?
Ole mies ja myönnä töppisi.
eiks niin "EX-vastustaja" -movettaja
aika huvittava toi sun teinistatuksennostatusyritys "ex-vastustaja" :D:D
KOko vastustajien kuva, kuvastuu viestistäsi.
Sanottavaa ei mitään, mutta loukata pitää.
kattilaa soimaa.
vastasin jo itse, ei ollut.. kyllä kaikista törkein käyttäytyminen tulee teiltä vastustajilta...
en muten hyväksy meiltäkään törkeää käyttäytymistä. Huomautan siitäkin. Ainakin yritän olla objektiivinen.
11 nekun alla. Räkänokka. :D
Kerroppa, kun kerran objektiivinen olet, mitä mieltä olet mm. Moven johdon allekirjoittamasta väitteestä, jossa Laiho olisi todennut toiminnan täysin lailliseksi?
Mikko kirjoitti myös näin:
"Olemme sopineet että Vesa ja kumppanit antavat vastauksensa n.viikon kuluessa, minkä jälkeen julkaisemme kysymykset ja vastaukset kaikkien nähtäville."
Te tulkitsette omianne hiukan eri tavoin kuin meitä.
Nimenomaan näin sovittiin, eli vastausten tultua me saamme laittaa ne näkyviin.
Moven kanssa ei ole sovittu, ettei kysymyksiä julkaista, ja Gustafssonin Nilssiä lainatakseni sillä sipuli. Viestejä en tässä julkaise, koska Moven kanssa sovittiin, että niitä ei julkaista.
Me kohteliaisuuttamme sovimme keskenämme Mikon kanssa, että turhan spekulaation välttämiseksi kysymykset laitetaan vasta lopuksi esiin, kun Movella on ollut aikaa vastata niihin. Olisi kai pitänyt laittaa kysymykset heti näkyviin tänne palstalle, niin tätäkään turhanaikaista jauhatusta ei olisi syntynyt.
Joka tapauksessa luotan siihen, että Movella ei ole mitään salattavaa ja että he vastaavat täysin asiallisiin kysymyksiimme. Jos teitä noin kovasti pelottaa, ettei niihin ole vastausta tulossa, puhukaa ylälinjanne kanssa ja lopettakaa lässytys :)
Niin juuri ja ensi viikolla sitten saadaan lukea täältä ne emailitkin..
Niin vesan kanssa sovittiin että hän vastaa viikon kuluessa, ja minä mursis sovimme että sitten viikon päästä julkaisemme molemmat samalla kertaa. No maanantaina ei ollut kädessä kuin kysymykset....
Onko tässä joku niin vaikea ymmärtää??
Taas uusi selitys. Kuitenkin maanataina sanoit näin:
"Oli puhe että odotamme vastaukset ensin
Kirjoittanut: Mikko Pa 28.8.2006 klo 20.16
Ja molemmat julkaistaan yhtä aikaa. Tämä oli myös Veskun toivomus, joten odotellaan näitä vastauksia edelleen."
AI NIIN MUTTA TE OLITTE JO TÄTÄ ENNEN JULKAISSEET KYSYMYKSET.
jA MITÄÄN ETTE VOI...
Myös näin sanoi mikko:
" Emme kai anna teille ensimmäistä kertaa aihetta saada meitä kiinni huijaamisesta tai valehtelusta. Meillä ei ole tapana julkaista osittaisia lausuntoja,joista saa valheellisen kuvan niin kuin teillä vastaleirissä näyttää olevan.
Ja tämä käytäntö oli sitä paitsi Vesa Virtasen toivomus."
uh uh uh.. Ai niin kohta selitellään taas.
Jep, Virtasen viestejä emme aio julkaista, kuten sovittu on.
Ihmettelisin, miten tätä kaikkea on niin vaikea käsittää, mutta onhan tähän jo näiden kuukausien varrella tullut totuttua.
Heeeeh.. Menikö huonot housuihin. Kauhea paniikki puolustaa teidän ikonianne. Voi hitto miten hienoa. Ei medän lapset vaan naapurin kakarat. Olette tosiaan mainioita ;)
tää ole jo nähty....
konia minä palvon kun siitä saa hyvää makkaraa :P~
Olet tyypillinen edustaja, haukut henkilöitä täällä ,mutta mitään vastausta ei sinulta löydy esitettyihin kysymyksiin...saati että osaisit perustella vastauksesi..
KATSOS KUN MINÄ EN OLE LUVANNUT VASTATA TAIKKA PERUSTELLA MITÄÄN.. JA VAIKKA OLISIN NIIN TEHNYT, NIIN MITÄ VÄLIÄ. ETTEHÄN TEKÄÄN PIDÄ LUPAUKSIANNE.
oli muten hyvä selitys tuo että mursiksen kanssa sovittiin ettei julkaista.. ette pidä siis edes keskinäisiä sopimuksianne. Mursishan kusetti sua kun petti teidän kahdenkeskisen sopimuksen.
miten nyt suhtaudut ylälinjaasi ???
vastustajien ylälinja? wtf?
Ja _sinä_ et ole luvannut vastata ja perustella mitään, koska....?
.... Mursis on mielestäsi pettänyt lupauksen vesaa kohtaan? Mitä se sinua koskettaa? Ethän sinä ole vesa itse? Hassu olet :-)
noo, tekevälle sattuu :)
kun noihin vastauksiin on vaikea vastata kiertelemättä?
Kun lähetimme kysymykset Movelle, sovimme Mikon kanssa, ettei vielä siinä vaiheessa niitä laiteta palstalle. Kun vastauksia ei viikossa tullut, kysymykset laitettiin jo näkymään palstalle, ettei meitä syytellä niiden vääristelemisestä.
Move on luvannut vastata kysymyksiin perustellen. Keskityhän nyt vain rauhassa odottelemaan sitä, että vastaukset saapuvat. Vai luotatko tosiaan oman firmasi johtoon niin vähän, että olet jo nyt vakuuttunut, etteivät he pidä puheitaan?
Sitä paitsi olen ravessa mursiksen alalinjassa, en voi kyseenalaistaa hänen puheitaan...
MItä ihmeen puheita? OIkeinko mikko on Vesan kanssa jutellut.
Minä toivon ettei vastauksia tule, koska tiedän teidän tekevän niistä juuri tällä tavoin selvää. Aivan samoin kuin tästä avaamastani keskustelusta. Koko remmi hyökkää HETI päälle puolustamaan epäjumalaansa. Tiedät sen varsin hyvin itsekin.
Olen katsellut menoa eventeillä, niin kylläpä se siellä tämä uskonnolinen hurmos on aika vahvasti esillä...
Ja milloin ja mikä firma?
Mikkopan kannattaisi julkaista Vesan kanssa käyty sähköpostikeskustelu. Sitäkö haluat?
Ei mikään huono ajatus jos ei mitään ala kuulumaan Moven puolelta...
Valokuvia voi katsella ja videopätkää. Olen nähnyt kuvia moven ja sevenin eventeiltä...molemmissa sama hurmos...vaikka vanhat sevenistit kiltisti liittyivät moveen ja yrittävät unohtaa sevenin....lavashouta myöten sama meininki..
Tottakai jos ei mitään kuulu ne julkaisen. Miksi en?? Olenhan tähänkin asti kaiken julkaissut, mutta teen nyt tätä yhteistyötä vielä moven kanssa niinj olkoon toistaiseksi.
Onko sulla seksin kanssakin sama asia. Olet nähnyt leffojan ja kuvia.
Ei kannattaisi puhua asioista joista ei tiedä.
..pari kananmunaa aamulla luulen. Se kuulemma teki munakkaan.
Tämä palsta on periaatteessa hyvä olla olemassa,koska täällä pysyy KAIKKI hullut sentään omissa kotiloissaan netin ääärellä:DDDEivätkä näin ollen ole aihettamassa mitään vakavaa.
Kovastippa näytti Vesku vastailevan