Skoda Octavia 2.0 TFSI RS voitti samalla moottorilla varustetun Audi A4 TFSI:n AutoBild-lehden vertailussa selvällä piste-erolla: 96 vs. 88.
Audi voitti eri arvostelukohdista vain kaksi: mukavuudesta Audille 10/10 ja Octavialle 9/10 ja ylläpitokustannuksissa vastaavasti 10/10 ja 7/10. Kahdeksassa muussa kohdassa Octavia nappasi 10/10 pistettä.
Vertailua ei voi ainakaan syyttä omien ("täyssaksalaisen") suosimisesta.
Linkki vertailun pistetaulukkoon:
http://www.autobild.de/test/neuwagen/artikel.php?artikel_id=12122&artikel_seite=1
Audi voitti eri arvostelukohdista vain kaksi: mukavuudesta Audille 10/10 ja Octavialle 9/10 ja ylläpitokustannuksissa vastaavasti 10/10 ja 7/10. Kahdeksassa muussa kohdassa Octavia nappasi 10/10 pistettä.
Vertailua ei voi ainakaan syyttä omien ("täyssaksalaisen") suosimisesta.
Linkki vertailun pistetaulukkoon:
http://www.autobild.de/test/neuwagen/artikel.php?artikel_id=12122&artikel_seite=1
Vastaukset 12
Vanhimmat
Omien kokemusten perusteella Audin voitto yllapitokuluissa tuntuu varsinaiselta yllatykselta. :) Tosin oma Audini onkin jo vanha romu.
En ole lukenut tuota vertailua kun ei juuri kiinnosta, mutta mahtoiko Audi kuitenkaan olla vastaavasti varusteltu, eli kaytannossa S-Line plus? Tassa tapauksessa oman kokemukseni perusteella Audi olisi kaikessa muussa piirun edella mutta hinta/laatu-suhteessa Skoda veisi 6-0.
Audiin tosin saa Torsen-nelivedon, kalliilla rahalla. :)
taitaa olla ainoa auto, jonka hyvyyttä on todisteltava testivoitoilla... Muut todisteet sitten todistavatkin päinvastaista... Ikuinen paradoxi. Kahden tunnin testi, vai kymmenet pikkuviat ja luotettavuusongelmat...
Skoda sai 9 pistettä suuresta takakontista ja tämä auttoi Skodan vaivoin voittoon.
Skoda voitti nimenomaan auton kaikilla ominaisuuksilla, ei pelkästään takaluukun koolla. Audin paremmat pisteet tulivat muista kuin itse auton ominaisuuksista.
Jos 6 te edullisempi auto voittaa, vaikka vain vaivoin, on voitto melko iso. Audissa maksetaan merkistä, ja merkin haluttavuuteen ja imagoon liittyvistä uskomuksista, ei kilpailijaan verrattuna erinomaisista ominaisuuksista.
Hinta, takaluukku ja sisätilat. Eipä juurikaan vakuuta, kun voitto tulee tuollaisilla tekijöillä.
Yhtä surkea voitto kuin edellisetkin.
:)
Voitto on voitto jalkapallossakin vaikka sitten rnagaistuspotkulla
saksaa, niin ymmärtää nuo saksankieliset testitkin.
"yhtä surkea voitto kuin kaikki muutkin ulkomaankieliset, kun en mitään ymmärtänyt" ;)
Pari voittoa on jo pokkarissa A4:sta, joten tulos oli täysin odotettu.
siinä onkin hyvä vertailuperuste, molemmissa on sama moottori?? Eikö molemmilta merkeiltä olisi pitänyt olla vertailussa RS-mallit. Audi RS4 ja Skoda RS? tä?
Ei.
eikä kirjaimia auton persuuksissa. Eikö tuo mukana ollut vertailupari ole kuitenkin hieman enemmän linjassaan mm. tekniikkansa puolesta keskenään?
Eiks noissa ole eri alusta, jarrut, ohjaus, renkaat ym. jotka vaikuttaa sporttisuuteen. Audilla on se ongelma että auto on automaattisesti neliveto jos siinä tulee vähänkin enemmän muita ominaisuuksia esim. uusi 220hv A4 sport. Sinänsä uusi RS on hieno peli, PALJON edellistä nopeampi parempi ajettava.