XP hidastelee

Mikähän mahtaa olla vikana, kun XP "lukee" kokoajan kiintolevyä ja homma tökkii? Kaikki Microsoftin sivuilta löytyvät päivitykset ajettu... Samoin, kun yrittää tuhota jotain tiedostoa, niin herjaa, että tiedosto käytössä, ei voi tuhota, vaikkei mikään ohjelma sitä oikeasti käytäkkään.

Prossuna AMD XP1700 ja muistia 256 megaa, joten tehoja pitäsi olla siedettävästi...
5570
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Oletko ladannut päivitykset:
>Työkalut
>Windows UpDate:sta??

Äänestä

Raskas XP vaatii jouhevasti toimiakseen pikkuhuoltoa välillä..

Omatietokone>kiintolevyasemat>Windows>Prefetch -kansio kannattaa tyhjentää aikaajoin.

Ohjauspaneeli>suorituskyky ja ylläpito>vapauta tilaa kiintolevyltä sekä >järjestä kiintolevyn tiedostot uudelleen.

Lisäksi esim. RegCleanerilla voi aika-ajoin puhdistaa turhia rekisteriavaimia.

Myös turhat käynnissä olevat prosessit voi `sammuttaa´ tosin vain jos tietää mitä tekee!!

Äänestä
  • Juu. Windows kaks'tonnisessa ja XP:ssä on tolkuton määrä palveluja käynnissä, ja niistä suurimman osan voi asettaa manuaaliseksi. Itse tein niin että asetin kaikki manuaaliseksi. Tsekkasin mitkä palvelut käynnistyvät joka tapauksessa ja asetin ne automaattisiksi. Sitten kävin sovellus sovellukselta läpi, että mitä palveluja ne vaativat toimiakseen (esim Outlook vaati suojatun talletuspaikan, tulostin vaati taustatulostuspalvelun, jne). Peleihin tuli huomattava tehon lisäys. Ennen viilauksen aloittamista kannattaa tallettaa palveluluettelo ja printata se, niin hätätilassa pystyy palauttamaan systeemit ennalleen. Turhien palvelujen karsiminen kannattaa ehdottomasti tehdä! Osa palveluista kannattaa tietoturvan vuoksi asettaa "Ei käytössä", esimerkiksi kaikki etäkäyttöön liittyvät palvelut - tietenkin sillä edellytyksellä että ei tarvi etäkäyttöominaisuuksia.

    Äänestä

lisäsin ram:ia 512M rupesi toimimaan paljon paremmin

Äänestä

Kannattaisikohan etsiä syytä syvemmältä, eli palauttaa jokin toimiva olotila. Minulla on AMD 1400, 512 MT, kaikki päivitykset automaattisesti tulleina, ja kone pelaa kuin enkeli - kovasta pelikäytöstä huolimatta.

Yksi syy minulla voi olla se, että XP asennettiin puhtaalle levylle?

Ai niin, onko C-osiolla riittävästi tilaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalle kirjoitti:

Mikähän mahtaa olla vikana, kun XP "lukee" kokoajan kiintolevyä ja homma tökkii? Kaikki Microsoftin sivuilta löytyvät päivitykset ajettu... Samoin, kun yrittää tuhota jotain tiedostoa, niin herjaa, että tiedosto käytössä, ei voi tuhota, vaikkei mikään ohjelma sitä oikeasti käytäkkään.

Prossuna AMD XP1700 ja muistia 256 megaa, joten tehoja pitäsi olla siedettävästi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu