Styrox ja veden imukyky?

Kuinka paljon mahtaa "normaali", eristämiseen käytettävä styrox-levy pystyä imemään/sitomaan itseensä vettä esim. kuutiota tai kiloa kohden?
1010540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

EPS ei ime itseensä vettä.
(siis jos se koskettaa nestemäistä vettä alapinnaltaan, se ei ime sitä sisäänsä)

Jos normaali lattia EPS on veden alla vuosikaudet niin kyllä sen vapaisiin huokosiin silloin kertyy vettä. Kuinka paljon, sitä en tiedä.

Normaaleita käytönaikaisia "kosteuspitoisuuksia" on 2% tilavuuspainosta - 4%.

Äänestä
  • Joo, tarkoituksena onkin saada kuva siitä, voisiko asuntovaunun paino edes teoriassa nousta merkittävästi rakenteiden (pelti-styrox-vaneri kerrosrakenne) kostumisen johdosta.

    Jos siis lasketaan huvikseen, että asuntovaunun pinta-ala on

    2*( (5.6 m (=pituus) + 2.3 m (=leveys)) * 2.5 m (=korkeus))
    + 2*(5.6 m * 2.3 m (katon ja lattian osuus)

    = 36.34 neliöm. + 25.76 neliöm. = n. 62 neliömetriä

    Oletetaan vaunun eristeen paksuudeksi 0.05 m , jolloin eristeen kokonaistilavuus olisi 3.1 kuutiometriä ja jonka paino voisi olla yhteensä n. 62 kg. (n. 20 kg/kuutio) .

    2% - 4% kostauspitoisuus tarkoittaisi 1.2 kg - 2.5 kg kosteutta rakenteissa jos KOKO vaunu olisi kostea. Eli ei käytännön merkitystä.

    Laskinko oikein?

    Äänestä

Kyllä on höpöpuhetta etteikö EPS levy imise vettä! Juuri viime kesänä kaivoin betonilattian alta putkivaurion takia kastuneita styroxeja. Tavallinen 1000x1200x50 levy painaa märkänä niin paljon että kantaminen ottaa jo hartioihin. Toisinsanoen painonnousu on merkittävä.

Minkähän takia sitten myydään Lattia ja Routa EPS:ää erikseen? Olisiko juuri eroa vedenimemisnopeudessa?

Kesämökin laituristakin tulee nopeasti sukellusvene vaikka sen ponttooneina olisi kuinka Routa styrkkaa.

Oletko varma, että asuntovaunussasi on EPS:ää eristeenä? Itse löisin vetoa uretaanin puolesta.

Äänestä
  • Kyullä asuntovaunuissa ihan yleisesti on EPS- eristeet, on ollut jo vuosia. Joidenkin vitteiden mukaan seinissä olisi ehkä uretaania?

    http://web.comhem.se/~u18518585/huolto/vihjeet/vihje_00.htm

    Ja vanhojen asuntovaunujen suurin ongelma on seinärakenteiden kostuminen, kun saumat alkavat vuotamaan.

    Äänestä

  • Mutta jos ne on veden alla niin niihin menee vettä.

    ((Meillä oli 5 vuotta EPS proomu vedessä. Sen jälkeen EPS paalujen alimmat levyt alkoivat olla jonkin verran märkiä mutta paalin kantavuus edelleen extreme hyvä. (proomun syväys tyhjänä noin 3 levyä kun se uutena oli 1 levy)))

    Mutta EPS siis ei ole kapilaariusta niin että se "imisi" itseensä vettä tyyliin talouspyyhe.

    Routa EPS:ssä on vähemmän avoimia huokosia kuin lattia EPS:ssä. Siksi se kestää veden lotraamista.

    Äänestä

  • Mahtaa olla vanhaa kun ei vesijohdotkaan olleet suojaputkessa???

    Äänestä

  • raksaaja--sh kirjoitti:

    Mahtaa olla vanhaa kun ei vesijohdotkaan olleet suojaputkessa???

    Jepulis, rakentamisen kultavuosilta eli 70-luvulta. Lienee EPS:ät kehittyneet tuona aikana.

    Äänestä

  • Uretaani ainakin imee vettä, juuri poistettiin levyt, palasiksi piti laittaa että jaksoi kantaa

    Äänestä

En tidä oliko epsiä vai mitä mutta kuivana oli itellä styrox betonin alla hiekkamaata vasten 60-luvulla matalaan rakennetussa ulkorakennuksessa. Jos tämä oli tavallista styroxia niin miksei tämä halvempi sryroxsi muuten kävisi routasuojana. vai hä? meinaan vaan että tuntuu että joka nurkalle pitää olla oma tuote......eli rahastusta

Äänestä

Elikkäs nykyajan EPS pystyy sisältämään vettä 1-5% tilavuudestaan (muistelin että se olisi ollut "painostaan" mutta se olikin tilavuudestaan).

Eli kuution kokoisessa EPS läjässä (pari paalia) voi olla 10-50 litraa vettä jos kyseistä tyroksia on pidetty veden alla kyllin pitkään.

(siis märimmilläänkin moisessa paalissa on vielä 950 litraa eristävää ilmaa)

Routaeristeessä vettä voi olla 2% ja lattiaeristeessä 5%. Ilmeisesti tuo 2% ei vaikuta eristävyyteen juuri mitään kun taas 5% vaikuttaisi. Siksi routaeristeeksi suositellaan EPS Routa laatua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rraikku kirjoitti:

Kuinka paljon mahtaa "normaali", eristämiseen käytettävä styrox-levy pystyä imemään/sitomaan itseensä vettä esim. kuutiota tai kiloa kohden?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu