Yllättäen pieni alle 10 cm:n korkuinen vanhapoika-kaktus alkoi kukkia asunnossani Lahdessa eteläikkunalla! Syynä varmaan on kuuma kesä. Kukka on suuri ja vaaleanpunainen. Oletteko muut saaneet vanhaapoikaa kukkimaan?
Entä kukinnan jälkeen? Pitääkö kasvi siirtää pimeään viileään kellariin talvehtimaan muutamaksi kuukaudeksi? Se oli siellä viime talvena. Entä mahdollinen lannoitus?
Kasvin lähellä asustelee kahdessa eri häkissä neljä kanarialintua, joista kaksi koirasta laulavat tosi hienoja aarioita. Se on varmaan myös yksi syy miksi vanhapoika kukkii. Olen antanut sille nyt kukinnan aikana vettä, muulloin se saa vettä hyvin niukasti.
Vanhapoika kukkii!
4
3852
Vastaukset
- minullakin
Mulla kans rupes sellanen pieni vanhapoika kukkimaan eli varmaan tällä aurinkoisella kesällä oli osuutta asiaan. Aikasemmin on myös ollut vanhapoika-kaktus ja se kukki vasta paljon isompana. En ole mitenkään erikoisesti talvehdittanut kaktustani, tosin meillä on aika alhainen lämpötila talvisin n.19 astetta ja vanhan talon vanhoilla ikkunoilla on varmaan vielä vilposempi.Siis ihan samalla paikalla eteläikkunalla kesät talvet. Vettäkin on saanut suht tasasen nuukasti läpi vuoden.
- Kaktuksen-ystävä
Minullakin on vanhapoika-kaktus olen saanut kukkimaan monet kerrat,entinen ennätys on kuusi kukkaa yhtä aikaa.Mutta nyt toukokuussa teki 12-kukkaa yhtä aikaa ja mikä ihana tuoksu.
Koko talven pidän sen viileässä ilman vettä keväällä tuon huoneen lämpöön ja pidän sellaisen sadekauden, sille noin puolitoista viikkoa ja annan runsaasti vettä.Heti sen jälkeen ilmestyy kukannuput.Kesän aikana pitää lannoittaa suksyyn asti.Sen jälkeen talvilevolle viileään ja ilman vettä.Kaktutukseni on noin 30-vuotias ja 32sentiä. - mummi79
Minulla oli vanhapoikakaktus kukki ja tuoksui. muutimme Metsäkankaalle Kyrölän kadulta.Oli niin iso ja painava, jätin entiseen asunt. Ikävöin sitä enkä saa mistään uutta, olen kysellyt.
- Anonyymi
Mulla just teki 2 komeaa kukkaa ja 6 tulossa lisää. Eteläikkunalla ollut läpi vuoden. N. 30 senttiä korkea, ikää en tiedä, varmaan aika vanha. Nestemäistä lannoitusta kasteluvedessä olen antanut maaliskuusta syksyyn ja keväällä laittanut multaan lisäksi vielä sellaisia lannoitustikkuja. Taimia olen ottanut sen juuresta n. 10 kpl.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1012130Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2961924Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441751Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1031663Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2071607- 321321
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941123Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤671089- 511057
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii241052