Vanhapoika kukkii!

Todellinen vanhapoika

Yllättäen pieni alle 10 cm:n korkuinen vanhapoika-kaktus alkoi kukkia asunnossani Lahdessa eteläikkunalla! Syynä varmaan on kuuma kesä. Kukka on suuri ja vaaleanpunainen. Oletteko muut saaneet vanhaapoikaa kukkimaan?

Entä kukinnan jälkeen? Pitääkö kasvi siirtää pimeään viileään kellariin talvehtimaan muutamaksi kuukaudeksi? Se oli siellä viime talvena. Entä mahdollinen lannoitus?

Kasvin lähellä asustelee kahdessa eri häkissä neljä kanarialintua, joista kaksi koirasta laulavat tosi hienoja aarioita. Se on varmaan myös yksi syy miksi vanhapoika kukkii. Olen antanut sille nyt kukinnan aikana vettä, muulloin se saa vettä hyvin niukasti.

4

3957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minullakin

      Mulla kans rupes sellanen pieni vanhapoika kukkimaan eli varmaan tällä aurinkoisella kesällä oli osuutta asiaan. Aikasemmin on myös ollut vanhapoika-kaktus ja se kukki vasta paljon isompana. En ole mitenkään erikoisesti talvehdittanut kaktustani, tosin meillä on aika alhainen lämpötila talvisin n.19 astetta ja vanhan talon vanhoilla ikkunoilla on varmaan vielä vilposempi.Siis ihan samalla paikalla eteläikkunalla kesät talvet. Vettäkin on saanut suht tasasen nuukasti läpi vuoden.

    • Kaktuksen-ystävä

      Minullakin on vanhapoika-kaktus olen saanut kukkimaan monet kerrat,entinen ennätys on kuusi kukkaa yhtä aikaa.Mutta nyt toukokuussa teki 12-kukkaa yhtä aikaa ja mikä ihana tuoksu.
      Koko talven pidän sen viileässä ilman vettä keväällä tuon huoneen lämpöön ja pidän sellaisen sadekauden, sille noin puolitoista viikkoa ja annan runsaasti vettä.Heti sen jälkeen ilmestyy kukannuput.Kesän aikana pitää lannoittaa suksyyn asti.Sen jälkeen talvilevolle viileään ja ilman vettä.Kaktutukseni on noin 30-vuotias ja 32sentiä.

    • mummi79

      Minulla oli vanhapoikakaktus kukki ja tuoksui. muutimme Metsäkankaalle Kyrölän kadulta.Oli niin iso ja painava, jätin entiseen asunt. Ikävöin sitä enkä saa mistään uutta, olen kysellyt.

    • Anonyymi

      Mulla just teki 2 komeaa kukkaa ja 6 tulossa lisää. Eteläikkunalla ollut läpi vuoden. N. 30 senttiä korkea, ikää en tiedä, varmaan aika vanha. Nestemäistä lannoitusta kasteluvedessä olen antanut maaliskuusta syksyyn ja keväällä laittanut multaan lisäksi vielä sellaisia lannoitustikkuja. Taimia olen ottanut sen juuresta n. 10 kpl.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      210
      5364
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4994
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      13
      4775
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1771
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      70
      1602
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1431
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1265
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1260
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe