Lentokenttä asiaa

miksei lentokenttää voi sulauttaa vapaaksi alueeksi stadin, vantaan ja espoon kanssa.
Joka arkiaamu autamme vandaaleita purkamalla kentän ruuhkat ja samaan aikaan stadin hotelleissa odotellaan takseja.
Kaivamme helvetinmoista kuoppaa selkämme taakse.
Mikäli boikotoisimme kenttää niin oletettavasti muutaman viikonkuluttua alkaisi lööpit puhua puolestamme.
Kannattaisi miettiä yhdessä toimintapäivää.
101392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

ettei sinne kentälle ole mikään pakko jäädä. Sen kun tulet purkamaan hotelliruuhkaa.

Äänestä
  • näin olen tehnytkin mutta mutta puhuinkin sinusta.

    Äänestä

Unohda koko lentokentältä ajo ja tule purkamaan oman alueesi ruuhkia. Jopa Vantaan tarkastaja pyytää naapurikuntien pirssejä lentokentällr, mikäli tarvetta ilmenee.
Oma alue tärkein!

Äänestä

Ei kukaan sinne kentälle pakota jäämään kuten tuossa jo sanottiinkin. Vaikka tottahan se on että aikamoiset jonot sinne syntyis jos joku kiireinen aamu 100 espoon ja stadin autoa jättäis ajamatta kentältä, mutta ketä sekin sitten palvelisi?
Kyllä ne espoolaiset ja vantaalaiset siellä stadissa "auttavat" vastaavasti juuri niiden hotellien kanssa.

Äänestä
  • näyttää ne vandaalit ajavan stadin tolpilla hiljaisee aikaankin.
    Asema-aukion tolpalla 37 näkee vandaalin tai espoon auton olevan joskus jopa viidentenätoistakin.
    Se ruuhkasta.

    Äänestä

  • halavatun halavattu kirjoitti:

    näyttää ne vandaalit ajavan stadin tolpilla hiljaisee aikaankin.
    Asema-aukion tolpalla 37 näkee vandaalin tai espoon auton olevan joskus jopa viidentenätoistakin.
    Se ruuhkasta.

    Näkeehän noita usein asema-aukiolla 10 paikoilla. Samoin 9,10,90 tolpilla. Kyllä ne lähtee yleensä pois jos joku vaivautuu mainitsemaan asiasta. Länsiterminaalissa oli kyllä jokunen aika sitten vähän itsepäisempi yöntimppa farkku passatin kanssa (vantaa). Ehkä joku viidestoista ja laiva ei ollu edes alkanut purkamaan vielä. Muutamat kävi siinä sanomassa ettei tää mikään yhteisliikennetolppa ole, mutta tais timpan suomenkielentaito sen verran heikkoa olla että autossa se kökötti lopulta kärkeen asti ja pokan otti. Siinä oli ainakin röyhkeyttä. Itse kyllä mm. keilaniemestä häivyn jos sanomaan tullaan, mutta usein sitä on saanut ihan rauhassa olla 12,13 paikoilla.

    Äänestä

Totta puhut.
Lentokenttä pitäisi todellakin olla kaikille avoin tolppa.
On se kummaa kun vantaan taksit hallitsee suvereenisesti aluetta.
Aina kun otan kentältä poliitikkoja ja muita päättäjiä kyytiin niin kerron heille tästä vääryydestä ja kyllä jollakin aikavälillä asia muuttuu.

Äänestä

Tyhmä kysyy ja vastaa itse? Taidat olla nuija....


Juuri siksi kenttää ei vapauteta yleisesti ympäristökuntien takseille jotta niiden kuskit YMMÄRTÄISIVÄT vihdoin ajaa niihin hotellien tolpille ja hoitaa sen oman alueensa.....

Äänestä
  • Eikös ne vantaalaiset voisi jymmärtää jäädä sinne hotellien tolpille kun kerran jo ovat vieressä.
    Jos kentällä olisi tasapuolisuus niin vandaalienkaan ei kannattaisi ajella niitä hukkakilsoja vaan YMMÄRTÄISIVÄT ajella niistä hotelleista paluut.

    Äänestä

  • Juoksu kirjoitti:

    Eikös ne vantaalaiset voisi jymmärtää jäädä sinne hotellien tolpille kun kerran jo ovat vieressä.
    Jos kentällä olisi tasapuolisuus niin vandaalienkaan ei kannattaisi ajella niitä hukkakilsoja vaan YMMÄRTÄISIVÄT ajella niistä hotelleista paluut.

    Olen ymmärtänyt että nk. lentokenttävuoroilla ei saa jäädä kytikselle muualle kuin aina vaan kentälle. Eikös stadilaisillakin ole terminaalivuoroja satamia ajatellen?
    Espoolaisilla on vain tuo vermovuoro samantyyppinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermovaurio kirjoitti:

miksei lentokenttää voi sulauttaa vapaaksi alueeksi stadin, vantaan ja espoon kanssa.
Joka arkiaamu autamme vandaaleita purkamalla kentän ruuhkat ja samaan aikaan stadin hotelleissa odotellaan takseja.
Kaivamme helvetinmoista kuoppaa selkämme taakse.
Mikäli boikotoisimme kenttää niin oletettavasti muutaman viikonkuluttua alkaisi lööpit puhua puolestamme.
Kannattaisi miettiä yhdessä toimintapäivää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu