Carlos Castanedan kirjat liekkeihin!

Carlos Castaneda

Hidastaa vain ihmisen henkistä kehitystä aina copy pastettaa jonkun pohdiskelmia. Ottakaa "kirja-viisaat" ihmiset lomaa kirjojen lukemisesta. Ei auta vaikka lukisitte kaikki maailman teoksen niin sitä enemmän se sotkee teidän omaa intuitiotanne.

Siis tämä oli kaikille niille jotka lukevat ainakin kirjan viikossa tai enemmän. En siis väitä että olisi syytä siirtyä takaisin feodaaliaikaan tihrustelemaan riimuja.

5

563

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AROSUSI-09

      Mutta kirjarovioita ei kannattane kannattaa.../Heikkotahtoiset antavat joko kirjojen tai kenen/minkä tahansa sanella kuvitelman "totuudesta" ja omasta tarkoituksestaan...Järsiix sua jotenkin mun lukuharrastus,jota en juurikaan edes mainosta enkä harrasta edes viittauksia sen ja sen sanomisiin ?/Joo tarotista on helpompi lukea,kuin riimuista:P

      • Lukenut

        Castaneda ei sanellut kenellekään totuutta eikä halunnut määrätä miten tulee ajatella ja mihin uskoa. Hän kirjoitti omista kokemuksistaan ja hienosti kirjoittikin. Huuhaa löytyy ihan muualta.


      • AROSUSI-09
        Lukenut kirjoitti:

        Castaneda ei sanellut kenellekään totuutta eikä halunnut määrätä miten tulee ajatella ja mihin uskoa. Hän kirjoitti omista kokemuksistaan ja hienosti kirjoittikin. Huuhaa löytyy ihan muualta.

        rajoittuivat kodin sohvalla naposteltuihin herkkusieniin ja pään sisäisessä todelisuudessa ilmestyneisiin opettajiin ja tapahtumiin,mutta whatever,kuten sanonta kuuluu:)


      • Lukenut
        AROSUSI-09 kirjoitti:

        rajoittuivat kodin sohvalla naposteltuihin herkkusieniin ja pään sisäisessä todelisuudessa ilmestyneisiin opettajiin ja tapahtumiin,mutta whatever,kuten sanonta kuuluu:)

        Sienistä en tiedä, mutta kuten Castaneda itse sanoi, kuinka kummassa ihmiset kuvittelevat, että hän olisi itse voinut keksiä sellaisen henkilön kuin don Juan (varsinkaan sienten siivittämänä). Eivät hänen kirjansa mielestäni kerro mistään sekoseikkailuista, vaan ovat äärimmäisen maanläheisiä ja vähintäänkin lukemisen arvoisia. Sieniä..älähän nyt. Oletko itse lukenut yhtään hänen kirjaansa? Ei tarvitse olla erikoisen nokkela havaitakseen, ettei niitä mikään sienipää ole voinut kirjoittaa.


    • Aurinkotuuli

      Castanedan maailma on kiehtova mut ei siihen tarvitse uskoa. Jokaisellahan on oma subjektiivinen todellisuutensa. Aivan varmasti on ahkera sienestys auttanut sen naguaali- ym. maailman havainnointia. Kyllähän hän itsekin niistä taikasienistä mainitsee (muistaakseni) power walkingin tai jossain yhteydessä. Mutta kiehtovaa on...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8172
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5723
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      285
      5134
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      5013
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3787
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3011
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2727
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2528
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2512
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2471
    Aihe